Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 21 lutego

...

21.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 21 lutego.

RZECZPOSPOLITA

E-handel bije kolejne rekordy. W tym roku jego wartość w Polsce może wynieść już ponad 30 mld zł. Pod względem wartości zakupów z roczną dynamiką 16-17 proc. jesteśmy obok Czech najszybciej rozwijającym się rynkiem w Europie. (s.B1)

Nie ma konieczności nadzwyczajnego wsparcia osób, które zaciągnęły kredyty walutowe - mówi Andrzej Jakubiak, szef KNF. (s.B2)

Rośnie eksport części do aut. Zagraniczna sprzedaż polskiej motoryzacji może w tym roku wynieść 19 mld euro. (s.B4)

"Przewidujemy, że wdrożenie reformy systemu emerytalnego i ostatnie zmiany w Radzie Ministrów spowodują nieznaczną niepewność i niestabilność polityczną w okresie przygotowań do wyborów, jednak nie uznajemy tego za istotne odchylenie od polityki gospodarczej, która przełożyła się na stabilne otoczenie makroekonomiczne Polski" - ocenia Marcin Petrykowski, szef S&P na Europę Środkowo-Wschodnią. (s.B16)

PARKIET

Na GPW przybywa firm, które zamierzają przeprowadzić wtórne emisje akcji, by finansować swoje plany. Analitycy oceniają, że to dobry moment na takie decyzje, bo zarówno na giełdzie jak i w polskiej gospodarce panuje dobra koniunktura. (s.1,3)

Po tym jak NWR skrócił czas życia swoich czeskich kopalń, dostosowując go do skorygowanych w dół długoterminowych cen węgla, część analityków twierdzi, że na podobny krok mogą zdecydować się również śląskie kopalnie. (s.7)

Instytucje śledzące napływy do funduszy inwestycyjnych na całym świecie biją na alarm. Od początku tego roku z funduszy akcji emerging markets wycofano już sporo ponad 20 mld USD - więcej, niż w całym 2013 r.

GAZETA WYBORCZA Kilka polskich spółek z branży finansowej zdecydowało o zamknięciu placówek w Kijowie. Firmy, które mają fabryki, najczęściej z dala od wielkich miast, studzą emocje i czekają na rozwój wydarzeń. (s.7)

Pierwszy gazoport nad Bałtykiem otworzyć może Litwa, choć zaczęła go budować później niż Polska. Budowa naszego terminala ślimaczy się. (s.15)

PULS BIZNESU

Eksport mleka i drobiu wstrzymano w ślad za wieprzowiną. Producenci alarmują, że nie mają co zrobić z towarem. (s.4)

Kolejowy plan wart jest 58 mld zł. Tyle w najbliższych siedmiu latach pochłoną inwestycje w poprawę stanu torów, nowe pociągi, dworce oraz kolejowe projekty samorządowe. (s.5) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)