Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 22 lipca
...
22.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 22 lipca.
RZECZPOSPOLITA
Spadnie znaczenie gazu z Rosji. Boom na gaz łupkowy w USA korzystny dla bezpieczeństwa energetycznego także Europy, pozwoli Unii ograniczyć zakupy od Gazpromu. Perspektywy Polski są optymistyczne. (s.B1)
PARKIET
W tym roku możemy przejąć trzy, cztery spółki - mówi w rozmowie z "Parkietem" Bogusław Kowalski, prezes Graala. Wśród kandydatów są m.in. Contimax z Bochni i BG Production z Koszalina. Od realizacji tych planów uzależniony jest tegoroczny zarobek spółki. Gdy do aliansów dojdzie, to skonsolidowane przychody takiej grupy sięgną 700 mln zł. (s.1,7)
Notowana na NewConnect gastronomiczna spółka R&C Union planuje wartą 4-6 mln zł emisję. Pieniądze wyda m.in. na uruchomienie nowych restauracji. (s.5)
Wydatki Polaków na usługi medyczne rosną w tempie 6,1 proc. rocznie - wynika z danych Komisji Europejskiej. Zdaniem ekspertów oznacza to korzystne perspektywy dla rynku ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce. (s.8-9)
OFE coraz poważniej myślą o inwestycjach poza Polską, choć skarżą się na bariery, które utrudniają zakupy za granicą. Na razie do wykorzystania limitu lokat poza krajem jest daleko, ale zdecydowana większość OFE rozważała w ostatnim czasie lokowanie części środków za granicą - wynika z ankiety "Parkietu". (s.8-9)
Zarząd Orbisu może zarekomendować wypłatę dywidendy z zysku za 2011 r. Warunkiem jest dalsze utrzymywanie się poprawy sytuacji na rynku hotelowym. (s.5)
GAZETA WYBORCZA
GDDKiA spłaci chińskie długi? Jest szansa, że polscy podwykonawcy A2 odzyskają część pieniędzy, które jest im winne chińskie konsorcjum COVEC. (s.22)
Na świecie jest już 15 mln tabletów. To oznacza, że w ciągu roku rynek tych urządzeń wzrósł ponad trzykrotnie - wynika z danych firmy Strategy Analytics. (s.23)
PULS BIZNESU
Dawno już w branży spożywczej nie było tak silnych, negatywnych emocji i tak powszechnego oburzenia. Wywołały je koncerny cukrownicze, które zaoferowały firmom spożywczym zaporowe ceny w nowych kontraktach długoterminowych na dostawy cukru. Koncerny cukrownicze za tonę żądają już nawet 800 EUR. (s.2-3)
W 2012 r. International Personal Finance, właściciel Providenta, planuje debiut na GPW. IPF chce uplasować emisję po zaplanowanej na marzec 2012 r. publikacji rocznych wyników. (s.4-5)
Zarząd Pekaesu tropi dziwne transakcje - gwałtowne spadki kursu, nienaturalne obroty, dziwne transakcje kupna i sprzedaży. Spółka poskarżyła się do Komisji Nadzoru Finansowego. (s.8)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Polski biznes zaczyna dostrzegać seniorów. Rynek usług dla osób starszych stale się powiększa. Rozwijane na Zachodzie od lat systemu teleopieki to jedna z nisz, którą nasi przedsiębiorcy dopiero zaczynają wypełniać. (s.m3)
Bez zmian w ustawodawstwie nie ma co liczyć na szybki rozwój rynku ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce. (s.A13)
(PAP)
mak/