Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 10 września
...
10.09.2012 | aktual.: 10.09.2012 07:38
10.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 10 września.
RZECZPOSPOLITA
Polacy wyciągnęli wnioski z upadków biur. Omijają nieznanych touroperatorów, zyskują ci wiarygodni. (s.B2-3, C4)
Fabryki dla śmigłowców gigantów. Po Sikorsky Aircraft i AugustaWestland przemysłowych partnerów szuka u nas koncern Eurocopter. To kolejny potentat, który może produkować helikoptery w Polsce. (s.B5)
Polskie województwa dotąd otrzymały z Brukseli 10 mld euro na programy regionalne. Przez najbliższe 3,5 roku trafi do nich kolejne 7 mld euro. (s.B1)
Niemcy bronią się przed łupkami. Za niechęcią Berlina do poszukiwań niekonwencjonalnego gazu stoją interesy firm powiązanych z Gazpromem. Nasz zachodni sąsiad ma zasoby gazu łupkowego, które starczyłyby my co najmniej na 13 lat niezależności od dostaw z Rosji. Jednak Berlin zamierza maksymalnie utrudnić wydobycie. Niemieckie koncerny są zbyt powiązane z Gazpromem. (s.B7)
PARKIET
Trzy giełdowe firmy telekomunikacyjne: Telekomunikacja Polska, Netia i Hawe, zastanawiają się nad kupnem Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej utworzonej przez województwo, by wybudowała sieć internetu w regionie - wynika z informacji "Parkietu". (s.4)
Benefit System. Skala biznesu będzie rosła. Ubiegłoroczny giełdowy debiutant jest jedną z niewielu spółek, której kurs jest sporo wyższy niż cena akcji sprzedawanych w ofercie publicznej. Zarząd zapowiada dalszy dynamiczny rozwój grupy. Przychody mają rosnąć po blisko 80 mln zł rocznie przy rentowności brutto na poziomie około 12 proc. W tym roku firma po raz pierwszy podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami. "W kolejnych latach zamierzamy wypłacać co najmniej 50 proc. zysku w formie dywidendy" - zapowiada w rozmowie z "Parkietem" James Van Bergh, prezes Benefit System. (s.6)
Napoje Coliana wychodzą nad kreskę. Do tej pory piętą achillesową grupy była nierentowna Hellena. Zarząd deklaruje, że to już historia. Segment napojów zaczyna przynosić zyski, a grupa znów chce przejmować. Do jej portfela dobrze pasowałaby wystawiona na sprzedaż Solidarność. (s.5)
GAZETA WYBORCZA
Kończy się lato i ludzie z niepokojem myślą o rachunkach z gazowni. Jak długo jeszcze ceny dyktować będzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Rząd i Unia Europejska chcą uwolnić rynek gazu. Prawie cały handel gazem ma u nas w rękach jedna firma. Jak zastąpić ten monopol rynkiem, na którym różne firmy będą zabiegać o klientów, proponuje w specjalnym raporcie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. (s.1, 18-19)
PULS BIZNESU
Duet miliarderów zbiera miliardy. Jan Kulczyk i nowojorski potentat Larry Silverstein chcą zawojować nieruchomościowy rynek w Polsce i Czechach. Tworzą spółkę, która będzie zarządzać funduszami inwestującymi w biurowce i centra handlowe. Do 2017 r. od inwestorów zamierzają zdobyć 750 mln euro (4 mld zł), obiecując dwucyfrowe stopy zwrotu. (s.4-5)
W Żaglu zaczynają zwijać żagle. Pośrednik, którego przejął hiszpański Santander, ogłosił zwolnienia grupowe. Pracę straci nawet 550 osób. (s.3)
Gaśnie zapał do polskiego Mosfilmu. Resort kultury odkłada plan konsolidacji państwowych aktywów filmowych. (s.10-11)
Doradcy szukają inwestora dla PHN. MSP wierzy, że nieruchomościowy holding zadebiutuje na giełdzie jesienią. Szanse upublicznienia wzrosną, jeśli do spółki kierowanej przez Wojciecha Papieraka dołączy silny partner. (s.8-9)
OLT Logistic wypływa na szerokie wody. Mimo niepewnej sytuacji na giełdzie dawna Odratrans płynie po 60 mln zł. Znana z transportu rzecznego spółka wejdzie na GPW w ciągu dwóch miesięcy. Do barek dołączy pociągi i porty. (s.5)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Spada popyt na prawników. Ceny też. Kancelarie, które jeszcze do niedawna nie obawiały się spadku zapotrzebowania na swoje usługi, dziś zaczynają odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego. Spadają stawki, część prawników może stracić pracę. (s.A7) (PAP)
bas/