Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 26 marca
...
26.03.2012 | aktual.: 26.03.2012 07:53
26.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 26 marca.
RZECZPOSPOLITA
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest pierwszą spółką w kraju, która otrzymała decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania realizacji prac poszukiwawczych i rozpoznawczych dotyczących złóż ropy i gazu - wynika z informacji "Rz". Dotyczy ona koncesji Wejherowo, na terenie której prowadzono poszukiwania gazu łupkowego. (s. B1)
Producenci szukają nisz eksportowych. Sprzedaż za granicę była w 2011 r. o 19,5 mld euro wyższa niż w 2008 r., przed nadejściem kryzysu. Najszybciej wzrósł eksport do Norwegii, wyraźnie przyspieszył do krajów nadbałtyckich. Azja to bardzo atrakcyjny kierunek rozwoju dla wytwórców mocnych alkoholi. (s. B2)
Kryzys może doprowadzić do mariażu kapitałowego wydawcy "Gazety Wyborczej" i "Polityki". Spółki sprawy nie potwierdzają. (s. B5)
Wydatki na reklamę online wyniosły w 2011 roku 1,95 mld zł, co oznacza wzrost o 22 proc. rdr - podała organizacja IAB Polska. (s. B5)
Zapowiada się kolejny udany rok dla piw z małych wytwórni. Tych restauracyjnych w najbliższych miesiącach może być w Polsce już niemal 40. (s. B7)
Rozważamy hamowanie inflacji dostępnymi instrumentami, ale naszym celem jest też wspieranie polityki gospodarczej. Na razie wszystko wskazuje na to, że spowolnienie gopsodarcze nie będzie w Polsce silne - mówi "Rz" Anna Zielińska-Głębocka, członek Rady Polityki Pieniężnej. (s. B16)
PARKIET
Z analizy firmy AQ Research wynika, że NG2 i PBG to spółki, których rezultaty finansowe można najłtawiej przewidzieć. Trafne okazały się też prognozy m.in. dla banków, Asseco Poland i Eurocashu. Na drugim biegunie znalazły się spółki z branży chemicznej. (s. 04)
Na przełomie lutego i marca średnia marża rafineryjna w Europie była mniej więcej na poziomie zero, Lotos znajduje się zdecydowanie powyżej średniej. Opóźnienie wydobycia z Yme oznacza zamrożenie części kapitału, co może spowolnić rozwój segmentu poszukiwań i wydobycia, ale go nie zatrzyma. Koncepcja wprowadzenia na giełdę spółki Lotos Petrobaltic nie jest rozważana, na początek trzeba uporządkować temat Yme. Spółka nie zamierza w tym roku sprzedawać zapasów obowiązkowych - mówi "Parkietowi" Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu. (s. 06)
Początek roku jest jednym z najlepszych w historii, jeśli chodzi o napływy do globalnych funduszy inwestujących na rynkach wschodzących. Polska na tym tle wypada dosyć słabo. Na GPW za pośrednictwem funduszy mogło trafić najwyżej 60 mln USD. (s. 09)
DZIENIK GAZETA PRAWNA
Nowe przepisy wygoniły część aptek z sieci. Inne zmieniają branże. Od początku roku zniknęło 30 e-sklepów sprzedających farmaceutyki. Zmiana prawa uczyniła biznes nierentownym. (s. A3)
Część walut będzie wymieniana na złote w banku centralnym. Dzięki temu zwiększą się rezerwy NBP. (s. A7)
Zagraniczne koncerny szukające w Polsce gazu łupkowego tracą entuzjazm. W tym roku może nie powstać żaden nowy odwiert. Po pierwsze, na razie gazu jest jak na lekarstwo. Po drugie, koncerny boją się nowego podatku. (s. A10)
GAZETA WYBORCZA
Po ogłoszeniu raportu Państwowego Instytutu Geologicznego o zasobach gazu łupkowego jedni się cieszą, że doczekali się solidniejszych ocen, inni spuścili nosy na kwintę, że ulotniła się im z kieszeni fortuna, która jeszcze tam nie wpadła. (s. 24)
PULS BIZNESU
Zakłady Mięsne Silesia mają apetyt na trzecie miejsce w branży. Wracają do planów giełdowych. (s. 2)
MSP nie usunęło dotąd wady prawnej gruntów ZEW Niedzica. Na znalezienie rozwiązania mają pięć dni albo po raz piąty przedłużą negocjacje z czeską firmą Energo-Pro. (s. 3)
Ujemne saldo obrotów handlowych z zagranicą to w regionie już tylko polska specjalność. Czechy, Słowacja, Węgry są już na plusie. (s. 4)
Notowana na NewConnect spółka EastSideCapital ma wspierać ukraińską firmę w przejęciu Onetu. Rynek podejrzewa marketingowy blef. (s. 6)
Pięć lat potrzebowała francuska AXA, jeden z największych ubezpieczycieli w Europie, na wyprowadzenie polskiego biznesu na plus. Pora na nowe projekty: zdrowie i korporacje.(s. 10)
(PAP)
pel/