Trwa ładowanie...
d1uapki

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 30 stycznia

...

Share
d1uapki

30.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 30 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Duże kontrakty na budowę dróg dobiegają końca, ale dla przedsiębiorstw budowlanych pojawiają się nowe możliwości w branży wodnej. "W tym roku możemy się spodziewać rozstrzygnięć lub przynajmniej wejścia w decydującą fazę co najmniej trzech dużych przetargów hydrotechnicznych. Ten rok może być zatem przełomowy dla tego rynku i my w tym ożywieniu zamierzamy oczywiście uczestniczyć" - powiedział rzecznik Hydrobudowy Krzysztof Woch. (s.B1)

Konsolidacja w finansach, telekomunikacji i przemyśle może w 2012 roku doprowadzić do dziesiątek transakcji. Może im sprzyjać rządowy program prywatyzacji. Ubiegłoroczny rekord wartości transakcji, 18,6 mld euro, będzie jednak trudno powtórzyć. (s.B2)

d1uapki

Za trzy lata wydatki na e-booki sięgną na świecie 5,4 mld euro. W Polsce kupuje je na razie 1 proc. ludzi. (s.B4)

Artur Sierant, do niedawna wiceprezes Presspubliki z ramienia Skarbu Państwa, wbrew interesom swojego pracodawcy wraz z mniejszościowymi akcjonariuszami chcą przejąć kontrolę nad Notorią. Zamierzają przeprowadzić emisję jej akcji, w wyniku której Presspublica może stracić większość w akcjonariacie. Te uchwały mogą zostać uchwalone wbrew interesom głównego akcjonariusza, bo zarząd Notorii nie chce dopuścić go do głosowania na WZA. Dziś Presspublica ma wystąpić do prokuratury przeciwko zarządowi Notorii. (s.B7)

Grupa Canal+ planuje rozwój na polskim rynku - mówi Beata Mońka, prezes spółki Canal+ Cyfrowy w rozmowie z Magdaleną Lemańską. Zapewnia, że mimo planów fuzji Cyfra+ wciąż konkuruje o klientów z platformą "n". (s.B16)

PARKIET

d1uapki

We wtorek odbędzie się NWZ Petrolinwestu. Ma podjąć decyzję o emisji akcji m.in. na poszukiwania gazu łupkowego. (s.1,4)

Branża spółek sprzedających dobra konsumpcyjne trwałego użytku należy do najbardziej cyklicznych na GPW. W trakcie ubiegłorocznej bessy kursy firm z tego sektora runęły przeciętnie o prawie 50 proc., znacznie więcej niż główne giełdowe indeksy. Ostatnie tygodnie przynoszą jednak wyraźne ocieplenie koniunktury. (s.1,10)

Akcjonariusz Bomi zamierza iść do sądu. Piotr Kwaśniewski, akcjonariusz handlowej spółki, uważa, że uchwała o podwyższeniu kapitału docelowego jest krzywdząca dla drobnych inwestorów. Zarząd odpiera zarzuty. (s.3)

3 mln zł chcą w tym roku zaoszczędzić ZCh Police na wprowadzeniu nowego systemu przyznawania premii - dowiedział się "Parkiet". (s.3)

d1uapki

W tym tygodniu zostaną ogłoszone konkursy na prezesa PGE Energia Odnawialna, prezesa i wiceprezesa PGE Obrót oraz PGE Energia Jądrowa. (s.5)

W ubiegłym tygodniu zakończyć się lock-up funduszu Enterprise Investors na akcje spółki windykacyjnej Kruk. Analitycy spodziewają się, że w najbliższym czasie główny udziałowiec może zdecydować się na sprzedaż walorów. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

50-letnie Polki nadal będą mogły otrzymywać renty wdowie - dowiedziała się "Gazeta". Resort pracy wycofuje się z planowanych zmian. (s.1,4)

d1uapki

"Trudno jest NBP i RPP stać spokojnie i podtrzymywać nadzieje na obniżki stóp, jeśli inflacja wynosi 4,5 proc. To jest nasz dylemat. Mogę powiedzieć, tak: im gospodarka jest w lepszym stanie, tym jest większe prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych" - powiedział "Gazecie" Marek Belka, prezes NBP. Jego zdaniem po podaniu w piątek danych o PKB przez GUS prawdopodobieństwo podwyżek wzrosło. Zaznacza jednak, że z drugiej strony czynnikiem niwelującym inflację jest znaczne wzmocnienie złotego. "Umocnienie złotego to swego rodzaju zacieśnienie polityki pieniężnej. Silniejszy złoty zmniejsza prawdopodobieństwo podwyżki stóp" - poinformował Belka. (s.20)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rosyjski Sbierbank przymierza się do wejścia na warszawską giełdę. Debiut na GPW ma ułatwić Rosjanom przejęcia instytucji finansowych w Polsce. (s.A9)

Unijne embargo na import ropy naftowej z Iranu może spowodować, że cena surowca na giełdach dojdzie do 150 USD za baryłkę - ostrzegł irański wiceminister ds. ropy Ahmad Kalebani. (s.A9)

d1uapki

Asseco Poland, Sygnity i Comarch czeka niełatwy czas. Większość firm będzie oszczędzać na technologiach. (s.A10)

Nowelizacja ustawy o biopaliwach, która weszła w życie w styczniu, sprawi, ze biopaliwa będą mniej deficytowe. Straty wynikające z produkcji biopaliw zostaną w tym roku ograniczone o ponad 100 mln zł. (s.A11)

PULS BIZNESU

Magdalena Gaj, nowy prezes UKE, podtrzymuje plany obniżenia stawek międzyoperatorskich MTR u operatorów komórkowych do 0,025-0,035 zł z początkiem 2013 roku. "Ceny detaliczne nie będą już spadać tak drastycznie. Można jedynie spodziewać się ich spadku o 15 proc. po obniżce stawek hurtowych w przyszłym roku" - mówi. (s.3)

d1uapki

Skotan, spółka kontrolowana przez Romana Karkosika, dostanie 29 mln zł dotacji na budowę eksperymentalnej farmy absorberów fal morskich, będących źródłem zielonej energii. (s.5)

Syndyk Telewizji Familijnej chce wysłać do Prokomu komornika po 65 mln zł. Zdaniem gdyńskiej spółki nie ma do tego prawa. (s.8)

Alians Orlenu i Encany w zamrażarce. Inwestycyjne przyspieszenie w łupkach nie obejmuje polsko-kanadyjskiego porozumienia. (s.12) (PAP)

morb/

d1uapki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uapki
d1uapki