Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 4 czerwca
...
04.06.2012 | aktual.: 04.06.2012 07:38
04.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 4 czerwca.
RZECZPOSPOLITA
Kolejka firm chętnych po dopłaty do energii. Unijne wytyczne pozwalają wielu branżom skorzystać z rekompensat za wzrost rachunków za prąd. Może zabraknąć na to pieniędzy. (s.B1)
Wydawcy gazet będą bronić swoich interesów. Wydawcy prasowi przyjęli wspólne stanowisko dotyczące promocji ich treści w epoce cyfrowej. Rozważają też zamknięcie treści w sieci. (s.B5)
Rośnie węglowa górka, import i eksport w dół. Wydobycie w 2012 r. wzrośnie pierwszy raz od lat. Ale paliwo trafia na zwały, bo spada sprzedaż. Jest szansa na ograniczenie importu wartego 6,5 mld zł. (s.B6)
Jastrzębscy górnicy będą decydować o strajku. Żądanie 7 proc. podwyżki pensji i wzory nowych umów o pracę przyczyną planowanego strajku załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej. (s.B6)
Bioton rozszerza ofertę leków. Jeszcze w tym roku na krajowy rynek wejdzie nowy lek przeciwcukrzycowy oraz cała linia produktów stosowanych w chorobach serca i układu krążenia. (s.B9)
Mniejszy tranzyt przez Polskę? Za 6 mld euro powstanie omijająca nasz kraj towarowa linia kolejowa, którą planują Rosja, Austria i Słowacja. Pierwszy pociąg pojedzie nią w 2025 roku. (s.B12)
PARKIET
Niemcy wygrywają w finale Euro2012 z Anglią. Polska wychodzi z grupy. Takie wnioski płyną z naszej symulacji, która opiera się na wskaźnikach gospodarczych: PKB, inflacji, stopy bezrobocia, deficytu finansów publicznych i zadłużenia. (s.1,6-7)
Do końca czerwca ma zapaść decyzja w sprawie sprzedaży przez Bomi części biznesu - tak przynajmniej wynikało z marcowych zapowiedzi zarządu handlowej spółki. Teraz władze jednak nie komentują, czy ta data wciąż obowiązuje. Zdaniem analityków czas działa na niekorzyść giełdowej spółki.(s.4)
Portfel zamówień to ponad 5 mld euro - powiedział Sławomir Ziegert, prezes Biotonu. (s.5)
Po pięciu miesiącach roku obroty na warszawskiej giełdzie stanowią tylko 64 proc. tego co przed rokiem. Brokerzy czekają coraz niecierpliwiej na większą aktywność inwestorów. Czy sytuację poprawi większa skala obniżek opłat proponowana przez GPW? (s.9)
GAZETA WYBORCZA
Coraz więcej młodych Polek i Polaków może jedynie pomarzyć o samodzielnym mieszkaniu. Na rynku dawno nie było tak źle - alarmują bankowcy i deweloperzy. I podsuwają rządowi sprawdzone za naszą zachodnia granicą rozwiązania. (s.18)
PULS BIZNESU
Mafia leje bez VAT. Na nielegalnym obrocie paliwami budżet może tracić nawet miliard złotych rocznie. Szykuje się największa afera gospodarcza III RP. Z ustaleń "Pulsu Biznesu" wynika, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od kilku miesięcy przygląda się importowi do Polski, m.in. przez Litwę i Łotwę, oleju napędowego z białoruskich rafinerii w Mozyrze i Nowopołocku.(s.1, 4-8)
Sojusz w sprawie cen transferowych. Eksperci z wielkich grup działających w Polsce założyli stowarzyszenie, które będzie partnerem dla resortu finansów. (s.12)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
PERN zamierza zbudować rurociąg dla ropy z łupków. Dzięki inwestycjom PERN możliwe ma być przysyłanie ropy wydobytej przez koncerny na Pomorzu, Mazowszu czy Lubelszczyźnie - dowiedział się DGP. (s.A11)
(PAP)
seb/