Trwa ładowanie...
dm0nqpq

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 15 grudnia

...

Share
dm0nqpq

15.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 15 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Kina biją rekordy dzięki filmom 3D i polskim hitom. W 2011 roku Polacy mogą wydać na bilety 800 mln zł, o 100 mln zł więcej niż w tym roku. Widownia wzrośnie o kilkanaście procent, przekroczy 39 mln osób, najwięcej w historii. (s.B1)

dm0nqpq

Gorsze czasy dla hazardu. O ponad 422 mln zł spadły przychody Totalizatora Sportowego po trzech kwartałach 2010. Trudne chwile przeżywają też bukmacherzy i punkty gier na automatach z niskimi wygranymi. (s.B2)

Rosyjskie firmy mogą zbudować konsorcjum z jedną z zachodnich firm, która złoży ministrowi skarbu ofertę na zakup Lotosu. (s.B2)

Dziś przypada termin, w którym inwestorzy zainteresowani kupnem Enei mają przesłać do Ministerstwa Skarbu poprawione oferty na kupno 51 proc. akcji tej spółki energetycznej. (s.B5)

Ekonomiści uważają, że przyszły rok będzie jednym z najbardziej ryzykownych w ostatnich latach. (s.B8)

dm0nqpq

Jeśli koniunktura dopisze, w 2011 roku na giełdzie może zadebiutować co najmniej siedmiu deweloperów. (s.B11)

Brak funduszy oraz protesty społeczne utrudniają budowę biogazowni rolniczych. W ciągu roku przybyło tylko sześć nowych obiektów. (s.B11)

PARKIET

Rosyjski kapitał płynie na polską giełdę. Inwestorzy ze Wschodu interesują się akcjami firm z GPW. Ich uwagę przykuwają głównie spółki ukraińskie notowane w Warszawie. Pod lupą znajdują się jednak również polskie papiery. (s.1,4)

dm0nqpq

Osoby kierujące Betacomem są również pośrednio współwłaścicielami EO Networks, z którym to podmiotem giełdowa spółka chce się połączyć - wynika z informacji "Parkietu". (s.1,6)

Skarb państwa chciałby, aby inwestorzy zainteresowani kupnem 51 proc. Enei poprawili oferty - wynika z informacji "Parkietu". Czeski Energeticky a Prumyslovy Holding otwarcie przyznał się do aktualizacji swojej oferty. Konkurenci, francuski EdF oraz Kulczyk Invstments, nie komentowali tej sprawy. (s.1,8)

GAZETA WYBORCZA

W nowym roku ceny SMS-ów mogą spaść. Urząd Komunikacji Elektronicznej chce wprowadzić maksymalne stawki hurtowe za tę usługę. (s.28)

dm0nqpq

PULS BUZNESU

Kadencja Anny Streżyńskiej jako prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej kończy się w marcu 2011 roku. Ale to być może nie koniec jej prezesury. "Będę kandydowała na kolejną kadencję" - deklaruje. (s.2)

Maspex porozumiał się z Dariuszem Michalczewskim i wypuszcza własną wersję napoju energetycznego Tiger. Od kilku miesięcy Michalczewski walczy o prawa do marki Tiger z FoodCare. Doprowadził m.in. do wstrzymania produkcji napoju przez tę firmę. (s.4,5)

Generali i ING chcą w 2011 roku mocniej zaistnieć w ubezpieczeniach grupowych. (s.6)

dm0nqpq

Strefa euro przestaje być postrzegana jako elitarny klub zwycięzców. Za dużo w niej porażek. Politycy kolejnych krajów europejskich poważają sens przynależności do strefy euro. (s.8)

Telekomunikacja Polska może sprzedać Emitel. "Moim zdaniem firma osiągnęła apogeum swoich możliwości w ramach grupy TP. Dlatego pomyśleliśmy o jej sprzedaży, by się dalej rozwijała" - powiedział Maciej Witucki, prezes TP. (s.10)

Z 7 do nawet 20 proc. zwiększy się wymagana od touroperatorów gwarancja ubezpieczeniowa i bankowa. Klienci odczują to za rok. (s.12)

Enea, chemia i 100-150 małych prywatyzacji - co najmniej tyle jeszcze chce przeprowadzić szef MSP zanim definitywnie odejdzie ze stanowiska. Aleksander Grad zapewnia, że nie chce być ministrem skarbu w kolejnej kadencji. (s.14,15)

dm0nqpq

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Tylko w sektorze budowlanym zaległości płatnicze w ciągu dwóch ostatnich lat wzrosły o 95 proc. Opóźnienia wynoszą średnio 30 dni. Grozi to falą bankructw. W przyszłym roku upadnie ponad dwa tysiące przedsiębiorstw. (s.A1,A4)

Popyt na samochody będzie się rozkręcał mimo ograniczenia odpisu podatku od aut z kratką i wzrostu stawek VAT. Tym razem motorem napędowym ma być wzrost gospodarczy. (s.A10)

PLL LOT planuje sprzedaż wszystkich swoich spółek do końca I kw. 2011 roku - poinformował prezes firmy Marcin Piróg. Chodzi o LOT Catering, LOT Services, LOT Aircraft Maintenance Services oraz Casinos Poland. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży mają zapewnić spółce płynność finansową. (s.A10)

Banki będą obniżać marże kredytów hipotecznych. Pierwsza połowa przyszłego roku upłynie pod znakiem ostrej konkurencji. (s.A14) (PAP)

morb/

dm0nqpq

Podziel się opinią

Share
dm0nqpq
dm0nqpq