Przegląd prasy gospodarczej, środa, 28 listopada

...

28.11.2012 | aktual.: 28.11.2012 07:53

28.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 28 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Gospodarstwa domowe zapłacą dużo mniej za gaz. Obniżki opłat za rachunki mogą wynieść 9,5-10,4 proc. Proponowana przez PGNiG obniżka taryfy może jednak nie zadowolić firm. Spółka wnioskuje o obniżkę taryfy dla odbiorców przemysłowych o 3,3 proc. (s. B1)

Bumar za trzy lata ma być gotowy do oferty publicznej. Pieniądze z giełdy pójdą na konsolidację zbrojeniówki i rozwój - dowiedziała się "Rz". (s. B1)

Na stacjach będzie taniej. Zniknęło na razie widmo ceny 6 zł za litr benzyny. Powróci wraz z poprawą koniunktury. (s. B4)

Jest porozumienie w sprawie akcyzy na węgiel. Najpóźniej do połowy przyszłego roku zostaną wprowadzone ułatwienia dla producentów i sprzedawców surowca. (s. B4)

W Europie tonie rynek samochodów ciężarowych i dostawczych. Sprzedaż ciężarówek i aut dostawczych spada szybciej niż aut osobowych. Uderza to w polskich producentów. (s. B9)

PARKIET

Akcjom sprzyja nie tylko św. Mikołaj. Obok oczekiwań inwestorów na tradycyjną zwyżkę notowań na giełdzie pod koniec roku, na kursy pozytywnie działają m.in. coraz niższe stopy procentowe. (s. 1, 2-3)

Kandydaci z pierwszej ligi na prezesa Enei. Wśród kandydatów wymienia się m.in. Janusza Bila, wiceprezesa Enei ds. handlowych, Krzysztofa Zamasza, wiceprezesa Tauronu ds. handlowych i Krzysztofa Sędzikowskiego, byłego prezesa KGHM i CTL Logistics. (s. 04)

GAZETA WYBORCZA

Operatorzy IPTV szykują się do ataku. Startuje Next Plus - operator płatnej telewizji internetowej. Już w połowie 2013 roku dołączy do niego kolejny, nad którym pracuje grupa ZPR. (s. 20)

Latem banki udzieliły niespełna 50,7 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli aż o prawie 9 tys. mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Bankowcy obawiają się pogorszenia sytuacji w przyszłym roku. A to nic innego jak zapowiedź dalszego spadku cen mieszkań. (s. 21)

PULS BIZNESU

Polscy producenci leków idą w ślady zagranicznych rywali. Do firm, które tną etaty dołączył Adamed. Zwolni 330 osób. (s. 4)

Zaostrza się batalia o teleregulacje. Rząd, UKE i Komisja Europejska stawiają na inwestycje, otwierając pole do podwyżek cen. Ale klienci na to nie pozwolą. (s. 5)

Czerwona Torebka nie nęci funduszy. Zarządzający TFI nie są zainteresowani akcjami spółki. Ich zdaniem cena jest za wysoka, a biznes - choć ciekawy - zbyt kapitałochłonny. (s. 20)

Deutsche Bank PBC zaszalał z prowizją za handel akcjami. Broker wprowadził niskie opłaty od handlu akcjami. To nie jest dobre dla rynku - mówią konkurenci. (s. 21)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rosyjskie firmy zagrożą polskiej chemii. Po likwidacji unijnych ceł mogą nas zalać tanie nawozy ze Wschodu. (s. A10)

Qatar, Emirates i Air Berlin włączają się do walki o polskich pasażerów. LOT powinien drżeć, bo konkurenci nie ukrywają, że zamierzają tę batalię wygrać ceną. (s. A13)

Rentowność obligacji skarbowych znów była wczoraj na najniższym poziomie w historii. Z punktu widzenia banków może to oznaczać kłopot, bo koszty finansowania są wyższe od rentowności obligacji. (s. A14)

(PAP)

pel/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)