Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 11 marca

...

11.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 11 marca.

RZECZPOSPOLITA

Coraz mniej sklepów, coraz więcej przychodni. Najszybciej przybywa firm w ochronie zdrowia i obsłudze przedsiębiorstw. To efekt nie tylko wymuszonej mody na samozatrudnienie, ale też rosnącego popytu w tych branżach. (s. B1)

Akcjonariusze zdecydują o płacach prezesów. Płace menedżerów spółek giełdowych będą poddane większej kontroli. Komisja Europejska szykuje nowe prawo. (s.B3)

Na duże podwyżki nie liczmy. Pozytywnych zmian w gospodarce nie odczujemy w naszych portfelach. Dobrze, że nasze dochody oszczędzi niewielka inflacja. Stopy procentowe powinny być nadal niskie. (s.B2)

Świat zadłuża się w najlepsze. Wartość papierów dłużnych w światowym obiegu sięga już 121 bln USD. Od wybuchu kryzysu wzrosła o 40 proc. (s.B8)

PCC Rokita, producent surowców chemicznych, może wydać na inwestycje do 2016 r. nawet 400 mln zł. Plan na najbliższe lata to znaczący wzrost mocy produkcyjnych. Spółka chce przestawić produkcję z wyrobów standardowych na specjalistyczne i zapowiada ekspansję na nowe rynki, m.in. do Chin. (s.B8)

"Determinantą kształtu branży energetycznej będzie polityka energetyczna, którą aktualizuje i przedłoży w tym roku Ministerstwo Gospodarki. Z mojego punktu widzenia czempionem energetycznym jest PGE, przed którą państwo postawiło kluczowe zadania" - mówi w rozmowie z "Rz" minister skarbu, Włodzimierz Karpiński. Dodał, że Enea i Energa są przeznaczone do prywatyzacji, ale należy wybrać optymalny moment z punktu widzenia gospodarki i poczekać do połowy roku na aktualizację polityki energetycznej. Do sprzedaży są pakiety PGE, PKO BP, PZU i Ciechu. To będą oferty kierowane do dużych inwestorów. Pieniądze z tych operacji m.in. dokapitalizują PIR. (s.B16)

PARKIET

W portfelu lepiej mieć deweloperów mieszkaniowych. Robyg i LC Corp to spółki, które zbierają najwięcej dobrych ocen. Analiza średnich cen docelowych z tegorocznych rekomendacji pokazuje, że potencjał wzrostu mają też Echo i GTC. (s. 1,4)

Tarczyński zakłada, że w 2014 r. po raz kolejny zanotuje dwucyfrowy wzrost przychodów. W tym roku spółka chce także inwestować w promocje swojej marki i planuje kampanie reklamowe na wiosnę i jesienią. (s.5)

Prime Car Management, spółka dominująca Grupy Masterlease, jednego z liderów polskiego rynku usług zarządzania flotą samochodową, przygotowuje się do przeprowadzenia oferty publicznej akcji. Spółka oczekuje na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez KNF. Spodziewa się przeprowadzenia oferty jeszcze w I kwartale. (s. 6)

GAZETA WYBORCZA

Spory o łupkowe licencje. Dziś rząd zamierza przyjąć projekty przepisów, które mają ułatwić eksploatację gazu z łupków. Do ostatniej chwili trwały w rządzie ostre spory o te przepisy. (s. 17) Eksperci OECD zwracają uwagę, że Polska w ostatniej dekadzie osiągnęła imponujące wyniki gospodarcze. Ale nasz kraj potrzebuje też m.in. zwiększenia aktywności zawodowej kobiet, zmian w zamówieniach publicznych, czy przyspieszenia prywatyzacji. (s. 20)

PULS BIZNESU

Abbey House skupi się na analizach. Spółka wkrótce sprzeda fundusz sztuki, a do końca drugiego kwartału biznes galeryjny. (s.3)

Polscy przedsiębiorcy, niezależnie od tego jak dużo mają pieniędzy w portfelu, nie lubią zmieniać branży. (s.5)

Beata Mońka nie jest już prezesem wydawcy "Rzeczpospolitej" i "Parkietu". Na razie zastąpi ją znany m.in. z Telepizzy Dariusz Bąk. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA Grupa Energa wciąż poszukuje inwestora dla budowy bloku węglowego w Ostrołęce o mocy 1.000 MW. Projekt zlikwidowałby problem braku mocy wytwórczych na północy Polski. W branży huczy, że spółka prowadzi rozmowy z chińskim konsorcjum, które jest zainteresowane odkupieniem projektu. (s. A8)

Shell widzi w Polsce perspektywy. Brytyjsko-holenderski koncern, który wycofuje się z wielu krajów, u nas będzie się skupiał na tankowaniu aut i samolotów. (s. A11) (PAP)

jow/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)