Trwa ładowanie...
d1p1fqj

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 24 września

...

Share
d1p1fqj

24.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 24 września.

RZECZPOSPOLITA

Z ponad 90 mld zł unijnych dotacji na transport na lata 2014-2020 prawie połowa ma pójść na drogi - ok. 42 mld zł. Kolej może liczyć na ok. 28 mld zł. (s.B1)

d1p1fqj

Wspólny nadzór bankowy potrzebuje wspólnych pieniędzy na ratowanie upadających instytucji - uważa prezes EBC. I to wcześniej niż w 2025 r. (s.B2)

Trzeci kwartał kończy się dla gospodarek strefy euro, Niemiec i Chin dobrymi statystykami. (s.B4)

Szacowana na 3 mld zł oferta Energi może się okazać sukcesem, jeśli inwestorom zostanie zaoferowana atrakcyjna cena. Według informacji "Rz", inwestorzy indywidualni będą mogli objąć 25-30 proc. wystawionego na sprzedaż pakietu. Na rynek ma trafić też PKP Cargo. Pytanie, czy znajdą się kupcy na obie oferty, zwłaszcza w obliczu zapowiadanej reformy OFE. (s.B7)

PARKIET

d1p1fqj

Zainteresowani zakupem 100 proc. akcji Torpolu od przeżywającego problemy z płynnością Polimeksu muszą złożyć ostateczne oferty na początku października - dowiedział się "Parkiet". Równolegle jest prowadzona procedura wyboru inwestora dla wykonującego rurociągi Energopolu. Także w tym przypadku termin składania ofert upłynie na początku października. Na rynku mówi się, że obie firmy łącznie są warte od 80 do 100 mln zł. (s.1,4)

Notowana na rynku NewConnect spółka Scanmed Multimedis chce wyemitować 7,8 mln akcji. Liczy, że wszystkie papiery zostaną sprzedane. Podstawowym celem emisji są przejęcia. "Na rynku panuje silny trend konsolidacyjny i mamy przygotowane podmioty, nad którymi chcemy przejąć kontrolę" - mówi prezes spółki Joanna Szyman. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Z ośmiu spółek obecnych 22 lata temu na GPW poza Żywcem notowany jest tylko Próchnik. Tonsil, Krosno i Swarzędz zbankrutowały, Exbud i Kable zostały przejęte przez inwestorów strategicznych, a Wólczanka połączyła się z Vistulą. (s.18)

d1p1fqj

PULS BIZNESU

Zapowiedziane przez MF utrzymanie do końca 2016 r. wyższych stawek podatku VAT wzbudziło w trakcie uzgodnień międzyresortowych poważne obawy Rządowego Centrum Legislacji. Rząd podniósł VAT w styczniu 2011 r., zapisując w ustawie, że w styczniu 2014 r. z automatu stawki powrócą do dawnej wysokości. Piotr Gryska, wiceszef zespołu rządowych prawników, zauważa, że powrót do niższych stawek dopiero w styczniu 2017 r. byłby zanegowaniem rozwiązania przyjętego przez ustawodawcę, co może być niezgodne z konstytucją. MF uważa, że nie ma takiego zagrożenia. (s.4)

Próchnik chce posiadać sieć 80 salonów własnych w 2016 roku (wobec ponad 20 obecnych). 80 salonów za cztery lata ma wygenerować 100 mln zł rocznego przychodu i 10 mln zł zysku netto. Spółka zamknęła z sukcesem emisję prywatną akcji. W akcjonariacie firmy po rejestracji emisji pojawi się nowy instytucjonalny właściciel, który będzie kontrolował ponad 5 proc. akcji - dowiedział się "PB". (s.5)

PKN Orlen ze swoją siecią 650 stacji benzynowych (z wyłączeniem Bliskiej) zaoferuje nadawanie i odbiór paczek. Technologię i obsługę logistyczną zapewnia firma Dazumi, specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań sektorowi e-commerce. "Pomysł jest dobry, ale konkurencja duża" - uważa Arkadiusz Kawa z katedry logistyki i transportu Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. (s.7)

d1p1fqj

Wśród małych i średnich firm wybuchła eksplozja optymizmu. To dowód, że gospodarka przyspiesza. (s.12,13)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Kijów ograniczył import surowca z Rosji i szuka nowych kierunków zaopatrzenia. Słabnąca pozycję Gazpromu zamierza wykorzystać PGNiG, który zamierza sprzedawać paliwo na Ukrainę. Będzie tam płynąć co roku nawet 1,7 mld m sześc. wartego niemal 700 mln USD surowca - dowiedział się "DGP". (s.A8)

Do końca tygodnia powinno być jasne, które aktywa funduszy emerytalnych trafią do ZUS w wyniku rządowych zmian w OFE. Resorty pracy i finansów kończą już prace nad projektem ustawy, która ma to uregulować. (s.A12) (PAP)

morb/

d1p1fqj

Podziel się opinią

Share
d1p1fqj
d1p1fqj