Trwa ładowanie...
d3pkbaz

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 28 grudnia

...

Share
d3pkbaz

28.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 28 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Nowe projekty, które w tym roku przyciągnęły do siebie specjalne strefy ekonomiczne, są warte 4,7 mld zł. Dzięki nim ma powstać 12 tys. miejsc pracy. (s.B1)

d3pkbaz

Od początku roku Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił ponad 30,5 mld zł unijnych dotacji. (s.B1)

Polski PKB wzrośnie w 2011 roku o 3,8 proc. - szacują eksperci. Mimo to ekonomiści nie widzą wielu powodów do dumy ze stanu gospodarki. Największe obawy budzi stan finansów publicznych - wysoki deficyt i szybko przyrastający dług. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż próbujemy gonić kraje Europy Zachodniej. (s.B2)

Austriacki koncern Egger może być zainteresowany inwestycją w niemiecki Pfleiderer - wynika z informacji "Rz". Nie wiadomo jednak, czy Egger chciałby przejąć część aktywów spółki, czy stać się jej wiodącym udziałowcem, poprzez np. objęcie akcji nowej emisji. - Nie komentujemy rynkowych plotek - informuje Christina Werthner odpowiedzialna za komunikację w grupie Egger. Do zamknięcia tego wydania "Rz" nie uzyskała komentarza Pfleiderera w tej sprawie. Koncern jest głównym udziałowcem notowanego na GPW Grajewa - kontroluje 65,1 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. (s.B5)

Szykuje się wysyp inwestycji w sieć ciepłowniczą. Zakłady przygotowały inwestycje za 1,5 mld zł. Dla większości nie starczy jednak unijnych dotacji. (s.B5)

d3pkbaz

Do 2014 sprzedaż papierosów spadnie w Polsce o ponad 10 proc. (s.B14)

Przedstawiciele Pioneer Pekao TFI przewidują, że mimo trudnej sytuacji na rynku, zyski TFI wzrosną w 2011 r. o ponad 20 proc. (s.B15)

PARKIET

Od środy na rynku głównym GPW będzie notowanych już 400 spółek. W tym roiku zadebiutują na nim 34 nowe firmy. W przyszłym debiutantów powinno być więcej. (s.1)

d3pkbaz

Strategia Comarchu na 2011 rok zakłada koncentrację na sprzedaży do zagranicznych klientów, przede wszystkim z krajów niemieckojęzycznych i Francji. Portfel zamówień spółki na przyszły rok, jak przyznaje prezes firmy Janusz Filipiak, gwarantuje jej co najmniej kilkunastoprocentowy wzrost zysku. (s.1,5)

GAZETA WYBORCZA

Biedronka z Lidlem przejmują rynek win. Już co piąta złotówka wydana na ten trunek idzie do kasy dyskontów. (s.18)

Od 1 stycznia wzrośnie stawka VAT na nowe mieszkania i domy oraz na usługi i materiały budowlane. Ci, którzy planują budowę bądź remont, muszą liczyć się z wyższymi kosztami. (s.19)

d3pkbaz

W niespełna 2 lata kosztem miliarda dolarów Gazprom rozbudował elektrownię TEC-2 w Kaliningradzie, która będzie produkować energię także na eksport do UE. (s.20)

PULS BIZNESU

Michelin inwestuje w opony rolnicze. 81 mln zł wyda francuski koncern na inwestycje w fabrykę w Olsztynie. (s.2)

Mo-Bruk, zajmujący się m.in. utylizacją odpadów, ma zdecydować o emisji obligacji o wartości 45-50 mln zł. Zamierza też ubiegać się o kredyty, nie wyklucza emisji akcji. Mo-Bruk chce w ten sposób pozyskać finansowanie dla czterech projektów o łącznej wartości 224 mln zł. Chodzi o rozbudowę zakładu produkcji paliw alternatywnych w Karsach koło Ożarowa, budowę podobnego w Górażdżach, budowę zakładu utylizacji odpadów niebezpiecznych w Piekarach Śląskich i budowę fabryki przetwarzania mułów w Wałbrzychu. (s.9)

d3pkbaz

DZIENNIK

Banki obchodzą obowiązującą od ubiegłego czwartku rekomendację T. Zamiast tradycyjnych kredytów gotówkowych będą udzielały więcej pożyczek pod zastaw hipotek. To opłaci się także klientom. (s.A4)

Firmy przyjmujące płatność za gaz czy prąd będą musiały mieć gwarancje bankowe i wysoki kapitał założycielski. Wzrosną koszty i działalność przestanie się opłacać. (s.A5)

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni oblodzone kable w rejonie Szczecina spowodowały wyłączenie prądu w prawie 300 stacjach transformatorowych. Zdaniem ekspertów winna jest przestarzała infrastruktura sieci przesyłowych. (s.A7)

d3pkbaz

Większe oprocentowanie depozytów będzie konsekwencją podwyżek stóp procentowych. Analitycy zakładają, że Rada Polityki Pieniężnej zwiększy podstawową stawkę z 3,5 do nawet 4,5 proc. Według ekspertów, z którymi rozmawiał "DGP", średnie oprocentowanie nowych depozytów może wzrosnąć o 0,8 pkt. proc. (s.A11)

Z ponad 2,3 mld zł ze środków unijnych przeznaczonych na budowę sieci internetowych do tej pory zostało wydane jedynie niecałe 2 proc. (s.A14) (PAP)

morb/

d3pkbaz

Podziel się opinią

Share
d3pkbaz
d3pkbaz