Trwa ładowanie...
d6y4p00

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 6 listopada

...

Share
d6y4p00

06.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 6 listopada.

RZECZPOSPOLITA

PGNiG porozumiało się z rosyjskim Gazpromem w sprawie cen gazu - wynika z informacji "Rz". We wtorek mają być podane szczegóły porozumienia. Ceny gazu będą niższe niż obecnie, a ich poziom będzie zbliżony do tego, ile płacą odbiorcy rosyjskiego gazu w Niemczech - powiedziała osoba związana z MSP. Rocznie wydajemy na błękitne paliwo z importu 15 mld zł. Jeśli zapłacimy Rosjanom tyle co inne kraje Unii, zaoszczędzimy 3 mld zł. (s.A1,B1)

Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu, przyznaje, w rozmowie z "Bloomberg Business Week", że utrzymanie kwoty dofinansowania, o jakiej mówi projekt unijnego budżetu na lata 2014-2020, będzie dla Polski trudne. Kiedy mówiliśmy o 300 mld zł dla Polski, nikt nie mógł przewidzieć głębi kryzysu - poinformował Lewandowski. (s.B1)

d6y4p00

Podział na Polskę A i B nie znika. Zwiększają się różnice w zamożności. Dysproporcje w wielkości PKB per capita między regionami sięgają nawet 40 proc. (s.B4)

Sferia przedstawiła zarys planów związanych z przetargiem na częstotliwości LTE. Nie planujemy rozbudowy własnej sieci telekomunikacyjnej - powiedziała Anna Miller, prezes spółki. Sferia chce kompletować sieć nadajników wymaganą przez URE, dzięki masztom, które do tej pory wybudowała oraz wykorzystując zasoby innych ogólnopolskich operatorów. (s.B6)

Po chleb i mleko do sieci. E-zakupy spożywcze w tym roku będą warte już 450 mln zł. To jeden z najszybciej rosnących segmentów rynku. (s.B10)

Pierwsze półrocze było udane dla branży piwnej w Polsce, ale w drugiej połowie roku będzie nico gorzej i sprzedaż będzie na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. W ujęciu całego roku może zwiększyć się o 3-4 proc. To powinno wystarczyć , aby sprzedaż sięgnęła 37 mln hl - ocenia w rozmowie z "Rz" Tomasz Bławat, prezes Carlsberg Polska. (s.B7)

d6y4p00

PARKIET

Niepewność wokół nowego systemu transakcyjnego. UTP może nie wystartować w tym roku. Zdaniem przedstawicieli domów maklerskich, najbardziej prawdopodobną datą jest marzec przyszłego roku. (s.1,9)

Akcjonariusze Polskiego Jadła chcą zmian. Udziałowcy domagają się zwołania NWZA. Zarząd obiecuje, że zrobi to jeszcze w tym tygodniu. Konsekwencją obrad mogą być roszady kadrowe w upadającej spółce. (s.4)

Dla inwestorów wybory w USA ważniejsze niż ich wynik. Niezależnie od tego, kto wygra dzisiejsze wybory w USA, przyszły rok będzie dla inwestorów giełdowych raczej słaby. Na to wskazuje tzw. cykl prezydencki. (s.10)

d6y4p00

GAZETA WYBORCZA

Jutro startuje telewizyjna rewolucja - ruszy naziemna telewizja cyfrowa. o 4 rano zamilkną nadajniki analogowe w Lubuskiem, a wkrótce w całym kraju. Bez wizji może zostać ponad 20 tys. rodzin. (s.18)

Ameryka nad fiskalnym klifem. Europie na razie udało się uniknąć katastrofy i uspokoić nastroje wokół kryzysu zadłużenia. Uwaga ministrów finansów i bankierów centralnych z krajów G20, którzy spotkali się w Meksyku, skupiła się więc na problemach USA. (s.19)

Rekordowy rok bankructw. tylko w październiku upadły aż 93 przedsiębiorstwa zatrudniające w sumie 5,5 tys. osób. W tym roku specjaliści spodziewają się co najmniej 850 bankructw, a w przyszłym - jeszcze więcej. (s.22)

d6y4p00

PULS BIZNESU

Zabiegi o wielkie pieniądze z Chin. Do grudnia zapadnie decyzja, gdzie powstanie fundusz inwestycyjny z 500 mln USD. W grze są też Węgry i Serbia. Fundusz kapitałowy i linia kredytowa na 10 mld USD - to 2 z 12 kroków chińskiej strategii inwestycyjnej w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w krajach bałkańskich, którą zapowiedział wiosną w Warszawie Wen Jiabao, premier Chin. (s.2)

Snajper 2 rodzi się w wielkich bólach. City Interactive nie wyklucza, że premiera gry może zostać przełożona o kilka tygodni. Byłby to poślizg nr 7. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d6y4p00

Bezrobocie schowało się na wsi. W Polsce w rolnictwie pracuje prawie tyle samo osób, ile w Niemczech, we Francji i w Hiszpanii razem wziętych. Oficjalnie bez pracy w tym sektorze jest niecałe 50 tys. osób. Nieoficjalnie liczba ta wynosi co najmniej 600 tys. osób. (s.A2)

Pakiet fiskalny do ratyfikacji. Przyjęcie euro na dno szuflady. Koniec obecnej dekady to najwcześniejsza możliwa data podjęcia decyzji o przyjęciu wspólnej waluty. (s.A3)

Lotos będzie się ścigał z Orlenem o stacje Neste. Szybszy rozwój ma pomóc gdańskiemu koncernowi poprawić rentowność sprzedaży detalicznej. Lotos chce w przyszłym roku, a więc znacznie wcześniej niż planowano, osiągnąć 10-proc. udział w rynku detalicznej sprzedaży paliw. W strategii ten cel wyznaczono na rok 2015. (s.A9)

(PAP)

jow/

d6y4p00

Podziel się opinią

Share
d6y4p00
d6y4p00