Trwa ładowanie...
d1ia2r1
d1ia2r1

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 21 lipca, 17.00

...
Share
d1ia2r1

21.07. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

NBP jest zdeterminowany, aby utrzymać stawkę Polonia w okolicy stopy referencyjnej - napisano w relacji po spotkaniu wiceprezesa NBP Witolda Kozińskiego i dyrektora departamentu operacji krajowych NBP Krzysztofa Senderowicza ze Stowarzyszeniem Rynków Finansowych ACI, i zamieszczonej w biuletynie Stowarzyszenia.

d1ia2r1

Narodowy Bank Polski oraz Ministerstwo Finansów są zaniepokojone kryzysem zadłużenia w strefie euro i gotowe do reakcji na rynku walutowym, gdyby problemy Grecji lub innych państw wywoływały paniczne reakcje rynków finansowych - poinformowały PAP dwa niezależne źródła w banku centralnym oraz resorcie finansów. Ich zdaniem nawet znalezienie rozwiązania dla Grecji może nie uspokoić sytuacji ze względu na możliwe zarażenie problemami Hiszpanii czy Włoch.

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych w czerwcu wzrosła o 6.671,2 mln zł w porównaniu z majem - podał NBP.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła w USA o 10 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 418 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

d1ia2r1

WYDARZENIA - ZAGRANICA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy porozumieli się co do pakietu pomocowego dla zadłużonej Grecji - podał rzecznik rządu Niemiec w środę w nocy, nie podając szczegółów. Rozmowy w tej sprawie trwały od kilku tygodni.

Niemcy i Francja uzgodniły między sobą, że "selektywna niewypłacalność" Grecji jest możliwa, dopuszczając zaangażowanie sektora prywatnego w rozwiązanie greckiego kryzysu zadłużeniowego - powiedział w czwartek holenderski minister finansów Jan Kees de Jager.

BUDŻET

d1ia2r1

Agencja Nieruchomości Rolnych w 2011 r. wpłaci do budżetu państwa 2523,1 mln zł, z czego w pierwszej połowie roku wpłaciła 1173,1 mln zł, a w drugim półroczu planuje wpłacić 1350,0 mln zł - poinformowała Agencja na czwartkowej konferencji prasowej.

DŁUG

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec czerwca 5.467 mln euro wobec 3.896 mln euro na koniec maja - podał w NBP.

MF sprzedało obligacje DS1021 za 3,0 mld zł przy popycie 5,6 mld zł i średniej rentowności 5,803 proc. - podał resort w komunikacie.

d1ia2r1

Ministerstwo Finansów nie zorganizuje przetargu uzupełniającego obligacji DS1021 - poinformował resort w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłu Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2011 roku 52,1 pkt wobec 54,6 pkt na koniec czerwca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usługowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2011 roku 52,9 pkt wobec 56,7 pkt na koniec czerwca - podano wstępne wyliczenia.

d1ia2r1

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2011 r. 50,8 pkt wobec 53,3 pkt w czerwcu - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2011 r. 51,4 pkt wobec 53,7 pkt w czerwcu - podały źródła rynkowe we wstępnych wyliczeniach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2011 roku 50,4 pkt wobec 52,0 pkt na koniec czerwca - podano wstępne wyliczenia.

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) wzrósł w maju miesiąc do miesiąca o 0,4 proc. - podała w komunikacie organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight.

d1ia2r1

Indeks Philadelphia Fed w lipcu wzrósł do plus 3,2 pkt z minus 7,7 pkt w czerwcu - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w czerwcu o 0,3 proc. - podała w czwartek Conference Board.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,04 proc. i wyniósł 10.010,39 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,0 proc. i wyniósł 2.765,89 pkt.

SPÓŁKI

Budimex liczy, że w piątek uzyska porozumienie w sprawie przejęcia Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury. Jeśli nie zdąży poprosi o wydłużenie o kilka dni wyłączności negocjacyjnej. Wyceniając PNI Budimex oparł się na metodzie zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Budimex che, aby PNI za dwa lata miała około 4 proc. rentowności EBIT przy około 1 mld zł przychodów - poinformował Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Portfel zamówień grupy Budimex ma obecnie podobną wartość do tej z końca marca, kiedy kształtowała się ona na poziomie 7,1 mld zł. Stany gotówkowe grupy mogą być obecnie trochę niższe r/r ze względu na wypłatę dywidendy - poinformował Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Program inwestycyjny PGNiG na 2011 r. jest obecnie zrealizowany w mniej niż 50 proc., ale ambicją spółki jest zrealizować założony na ten rok program w całości. Program emisji obligacji grupy kapitałowej PGNiG zapewni finansowanie inwestycji, ale także pozwoli jej spojrzeć na potencjalne możliwości przejęć - poinformował Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG ds. finansowych.

W dniach 11-17 lipca tego roku największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji telewizyjnych zanotował Polsat. Udział ten wyniósł 15 proc., co daje około 30,8 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się TVN z udziałem na poziomie 12,58 proc., czyli wpływami rzędu 25,7 mln zł - wynika z danych AGB Nielsen Polska.

Agencja Fitch nadała dla ING Bank Śląski viability rating (wcześniej zwany ratingiem indywidualnym) na poziomie "bbb+" - poinformował bank w komunikacie.

Emperia wybrała doradców w procesie wyboru inwestora dla segmentu detalicznego. Doradcą komercyjnym będzie firma Roland Berger Strategy Consultants, doradcą inwestycyjnym KPMG Advisory, a prawnym kancelaria Dewey & LeBoeuf - poinformowała Emperia w komunikacie prasowym.

Trójmiejski deweloper Inpro planuje rozpoczęcie budowy etapów B,C i D inwestycji Golf Park w Tuchomiu w okolicy Gdyni, odpowiednio w roku 2011, 2012 i 2013 - poinformował deweloper w komunikacie prasowym. Etap A budowy został zakończony w lipcu br., a przychody ze sprzedaży powstałych w nim domów mogą wpłynąć na przychody spółki jeszcze w tym roku.

Lentex uruchomił w czwartek, 21 lipca, program skupu do 1.432.389 akcji własnych, za które może zapłacić maksymalnie 34,4 mln zł. Dzień zakończenia skupu wyznaczono na 3 grudnia 2013 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do programu emisji obligacji zawartego w czerwcu 2010 r. z sześcioma bankami, na mocy których zwiększona została maksymalna kwota programu z 3 mld zł do 5 mld zł oraz wydłużony okres zapadalności programu z 31 lipca 2013 r. do 31 lipca 2015 r. - podała spółka w komunikacie.

Polimex-Mostostal wygrał przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej "Podium" w Gliwicach. W przetargu zaoferował ok. 294,3 mln zł, cena kosztorysowa opiewała na ok. 365 mln zł.

Pierwsze notowanie akcji Polskiej Grupy Odlewniczej (PGO) i spółki Zamet Industry na warszawskiej giełdzie powinno nastąpić na przełomie września i października - oceniają przedstawiciele grupy Famur, z której wydzielone zostały te dwie nowe giełdowe spółki. W czwartek akcjonariusze Famuru ostatecznie zdecydowali o wypłacie wartej ponad 298,5 mln zł dywidendy.

Strata netto Nokii w II kwartale 2011 wyniosła 368 milionów euro - podała firma w komunikacie w czwartek.

Zysk największej amerykańskiej spółki telekomunikacyjnej AT&T w II kwartale 2011 r. wyniósł 0,6 USD na akcję - podała firma w komunikacie w czwartek.

Zysk skorygowany PepsiCo w II kw. 2011 r. wyniósł 1,21 centy na akcję - podała spółka w czwartek w raporcie kwartalnym.

Telesto, producent systemów mgłowych, zadebiutuje na rynku NewConnect 26 lipca - podała GPW w czwartkowym komunikacie.

Strata Morgan Stanley w II kwartale 2011 wyniosła 38 centów na akcję - podała firma w komunikacie w czwartek.

One-2-One podpisało z Ya Global Master SPV umowę, na mocy której Ya Global Master SPV zobowiązało się do obejmowania i opłacania na wezwanie One-2-One akcji w warunkowo podwyższonym kapitale zakładowym spółki w zamian za warranty subskrypcyjne - poinformowało One-2-One w komunikacie.

Do UOKiK wpłynął w czwartek wniosek spółki Spartan Capital Holdings o przejęcie kontroli nad Polkomtelem - potwierdziła PAP rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch. Spartan Capital Holdings należy do Zygmunta Solorza-Żaka.

WALUTY

Złoty jest w trendzie aprecjacyjnym, a jeżeli złoty spadnie poniżej 3,9850/EUR, to możliwa będzie dalsza aprecjacja - uważają dilerzy. Ich zdaniem, jeżeli nie przełamie tego poziomu, to kurs może wrócić na 4,00/EUR. Dilerzy zwracają uwagę na stosunkowo niewielką korelację kursów EURPLN i EURUSD.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8064 a kurs złotego do euro na 3,9914 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4222 USD i 112,09 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

INFRASTRUKTURA

Wartość produkcji budowlanej z tytułu budownictwa drogowego i mostowego wzrośnie w 2011 r. o 24 proc. i wyniesie 30,9 mld zł. Od 2012 sektor drogowy notować będzie systematyczne, kilkunastoprocentowe spadki - wynika z raportu PMR "Budownictwo drogowe w Polsce 2011 - Prognozy rozwoju na lata 2011-2014".

Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller wręczył w czwartek promesy na 25,6 mln zł 44 gminom i ośmiu powiatom świętokrzyskim, które ucierpiały podczas ubiegłorocznej powodzi. Dzięki tym pieniądzom zostaną wyremontowane drogi.

FUNDUSZE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym 213,263 mln zł - poinformowało biuro prasowe ZUS.

OPINIA

Analitycy ING IM pozytywnie oceniają kondycję polskiego rynku FI, choć nagłe pogorszenie nastrojów globalnych mogłoby doprowadzić do wzrostu rentowności. Zdaniem analityków polskie obligacje skarbowe po solidnym wzroście cen w ostatnich miesiącach mogą pozostać w wąskim paśmie wahań, tym samym wpisując się w oczekiwania co do stopy zwrotu z obligacji skarbowych za cały 2011 rok na poziomie około 4,5 proc. ING IM do końca roku spodziewa się jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych.

Ceny skupu zbóż w czasie tegorocznych żniw będą systematycznemu spadać, zaś w kolejnych miesiącach ceny zbóż będą charakteryzowały się powolnym sezonowym wzrostem - wynika z prognoz Agencji Rynku Rolnego. Zdaniem eksportów z ARR tegoroczne zbiory ukształtują się na poziomie 27-27,5 mln ton, zaś zapotrzebowanie na zboża wyniesie 27,9 mln ton, tj.o 0,7 proc. mniej rdr.

Do końca roku ceny wołowiny mogą rosnąć z powodu znacząco wyższych cen wołowiny w UE i popytu z zagranicy - napisano w raporcie ARR. Zdaniem ekspertów ceny żywca drobiowego mogą być w drugiej połowie 2011 roku wyższe niż przed rokiem.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku wahają się w okolicach najwyższego poziomu od tygodnia. Choć zapasy ropy spadły, to wstępne dane wskazują, że w lipcu zmniejszyła się produkcja w Chinach - podają maklerzy.

Cena ropy Brent w kontraktach na sierpień 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 117,74-117,80 USD za baryłkę.

Ceny miedzi spadają, bo wstępne dane wskazują, że w lipcu, po raz pierwszy od roku, zmniejszyła się produkcja w Chinach - podają maklerzy. (PAP)

zdz/

d1ia2r1

Podziel się opinią

Share
d1ia2r1
d1ia2r1