Trwa ładowanie...
d3bqcfa

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 1 października, 20.00

...

d3bqcfa
d3bqcfa

01.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Bezrobocie w sierpniu 2010 roku, wg metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 9,4 proc., tak jak w lipcu i wobec 8,5 proc. w sierpniu 2009 roku - podał Eurostat.

Ministerstwo Finansów szacuje inflację we wrześniu 2010 roku na poziomie 2,3 proc. rdr, a w ujęciu mdm spodziewa się wzrostu cen o 0,3 proc. - podał resort finansów w piątkowym komunikacie.

d3bqcfa

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Wydatki amerykańskich konsumentów w sierpniu wzrosły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w lipcu wzrosły o 0,4 proc. - poinformował w piątek Departament Handlu USA.

Stopa bezrobocia w Japonii w sierpniu 2010 r. spadła do 5,1 proc. z 5,2 proc. w lipcu - poinformowało w piątek w komunikacie biuro statystyczne w Tokio.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w sierpniu 2010 r. niespodziewanie spadła o 0,2 proc. mdm, po spadku w lipcu o 0,4 proc., po korekcie - poinformowało w piątek w komunikacie Federalne Biuro Statystyczne w Wiesbaden.

d3bqcfa

Stopa bezrobocia w strefie euro w sierpniu 2010 po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 10,1 proc., wobec również 10,1 proc. w lipcu, po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Gospodarka Węgier skurczyła się w 2009 r. mocniej niż to wcześniej wyliczono. Produkt Krajowy Brutto spadł w ub. roku o 6,7 proc. wobec szacowanych wcześniej 6,3 proc. - poinformowało w piątek w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne (KSH) w Budapeszcie.

WSKAŹNIKI

d3bqcfa

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim spadł we wrześniu do 54,4 pkt z 56,3 pkt w poprzednim miesiącu - podał w piątek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu 2010 roku odnotował wzrost do 54,7 pkt. wobec 53,8 pkt. w sierpniu w - podał HSBC.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2010 roku 55,1 pkt wobec 58,2 pkt na koniec sierpnia - podano w piątek w końcowych wyliczeniach.

d3bqcfa

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2010 roku 53,7 pkt wobec 55,1 pkt na koniec sierpnia - podano w piątek w końcowych wyliczeniach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2010 roku 53,4 pkt wobec 53,7 pkt w sierpniu, po korekcie - podano w piątek w Londynie w komunikacie.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu zmalał - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Spadek odnotowywany jest nieprzerwanie od końca 2009 roku, choć w ostatnich miesiącach uległ on spowolnieniu. Oznacza to, że nie powinno dochodzić do wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach.

d3bqcfa

Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF), obliczany przez firmę Expander, wzrósł we wrześniu o 11,3 pkt w porównaniu z sierpniowym odczytem (-0,9 pkt) i ponownie znalazł sie powyżej zera, na poziomie 10,4 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł we wrześniu 68,2 pkt i okazał się wyższy od oczekiwań - podano w piątek w końcowym wyliczeniu.

BUDŻET

d3bqcfa

Deficyt budżetu państwa po sierpniu 2010 roku wyniósł 36.975,9 mln zł wobec wstępnie szacowanych 36.918,1 mln zł - podało w piątek Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,37 proc. i wyniósł 9.404,23 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,15 proc. i wyniósł 2611,30 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,83 proc. do 23.045,95 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,62 proc. do 3.692,09 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,28 proc., do 6.211,34 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,80 proc. do 5.592,90 pkt.

SPÓŁKI

Telekomunikacja Polska, która od 1 października wprowadziła duże obniżki cen Neostrady, chce do końca 2012 roku mieć 3 mln klientów internetu - poinformował dziennikarzy Maciej Witucki, prezes TP SA.

Telekomunikacja Polska otrzymała informację o wystawieniu na sprzedaż sieci kablowej Aster i będzie przyglądać się tej ofercie - poinformował w piątek dziennikarzy Maciej Witucki, prezes TP SA.

Zarząd Bogdanki nie planuje rekomendować wypłaty dywidendy z zysku za 2010 rok - poinformował PAP prezes spółki Mirosław Taras.

Rozmowy Bogdanki z Kulczyk Holding w sprawie dostaw węgla do planowanych elektrowni są bardzo zaawansowane i spółki są blisko podpisania umowy. Wielkość dostaw węgla może sięgnąć 2 mln ton rocznie - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Bogdanki Mirosław Taras.

Kurs praw do akcji ZUE na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku głównym wzrósł o 5,33 proc. do 15,80 zł.

ZUE, spółka działająca głównie w segmencie infrastruktury tramwajowej i kolejowej, liczy na rozwój w segmencie energetyki, gdzie chce budować linie przesyłowe - poinformował w piątek dziennikarzy Wiesław Nowak, prezes spółki.

Kurs praw do akcji Poltroniku wzrósł zaraz po otwarciu w debiucie na NewConnect o 14,36 proc. do 6,29 zł.

Przejęcie Energi przez Polską Grupę Energetyczną nie będzie mieć wpływu na ceny energii, a jest zasadne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju w perspektywie długoterminowej, gdy powstanie wspólny, unijny rynek energii - ocenia Tomasz Zadroga, prezes PGE. Spółka jest otwarta na konstruktywną dyskusję z UOKiK.

Polimex Mostostal spodziewa się zatwierdzenia prospektu emisyjnego w październiku, konsolidacja wyników spółek zależnych ma nastąpić od pierwszego kwartału 2011 roku - poinformował PAP Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu Mostostalu.

Polimex Mostostal przygotowuje ofertę na budowę bloku w Stalowej Woli, oferta prawdopodobnie złożona będzie w konsorcjum z partnerem, który dostarczy turbinę - poinformował PAP Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu Mostostalu.

Grupa Deavoteam, która ma na razie 46,7 proc. Woli Info, chce do końca roku wycofać tę spółkę z warszawskiej giełdy, ogłaszając wcześniej przymusowy wykup akcji - poinformował w piątek Stanislas de Bentzmann, prezes współzarządzający grupą Devoteam.

Producent gładzi Megaron chce zadebiutować na GPW jeszcze w tym roku. Spółka nie wyklucza, że emisja akcji zostanie przeprowadzona w dwóch etapach - poinformowała spółka w komunikacie.

We wrześniu 2010 roku całodobowy udział kanału TVN w rynku spadł do 16,4 proc. z 16,9 proc. rok wcześniej - podał TVN w komunikacie prasowym, na podstawie danych Nielsen Audience Measurement.

Ferrovial ocenia, że przeznaczenie 70 proc. z tegorocznego zysku Budimeksu na dywidendę jest realne - poinformował w piątek PAP Marek Michałowski, dyrektor generalny Ferrovial Agroman SA na Europę Środkowo - Wschodnią

Ferrovial nie zamierza wycofać się ze swojej inwestycji w Budimex - poinformował w piątek PAP Marek Michałowski, dyrektor generalny Ferrovial Agroman SA na Europę Środkowo - Wschodnią.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił w piątek kurs złotego do dolara na 2,8772 wobec 2,9250 w czwartek, a kurs złotego do euro na 3,9465 wobec 3,9870 w czwartek - poinformował NBP.

ROLNICTWO

Na rynkach rolnych, od 20 do 26 września, zanotowano niewielkie spadki cen mięsa. Więcej płacono za pszenicę i jęczmień, natomiast ceny żyta spadły o 3,2 proc. po znacznych wzrostach tydzień wcześniej. Sytuacja na rynku zbóż przełożyła się na wyższe o 12,5 proc. ceny mąki - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tegoroczne zbiory zbóż w Polsce wyniosły 26,6 mln ton, w całej Unii Europejskiej zaś 273 mln ton - szacuje francuska organizacja COCERAL.

OPINIA

Złoty umocni się do 3,80 za euro na koniec tego roku i 3,60 za euro na koniec przyszłego roku - wynika z prognozy Bank of America/Merrill Lynch. Zdaniem ekonomistów BofA/ML złotego wspierają m.in. fundamenty gospodarki, która w 2010 r. wzrośnie o 3,5 proc., a w 2011 r. o 4,2 proc.

W tym i przyszłym roku polska gospodarka będzie się rozwijać szybciej od czeskiej i węgierskiej, a istotnym czynnikiem różnicującym będzie popyt krajowy - powiedziała w rozmowie z PAP Magdalena Polan, ekonomistka banku Goldman Sachs, zajmująca się krajami regionu. Jej zdaniem w tym roku wzrost w Polsce sięgnie 3,2 proc., a w 2011 r. 4,4 proc. Bank prognozuje, że cykl podwyżek stóp rozpocznie się w 2011 r., a na koniec roku główna stopa sięgnie 5,0 proc.

Polska jest mało podatna na potencjalne problemy z długiem zagranicznym i sektorem bankowym, natomiast niewykluczone są problemy z długiem publicznym - wynika z raportu Pricewaterhouse Coopers poświęconemu krajom Europy Środkowo-Wschodniej, zaprezentowanego w piątek.

W III kwartale na rynku nieruchomości mieszkaniowych zanotowano spadek cen ofertowych mieszkań, przy jednoczesnym wzroście cen transakcyjnych - wynika z raportu Home Broker. Chociaż rynek stopniowo dźwiga się z kryzysu, poszukujący mieszkań wcale nie zwiększają budżetów przeznaczonych na zakup.

TOWARY

Ceny miedzi w Londynie rosną podczas tej sesji i są na najwyższym poziomie od sierpnia 2008 r. po dobrych danych makro z gospodarki USA i Chin, co wpływa na poprawę sentymentu na rynkach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.076,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,8 proc. Wcześniej metal zdrożał do 8.085 USD/t.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji zdrożała powyżej 80 USD za baryłkę w reakcji na sygnały poprawy w gospodarce USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 34 centy do 80,31 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na listopad 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 82,87-82,89 USD za baryłkę.

W ciągu najbliższych dni ceny paliw na rynku hurtowym mogą wzrosnąć, co przełoży się na nieznaczne podwyżki na stacjach detalicznych - wynika z cotygodniowej analizy portalu e-petrol.pl.

W najbliższych dniach eksperci nie spodziewają się większych zmian cen paliw w handlu detalicznym - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

ana/

d3bqcfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bqcfa