Trwa ładowanie...
d3up93r

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 10 lipca, 17.00

...
Share
d3up93r

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Zdaniem wiceministra finansów Dominika Radziwiłła Polska może przyjąć wspólną europejską walutę wcześniej niż w 2014 roku, zaś kryterium fiskalne powinno zostać spełnione w roku 2012.

==================================

d3up93r

Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki szacuje, że spadek produkcji przemysłowej w czerwcu w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego był nie większy niż 7 proc. rdr wobec spadku w maju o 5,2 proc. rdr.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w maju mdm o 2,6 proc., po spadku w kwietniu po korekcie o 1,5 proc. - poinformował w piątek w komunikacie urząd statystyczny w Paryżu.

==================================

d3up93r

Produkcja przemysłu we Włoszech nie zmieniła się w maju, po wzroście w kwietniu o 1,1 proc. - podał w piątek w komunikacie Narodowy Instytut Statystyczny.

==================================

Wartość chińskiego eksportu w czerwcu br. spadła o 21,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podały oficjalne media pekińskie w piątek.

==================================

d3up93r

Inflacja na Słowacji w czerwcu nieoczekiwanie wzrosła po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy z powodu wysokich cen najmu oraz rosnących cen paliw. Inflacja wzrosła w czerwcu do 2,4 proc. rdr, z 2,2 proc. w maju - podało w piątek w komunikacie słowackie biuro statystyczne.

==================================

Produkcja przemysłowa w Bułgarii spadła w maju 2009 o 22,1 proc. rdr, po spadku w kwietniu o 20,2 proc. po korekcie - podał w piątek w komunikacie Narodowy Instytut Statystyczny w Sofii.

==================================

d3up93r

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych nieoczekiwanie spadł w maju 2009 do 26 mld USD z 28,8 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował w piątek Departament Handlu w komunikacie.

==================================

Wstępny indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, spadł w lipcu do 64,6 pkt z 70,8 pkt na koniec czerwca - podano w piątek.

BUDŻET

d3up93r

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak uważa, że Narodowy Bank Polski może w tym roku nie przekazywać swoich nadwyżek finansowych na rezerwę ryzyka kursowego, tylko wykazać je jako zysk, który mógłby zasilić budżet państwa. Zaznaczył, że jeśli NBP mimo to zysku nie wykaże, rząd spróbuje ustawowo "przeksięgować" wypracowane przez NBP pieniądze tak, aby jednak trafiły do budżetu.

==================================

Resort skarbu przygotuje na posiedzenie rządu, 28 lipca, program prywatyzacji, dotyczący drugiej połowy tego roku i 2010 r. - powiedział w piątek PAP minister skarbu Aleksander Grad.

DŁUG

d3up93r

Ministerstwo Finansów zaoferuje 13 lipca bony 52-tygodniowe za 1,0-1,3 mld zł - podał resort w piątek w komunikacie.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,60 proc. i wyniósł 1790,44 pkt.

==================================

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,01 proc. i wyniósł 9.287,28 pkt.

SPÓŁKI

AIG OFE zwiększył zaangażowanie w ES-System do 5,49 proc. - podała spółka w komunikacie.

==================================

Straty górnictwa węgla kamiennego po pięciu miesiącach tego roku to efekt ujemnego wyniku Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - podała w piątek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Jej zdaniem, firmie nie uda się w tym roku odrobić strat, jednak inne spółki węglowe powinny mieć zysk.

==================================

Do 30 lipca zarząd Kompanii Węglowej (KW) i związki zawodowe działające w zagrożonej likwidacją kopalni "Silesia" przeanalizują poszczególne warianty dotyczące jej dalszego istnienia. Do tego czasu nie będzie decyzji o przyszłości zakładu przynoszącego co miesiąc milionowe straty.

==================================

Konsorcjum, którego liderem jest Mostostal Warszawa, zawarło z miastem Puławy - Zarządem Inwestycji Miejskich w Puławach umowę o roboty budowlane. Wartość kontraktu wynosi 46,36 mln zł - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił w piątek kurs złotego do dolara na 3,1425 wobec 3,1222 w czwartek, a kurs złotego do euro na 4,3711 wobec 4,3577 w czwartek - poinformował NBP.(PAP)

=================================

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3901 USD i 128,21 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ROLNICTWO

W pierwszym tygodniu lipca tańsze były drób, żyto i mąka, a drożały wieprzowina i pszenica - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) ministerstwa rolnictwa.

MOTORYZACJA

Sprzedaż nowych samochodów użytkowych w czerwcu 2009 roku wyniosła 4.112 sztuki. Było to mniej o 47,5 proc. niż przed rokiem i o 189 samochodów więcej niż w maju, tj. o 4,8 proc. - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

BANKI

Wynik finansowy netto sektora bankowego w I kwartale 2009 roku spadł o blisko 50 proc., do 2 mld zł z blisko 4 mld zł w I kw. 2008 roku - podał we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny.

OPINIA

Euro zastąpi dolara w roli światowej waluty rezerwowej - powiedziała kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

==================================

66 proc. badanych uważa, że rząd nie wie jak sobie radzić z sytuacją, gdy brakuje pieniędzy w budżecie państwa. 74 proc. ankietowanych uważa, że rząd powinien ograniczyć niektóre wydatki państwa. Jednocześnie 56 proc. uważa, że rząd w pierwszej kolejności podniesie podatki - wynika z przesłanego PAP w piątek raportu TNS OBOP.

==================================

Pomimo spadków cen ropy na świecie oraz mocniejszego złotego, paliwa na stacjach detalicznych tylko nieznacznie taniały. W nadchodzącym tygodniu można się spodziewać większych spadków cen - wynika z raportu e-petrol.pl.

==================================

Jak informuje biuro Reflex, które monitoruje sytuację na rynku paliwowym, pomimo spadku cen benzyny i oleju napędowego w hurcie, na stacjach na razie nie widać obniżek i dopiero za kilka dni ceny w detalu mogą spaść.

==================================

Powiększanie rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych przez NBP jest uzasadnione - uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku i były wieloletni szef Wydziału Polityki Monetarnej Narodowego Banku Polskiego. Jego zdaniem NBP osiągnie w tym roku nadwyżkę w wysokości około 8 mld złotych, jednak jej podział należy do kompetencji zarządu NBP i Rady Polityki Pieniężnej.

==================================

Analitycy banku inwestycyjnego UBS, w oparciu o swój własny wskaźnik wyprzedzający koniunktury, sądzą, że ożywienie produkcji przemysłowej w Polsce jest stosunkowo bliskie.

PROGNOZA

Światowa Organizacja Handlu nie widzi powodu do dokonywania jakichkolwiek korekt swych prognoz na temat spadku wymiany handlowej w 2009 roku - zakomunikował szef WTO Pascal Lamy w wywiadzie opublikowanym w piątek na łamach włoskiego dziennika "Corriere della Sera".

POLITYKA

W ciągu ostatnich dwóch tygodni poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło z 54 do 55 proc., a dla Prawa i Sprawiedliwości spadło o 8 punktów procentowych - do 18 proc. - wynika z sondażu Gfk Polonia dla "Rzeczpospolitej".

==================================

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku lipca, zwyciężyłaby w nich rządząca Platforma Obywatelska, która uzyskałaby wynik na poziomie 50 proc. Prawo i Sprawiedliwość znalazłoby się na drugim miejscu z poparciem 23 proc. - wynika z sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".

TOWARY

Cena miedzi wzrosła nieco na giełdzie w Londynie i zyskała też w Szanghaju. Jednak łącznie w ciągu całego tygodnia może zanotować spadki drugi raz z rzędu, po tym jak w ciągu pięciu dni do 8 lipca miedź taniała i była to najdłuższa zniżka od grudnia.

==================================

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wyniosła w piątek 4.827,50 wobec 4.822,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.

==================================

Ceny ropy naftowej spadły. Dolar natomiast zyskuje w stosunku do jena i euro, co wpływa na ograniczenie popytu na surowce jako instrumentu zabezpieczającego przed inflacją.

==================================

Cena ropy Brent w kontraktach na sierpień na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 60,40-60,42 USD za baryłkę.(PAP)

zdz/ gor/

d3up93r

Podziel się opinią

Share
d3up93r
d3up93r