Trwa ładowanie...
d40f7mu
d40f7mu

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 15 lipca, 20.00

...
Share
d40f7mu

15.07. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Równowaga w obrotach bieżących w maju wobec 988 mln euro deficytu w kwietniu i wobec 598,9 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów - podał w piątek NBP.

d40f7mu

Według stanu na 8 lipca Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych prowadzi 170 projektów inwestycyjnych - podał PAIiIZ w komunikacie.

Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego, strefę euro czekają jeszcze poważne turbulencje.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

W handlu strefy euro w maju 2011 r. zanotowano równowagę, bez uwzględniania czynników sezonowych, wobec deficytu 4,8 mld euro w kwietniu, po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

d40f7mu

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w czerwcu spadły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Produkcja przemysłowa w USA w czerwcu 2011 r. wzrosła o 0,2 proc., po spadku o 0,1 proc. w maju, po korekcie - podała w piątek Rezerwa Federalna (Fed).

Barack Obama ostrzegł w piątek kongresmenów, że czasu na porozumienie w sprawie podniesienia granicy deficytu budżetowego jest coraz mniej. Prezydent oczekuje w ciągu najbliższych 24-36 godzin informacji o planach Kongresu w tej kwestii.

Polska i Czechy trzymają kciuki za przywódców krajów strefy euro, aby w sprawie kryzysu w eurolandzie "potrafili czy zechcieli podejmować decyzje szybciej" - powiedział w piątek premier Donald Tusk po spotkaniu w Pradze z szefem czeskiego rządu Petrem Neczasem.

d40f7mu

BUDŻET

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że jego rząd chce zredukować deficyt budżetowy w 2012 roku do poziomu 3 proc. Rząd nie zakłada żadnej noweli budżetowej w 2011 r.,

Deficyt budżetu państwa po czerwcu 2011 roku wyniósł 20.369,7 mln zł, co daje 50,7 proc. deficytu planowanego na poziomie 40,2 mld zł - podało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec czerwca 2011 r. wyniósł łącznie 4.689,2 mln euro, czyli 18.694,0 mln złotych - podał resort finansów w piątkowym komunikacie.

d40f7mu

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 r., do 15 lipca 2011 r., bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 50.663,9 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Kryzys zadłużenia w niektórych państwach strefy euro poważnie niepokoi mieszkańców Niemiec. Jak pokazał opublikowany w piątek sondaż dla telewizji ZDF, 86 proc. Niemców uważa, że stabilność wspólnej europejskiej waluty jest zagrożona.

Włoska Izba Deputowanych uchwaliła w piątek program oszczędnościowy rządu Silvio Berlusconiego na łączną sumę 47 miliardów euro. Ma on doprowadzić do zrównoważenia do 2014 r. publicznych finansów, w których obecnie deficyt wynosi 119 proc. PKB.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zwołał na najbliższy czwartek, 21 lipca, nadzwyczajny szczyt strefy euro w związku z kryzysem zadłużeniowym. Tematem szczytu będzie stabilizacja euro i nowy pakiet pomocowy dla Grecji.

d40f7mu

DŁUG

Ministerstwo Finansów zapłaciło w czerwcu 2011 roku równowartość 122,9 mln euro kapitału od długu zagranicznego oraz równowartość 180,6 mln euro odsetek - podał resort finansów w piątkowym komunikacie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 166,10 punktów bazowych, wobec 158,71 punktów na koniec ubiegłego tygodnia.

WSKAŹNIKI

d40f7mu

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w lipcu do minus 3,76 pkt z minus 7,79 pkt w poprzednim miesiącu - podała w piątek nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w lipcu 63,8 pkt., wobec 71,5 pkt. zanotowanych w czerwcu - podano w piątek we wstępnym wyliczeniu.

Baltic Dry Index w piątek, 15 lipca wyniósł 1.353 pkt. wobec 1.449 pkt. w piątek, 8 lipca, co oznacza spadek o 6,6 proc.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,39 proc. i wyniósł 9.974,47 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,4 proc. i wyniósł 2.820,17 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu sesji spadł o 0,29 proc., do 22.089,12 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,19 proc. i wyniósł 2747,60 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,06 proc., do 5.843,66 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,66 proc. i wyniósł 3.726,59 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,07 proc. i wyniósł 7.220,12 pkt.

SPÓŁKI

Firma rolnicza Valinor Public Limited z powodu niesprzyjających warunków rynkowych przełożyła ofertę puliczną akcji - podała spółka w komunikacie.

Wittchen podjął decyzję o wydłużenie terminu zapisów na akcje w ofercie publicznej ze względu na obecne warunki rynkowe. Inwestorzy indywidualni mogą zapisać się do 19 lipca, a instytucje w dniach 20-22 lipca - poinformowała spółka w komunikacie.

Morizon, właściciel internetowego serwisu z branży nieruchomości, chce przejść na rynek główny GPW w niedługim czasie. W II kw. spółka powinna pokazać dynamikę przychodów przynajmniej tak wysoką jak w I kw., nie wyklucza ponadto akwizycji podmiotów z branży - poinformował PAP w wywiadzie Bolesław Drapella, prezes zarządu.

Spółka z branży leasingowej Fleet Holdings, właściciel marki Masterlease, chce przeprowadzić w III kwartale 2011 r. pierwszą publiczną ofertę akcji, a następnie zadebiutować na rynku głównym GPW. Wartość oferty może sięgnąć 100 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Toya, spółka działająca na rynku artykułów przemysłowych, której prospekt został zatwierdzony w czwartek,14 lipca, przez Komisję Nadzoru Finansowego, zamierza przeprowadzić ofertę publiczną akcji oraz zadebiutować na rynku głównym warszawskiej giełdy w lipcu tego roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Klon, spółka zależna od Mery, notowana na NewConnect, zamierza rozszerzyć działalność na rynkach światowych, a w szczególności azjatyckich - poinformował dziennikarzy prezes Klon, Krzysztof Łopuszyński.

Telekomunikacja Polska wygrała przetarg na realizację projektu "Opolska eSzkoła, szkołą ku przyszłości" i "Opolska eSzkoła, szkołą ku przyszłości" - etap II. Wartość oferty złożonej przez spółkę to 44,35 mln zł netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Konsorcjum Pol-Aquy i Dragadosa złożyło, drugą pod względem wartości, ofertę na budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku węzeł Walichnowy - Wrocław (A1), odcinek 4 (węzeł Złoczew - węzeł Sieradz Południe wraz z węzłem). Wartość oferty tego konsorcjum to 687,73 mln zł brutto - podała GDDKiA.

Konsorcjum Budimeksu i Ferrovial Agroman podpisało umowę ze spółką Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu na budowę szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu wraz z zagospodarowaniem terenu i budowę lądowiska dla helikopterów. Wartość kontraktu to 158,45 mln zł netto - podał Budimex w komunikacie.

Budimex podpisał w piątek umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku węzeł Walichnowy - Łódź. Wartość netto kontraktu to 95,8 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Orbis zamierza dobrowolnie przedterminowo spłacić 108,4 mln zł kredytu - podał Orbis w komunikacie.

Polbank EFG złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wyrażenie zgody na przekształcenie z oddziału instytucji kredytowej w polski bank krajowy - podał Polbank w komunikacie prasowym.

Atrem wykona instalacje teletechniczne i elektryczne w budynku terminala pasażerskiego Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Wartość netto kontraktu wynosi 12,8 mln zł - podał Atrem w piątkowym komunikacie.

Bank Polskiej Spółdzielczości zwiększył zaangażowanie w Alterco do 5,84 proc. - poinformowało Alterco w piątkowym komunikacie.

Tauron postanowił wydłużyć termin składania ofert na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno do 25 lipca - powiedziała dziennikarzom Joanna Schmid, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju.

Zysk Citigroup wyniósł w II kwartale 2011 r. 1,09 USD na akcję - podał bank w piątek w komunikacie.

Uruchomienie przez PGE instalacji CCS w Elektrowni Bełchatów będzie możliwe najwcześniej pod koniec 2015 roku, a bardziej realnym terminem jest pierwsza połowa 2016 roku - poinformował podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. energii wiceprezes PGE Paweł Skowroński.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił 100 mln zł kary dla Telekomunikacji Polskiej, którą na spółkę nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej - podał w piątek UKE. Sąd uznał, że Urząd nie miał prawa regulować cen detalicznych internetu w usłudze neostrada tp.

Sygnity podpisało umowę na utrzymanie i rozwój systemu teleinformatycznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Wartość zlecenia to ponad 30,6 mln zł brutto - podało Sygnity w piątkowym komunikacie prasowym.

Ciech podpisał z Invest Pharma umowę sprzedaży za 8,1 mln zł 100 proc. spółki zależnej Polfa - poinformował Ciech w komunikacie.

Włoski bank UniCredit, notowany m.in. na warszawskiej giełdzie, przeszedł pozytywnie europejskie stress-testy - poinformował bank w komunikacie prasowym.

PKO BP przeszedł pozytywnie europejskie stress testy. W założonym scenariuszu niekorzystnym oszacowany poziom skonsolidowanego współczynnika wypłacalności dla funduszy typu Core Tier 1 wyniósłby w przypadku PKO BP 12,2 proc. na koniec roku 2012 wobec poziomu 11,8 proc. na koniec roku 2010 - poinformował w piątek bank.

Cena emisyjna akcji Coal Energy, ukraińskiego producenta węgla, została ustalona na 20 zł za papier wobec ceny maksymalnej na poziomie 32 zł. Wartość oferty może wynieść 225 mln zł brutto - podała spółka w komunikacie prasowym.

WALUTY

Rynki walutowy i długu czekają na wyniki stress-testów instytucji, które stanowią 65 proc. unijnego sektora bankowego - informują dilerzy. Ich zdaniem m.in. od tego będzie zależeć sytuacja na rynkach na początku tygodnia.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8545, a kurs złotego do euro na 4,0343 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4146 USD i 111,97 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

Kondycja ośmiu europejskich banków jest za słaba, aby wytrzymały długotrwałą recesję. Banki te muszą pozyskać 2,5 mld euro kapitału. Taki jest ogłoszony w piątek wynik stress testu, którym poddano 90 banków w 21 krajach.

FUNDUSZE

Sprzedaż netto w TFI była w czerwcu ujemna i wyniosła minus 91 mln zł. Od początku roku bilans sprzedaży wyniósł 0,64 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

ROLNICTWO

Okres między 3 a 10 lipca przyniósł wzrosty cen żywca wieprzowego i bydła oraz mąki piekarniczej - wynika z opublikowanych w piątek danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast spadek cen w tym okresie dotyczył kurcząt, mąki detalicznej, zbóż, mleka odtłuszczonego oraz oleju rzepakowego.

Dane o cenach żywności za czerwiec świadczą, że sytuacja cenowa na rynku stabilizuje się - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Sawicki szacuje, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą 27,5 mln ton.

Kraje UE będą mogły zaimportować dodatkowo 64 364 ton cukru po obniżonej stawce celnej - wynika z decyzji Komisji Europejskiej.

ENERGETYKA

Sejm znowelizował w piątek ustawę Prawo energetyczne. Posłowie przyjęli wszystkie trzy poprawki zgłoszone w drugim czytaniu.

KOLEJE

Agencja Fitch nadała Polskim Kolejom Państwowym długoterminowy rating podmiotu w walucie zagranicznej "BBB", długoterminowy rating w walucie krajowej "BBB+" oraz długoterminowy rating krajowy "A+(pol)". Perspektywa ratingów jest stabilna - podał Fitch w komunikacie prasowym.

TELEWIZJA

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta na swoich stronach. Zgodnie z ustawą, do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: TVP, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.

OPINIA

Większość piątkowej sesji na GPW upłynęła pod znakiem umiarkowanych spadków z odreagowaniem w samej końcówce, a kilkakrotna zmiana kierunków głównych indeksów świadczy o niezdecydowaniu inwestorów. W ocenie analityków WIG 20 znajduje się obecnie na neutralnych poziomach, a zanik w ostatnim czasie korelacji między indeksem blue chipów, a indeksami giełd zagranicznych sprawia, że każdy wariant jest możliwy, niezależnie od wyników stress-testów. W przypadku małych i średnich firm w najbliższym czasie możliwa jest kontynuacja trendu spadkowego.

Niepewność odnośnie perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce powoduje, że inwestorzy raczej oczekują zakończenia procesu podwyższania stóp NBP - uważają ekonomiści BRE Banku. Jednak odwrót od tej tendencji może nastąpić jesienią, kiedy to spodziewane jest ożywienie w globalnej gospodarce.

Czynniki makroekonomiczne nie wspierają złotego, ale ryzyko deprecjacji jest ograniczane przez interwencje MF na rynku walutowym - ocenia HSBC. Na koniec roku bank prognozuje kurs EURPLN na poziomie 3,90.

Wzrost wynagrodzeń, według ocen Danske Bank, wyniósł w czerwcu 6,0 proc. w porównaniu z rynkowym konsensusem 5,4 proc. Analitycy banku oceniają, że taki odczyt byłyby potwierdzeniem, że RPP powinna kontynuować restrykcyjną politykę monetarną w ciągu najbliższego roku.

Akcje na świecie mogą spaść o 35 proc. jeśli kryzys zadłużenia w Europie pogłębi się, bo inwestorzy pozbywają się ryzykownych aktywów oraz spadają zyski spółek - wynika z ocen analityków Deutsche Bank w Londynie.

Niepewność odnośnie perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce powoduje, że inwestorzy raczej oczekują zakończenia procesu podwyższania stóp NBP - uważają ekonomiści BRE Banku. Jednak odwrót od tej tendencji może nastąpić jesienią, kiedy to spodziewane jest ożywienie w globalnej gospodarce.

SONDAŻE

Po czerwcowym pogorszeniu, w lipcu nastąpiła pewna poprawa nastrojów społecznych. Dotyczy ona przede wszystkim ocen i prognoz ogólnej sytuacji w kraju, ale także bezpieczeństwa zatrudnienia oraz kondycji zakładów pracy i sytuacji materialnej respondentów w najbliższym roku - wynika z opublikowanych w piątek badań CBOS.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną z powodu ocen, że popty na paliwa w USA wzrośnie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 65 centów do 96,34 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na wrzesień 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 115,31-115,33 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo osłabił się dolar po decyzji agencji ratingowej Standard & Poor's - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.674,0 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 9627,0 USD/t.

PALIWA

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 1 gr - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Wzrost hurtowych cen paliw przełoży się w najbliższym tygodniu na wyższe ceny na stacjach benzynowych - wynika z piątkowej analizy portalu e-petrol.pl.

Ceny na stacjach benzynowych w kolejnym tygodniu powinny rosnąć - uważają analitycy biura Reflex, monitorującego rynek paliw.

Premier Rosji Władimir Putin nie wyklucza możliwości budowy trzeciej nitki Gazociągu Północnego (Nord Stream). Powiedział to w piątek na spotkaniu z pracownikami kombinatu metalurgicznego w Magnitogorsku na Uralu.

(PAP)

amp/ asa/

d40f7mu

Podziel się opinią

Share
d40f7mu
d40f7mu