Trwa ładowanie...
d2hkoi3

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 2 grudnia, 20.00

...

Share
d2hkoi3

02.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Premier Donald Tusk spodziewa się, że tegoroczna dynamika wzrostu PKB przekroczy 4 proc.

Sprzedawcy energii elektrycznej, po drugim wezwaniu do korekty wniosków taryfowych dla gospodarstw domowych na 2012 rok, nieznacznie skorygowali swoje oczekiwania cenowe. Obecnie chcą wzrostu cen od 6,4 proc. do 10,5 proc. - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

d2hkoi3

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 0,1 proc. w październiku 2011 roku, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 5,5 proc. - podał w piątek w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Stopa bezrobocia w USA w listopadzie wyniosła 8,6 proc., wobec 9,0 proc. w październiku - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

BUDŻET

d2hkoi3

W projekcie budżetu na 2012 rok przychody z prywatyzacji zapisano w wysokości 10 mld zł - poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Skrabu Państwa Maciej Wewiór.

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 r., do 2 grudnia 2011 r., bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 68.279,8 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

DŁUG

W październiku 2011 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen, wypełniała zaś kryterium stóp procentowych - wynika z grudniowego numeru Monitora konwergencji nominalnej, opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

d2hkoi3

Kraje strefy euro mogłyby transferować część swojego zadłużenia, przekraczającego 60 proc. PKB do specjalnych narodowych funduszy zarządzania długiem - proponuje niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Zdaniem kanclerz Angeli Merkel to ciekawy pomysł.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia trzeci miesiąc z rzędu wzrasta, a skala kolejnych przyrostów jest coraz silniejsza. Odwrócenie korzystnej tendencji, które miało miejsce w okresie letnich miesięcy sugeruje, iż w najbliższym czasie sytuacja na rynku pracy pogorszy się - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Nastroje konsumentów w listopadzie, po kilku miesiącach poprawy, znacząco pogorszyły się - podał w komunikacie Ipsos. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) spadł w listopadzie o ponad 11 pkt do poziomu 77 pkt. Według autorów badania, nastroje konsumenckie w najbliższych miesiącach mogą dalej pogarszać się.

d2hkoi3

Barometr Nastrojów Klienta Consumer Finance osiągnął w 2011 roku wartość minus 0,07. Konsumenci spodziewają się dalszych ograniczeń dostępności kredytów i nadal planują ograniczać popyt na produkty consumer finance. Nie obawiają się jednak o swoją zdolność do terminowego regulowania zobowiązań - wynika z raportu PwC o rynku consumer finance w Polsce.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,54 proc. i wyniósł 8.643,75 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,1 proc. i wyniósł 2.360,66 pkt.

d2hkoi3

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,74 proc. i wyniósł 17.447,64 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,31 proc. i wyniósł 2257,90 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,15 proc., do 5.552,29 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,12 proc. i wyniósł 3.164,95 pkt.

d2hkoi3

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,74 proc. i wyniósł 6.080,68 pkt.

SPÓŁKI

Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza wszystkie transakcje dotyczące akcji KGHM sprzed expose premiera - poinformował w czwartek w Sejmie minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Ze wstępnych analiz wynika, że nie było nieprawidłowości.

KHGM nie planuje rewizji prognoz wyników finansowych na 2011 rok, pomimo wcześniejszych zapowiedzi o prawdopodobnym ich podwyższeniu - podał w piątek Bloomberg.

EMC Instytut Medyczny ustalił cenę emisyjną 1.189.602 akcji serii G na 7,86 zł za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie.

Skonsolidowane przychody NG2 ze sprzedaży w listopadzie 2011 roku wyniosły 100,7 mln zł, czyli były o 18,6 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Całodobowy udział kanału TVN w rynku spadł w listopadzie 2011 roku do 16,1 proc. z 16,6 proc. rok wcześniej - podał TVN na stronach internetowych, na podstawie danych Nielsen Audience Measurement.

BBI Capital NFI, który kontroluje 31,5 proc. kapitału Hardeksu zażądał, aby w porządku obrad na NWZA spółki zwołanym na 21 grudnia umieścić punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie splitu akcji spółki oraz wyrażenia zgody na nabycie przez spółkę akcji własnych w celu umorzenia - podał Hardex w komunikacie.

Wierzyciele Pronox Technology zarówno w I, jak i II grupie zagłosowali za przyjęciem układu zgodnego z propozycjami układowymi przedstawionymi przez spółkę. Przyjęcie propozycji układowych oznacza, że spółka odzyska dodatnie kapitały własne - podał Pronox w komunikacie.

PKO BP spodziewa się w kolejnych kwartałach stabilizacji kosztu ryzyka i oczekuje stabilizacji zarówno w kredytach gospodarczych, jak i konsumpcyjnych. W IV kwartale 2011 roku koszt ryzyka dla kredytów mieszkaniowych będzie ujemny - poinformował PAP Andrzej Kołatkowski, wiceprezes banku.

PKO BP planuje do końca 2011 roku sfinalizować kolejne transakcje sprzedaży trudnych wierzytelności. Następna transakcja sprzedaży tych wierzytelności planowana jest na II kwartał 2012 r. - poinformował PAP Andrzej Kołatkowski, wiceprezes banku.

Bank Pocztowy chce w I kwartale 2012 roku zdecydować w sprawie dalszych planów wzmocnienia jego bazy kapitałowej - poinformował dziennikarzy Tomasz Bogus, prezes Banku Pocztowego.

Budimex jest zadowolony z wyników wypracowanych w październiku i listopadzie przez część budowlaną, która zwiększa sprzedaż i rentowność. W związku z niższą sprzedażą mieszkań przez Budimex Nieruchomości całoroczny zysk budowlanej grupy może okazać się w tym roku trochę niższy niż w 2010 r. - poinformował Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Budimex około 70 proc. zysku za 2011 r. może przeznaczyć na wypłatę dywidendy. Nie można jednak wykluczyć, że akcjonariusze będą chcieli wyższej wypłaty - poinformował PAP Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Hygienika, spółka zajmująca się obrotem artykułami higienicznymi, ma wyłączność na używanie licencyjne produktów dziecięcych z logo UEFA EURO 2012 i spodziewa się, że przychód z tego tytułu przekroczy znacznie kapitały własne, czyli 23 mln zł. W I kw. 2012 roku spółka będzie chciała dokładniej oszacować przychody ze sprzedaży produktów z logo EURO 2012 - powiedział PAP prezes spółki.

Chorwacka spółka paliwowa INA, która jest spółką zależną notowanego na GPW węgierskiego koncernu MOL, do końca 2015 roku na nowe inwestycje przeznaczy 20 mld HRK. WZA INA zatwierdziło strategię spółki na lata 2011-2015 - podał MOL w piątkowym komunikacie.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzyma dodatkowe uprawnienia do emisji CO2 dla instalacji Elektrowni Bełchatów - podała spółka w komunikacie.

Spółka Odra Trans, zajmująca się śródlądowym transportem wodnym na rynku krajowym i zagranicznym planuje debiut na rynku regulowanym warszawskiej giełdy w 2012 roku. Z planowanej emisji akcji spółka chce pozyskać około 100 mln zł - poinformowała Odratrans w komunikacie prasowym.

Aktywa zarządzane przez Quercus TFI spadły na koniec listopada do 1.450,0 mln zł - podał Quercus w komunikacie.

Kilka gruzińskich spółek jest zainteresowanych wejściem na GPW - podał Bloomberg, powołując się na wypowiedź premiera Gruzji, Nika Gilauri.

W ciągu 11 miesięcy 2011 r. Wielton wypracował 440 mln zł przychodów ze sprzedaży. Opublikowana wcześniej prognoza zakładała osiągnięcie 425 mln zł przychodów - podała spółka w piątkowym komunikacie.

Spółka zależna Kruka, Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty zakończył negocjacje z Bankiem Zachodnim WBK w sprawie zakupu pakietu wierzytelności o wartości nominalnej 228,42 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła w piątek odwołanie Qumaka-Sekom w sprawie wyboru oferty konsorcjum Asseco Poland i BRE Banku jako najkorzystniejszej w przetargu na wdrożenie i utrzymanie systemu "Śląska Karta Usług Publicznych" - poinformowała PAP Agnieszka Trojanowska, rzeczniczka KIO.

Grupa Mennice Krajowe planuje debiut na NewConnect w styczniu 2012 roku. Spółka planuje inwestycje mające na celu poszerzenie oferty produktowej i rozbudowę infrastruktury - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Aiton Caldwell, spółka z branży telekomunikacyjnej, która planuje debiut na rynku NewConnect, prognozuje 100 tys. zł straty netto w 2011 roku i 400 tys. zł zysku netto w 2012 roku. Spółka planuje także osiągnięcie 10,3 mln zł przychodów i 1,8 mln zł EBITDA w br. W roku 2012 ma to być odpowiednio 16 mln zł i 2,4 mln zł - poinformował Aiton Caldwell w komunikacie prasowym.

PBO Anioła planuje przeprowadzenie skupu do 200 tys. akcji własnych. Może przeznaczyć na ten cel kwotę nie przekraczającą 2,3 mln zł - wynika z projektów uchwał na NWZA spółki, zwołane na 30 grudnia.

DM IDMSA zwiększył zaangażowanie w Triton Development do 5,23 proc. głosów na WZA - poinformował Triton Development w komunikacie.

Centrum Finansowe Banku BPS, które specjalizuje się w restrukturyzacji i windykacji wierzytelności, we wtorek 6 grudnia, zadebiutuje na rynku NewConnect - podała spółka w piątkowym komunikacie prasowym.

WALUTY

Jeżeli podczas piątkowej sesji na rynku walutowym złoty zamknie się w okolicy 4,47-4,48 za euro, to w przyszłym tygodniu możemy obserwować dalsze umocnienie polskiej waluty. Rynek długu pozostaje stabilny, zbliżające się święta zmniejszają jednak płynność, co może się wiązać z większą zmiennością kwotowań obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3235, a kurs złotego do euro na 4,4812 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3511 USD i 105,25 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

RYNKI WALUTOWE

Wskaźnik zmienności kursu złotego ERV względem euro spadł w listopadzie w ujęciu miesięcznym do 7,5 z 11,2 w październiku, zaś w ujęciu kwartalnym spadł do 11,3 z 12,0, a złoty pozostawał jedną z najstabilniejszych walut wśród krajów posiadających własne waluty - wynika z grudniowego numeru Monitora konwergencji nominalnej, opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

Z aktualnej wyceny instrumentów finansowych wynika, że rynek dyskontuje wejście Polski do strefy euro w przedziale 2021-2022 wobec 2020-2022 przed miesiącem - podano w grudniowym Monitorze konwergencji nominalnej, opracowywanym przez resort finansów.

Szef MSZ Radosław Sikorski zadeklarował w piątek, że w tej kadencji Polska będzie gotowa do wstąpienia do strefy euro, ale - jak podkreślił - przyjmie unijną walutę, jeśli do tego czasu strefa euro się zreformuje i będzie to wejście dla Polski korzystne.

BANKI

Rada Bankowego Fundusz Gwarancyjnego określiła stawkę opłaty rocznej banków na rzecz BFG w 2012 roku na poziomie 0,099 proc. - poinformował BFG w piątkowym komunikacie.

BANKI CENTRALNE

Reakcja polityki pieniężnej NBP na skutki kryzysu, czyli dostosowanie stóp oraz wykorzystanie dodatkowych mechanizmów sprawił, że nie została w sposób istotny zakłócona zdolność NBP do oddziaływania na proces makro - wynika z raportu "Mechanizm Transmisji Polityki Pieniężnej w Polsce. Co wiemy w 2011 roku?" przygotowanego przez Instytut Ekonomiczny NBP.

Najbardziej skutecznym kanałem transmisji monetarnej w Polsce jest kanał kursu walutowego. Efektywność tego kanału zmniejsza się jednak trwale pod wpływem szoków strukturalnych i zmienia się cyklicznie zgodnie z przebiegiem cyklu koniunkturalnego - wynika z raportu "Mechanizm Transmisji Polityki Pieniężnej w Polsce. Co wiemy w 2011 roku?" przygotowanego przez Instytut Ekonomiczny NBP.

Rozwój sektora pośrednictwa finansowego w Polsce zwiększa pole oddziaływania polityki pieniężnej NBP, co wraz ze wzrostem wiarygodności polityki pieniężnej powinno wzmacniać mechanizm transmisji polityki pieniężnej - wynika z raportu "Mechanizm Transmisji Polityki Pieniężnej w Polsce. Co wiemy w 2011 roku?" przygotowanego przez Instytut Ekonomiczny NBP.

FUNDUSZE

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych spadły w listopadzie o 6,6 mld zł (-2,9 proc.) do poziomu 222,5 mld zł - podały w raporcie Analizy Online.

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do TFI o przeprowadzenie weryfikacji składników lokat portfeli inwestycyjnych funduszy pod kątem zgodności z przepisami, a także zapisów statutów funduszy - poinformowała w piątek Komisja.

PRYWATYZACJA

Do negocjacji równoległych w sprawie nabycia akcji Zakładów Chemicznych Rudniki ministerstwo skarbu wybrało dwie firmy: Dr W"llner Holding z Niemiec oraz Tonaso Holding z Czech - podał resort skarbu w komunikacie. Wcześniej o Rudniki starał się też giełdowy Ciech.

ENERGIA

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w listopadzie 2011 r. o 8,07 proc. rdr i wyniosło 14.320 GWh - wynika ze wstępnych danych PSE Operator.

ROLNICTWO

W I kwartale 2012 r. nastąpi wzrost cen mięs, szczególnie wieprzowiny oraz nastąpi wyraźny spadek cen artykułów pochodzenia roślinnego wobec cen z początku 2011 r. - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Andrzej Kowalski. Jego zdaniem, suche miesiące jesienne pozostają na razie bez wpływu na uprawy roślinne. Kowalski dodał, że w okresie świątecznym ceny żywności będą zbliżone do cen listopadowych oraz do cen ze świąt 2010 r.

W dniach 21-27. listopada spadały ceny żyta, mięsa drobiowego oraz mąki - wynika z opublikowanych w piątek danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

OPINIA

Zdaniem analityków w piątek na warszawskiej giełdzie widoczne było wyczekiwanie inwestorów na zapowiadane, poniedziałkowe spotkanie Merkel-Sarkozy. Rynek nadal znajduje się w średnioterminowej konsolidacji, która rozpoczęła się w sierpniu, jednak w krótszym terminie widać początek ruchu wzrostowego, który można utożsamiać z rajdem św. Mikołaja.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną z powodu zwiększającego się napięcia związanego z Iranem, co wzmaga spekulacje o możliwych zakłóceniach w dostawach ropy z Bliskiego Wschodu. Spada jednak popyt na paliwa w USA, Europie i Chinach - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 17 centów do 100,37 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 109,94-109,96 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną przed popołudniowymi danymi z rynku pracy w USA. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.833,75 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7919,50 USD/t.

PALIWA

Ceny paliw będą rosły w nadchodzącym tygodniu, ale już w niewielkiej skali - wynika z analizy portalu e-petrol.pl.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 8 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Okres stabilizacji cen paliw na stacjach benzynowych dobiegł końca, możliwe są wzrosty hurtowych cen - wynika z raportu BM Reflex. (PAP)

amp/ now/ asa/

d2hkoi3

Podziel się opinią

Share
d2hkoi3
d2hkoi3