Trwa ładowanie...
d4ja8qz
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 20 stycznia , 17.00

...

Share
d4ja8qz

20.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w grudniu 2011 r. wyniosła rdr 3,1 proc. wobec 3,0 proc. w listopadzie - podał NBP w piątek w komunikacie.

d4ja8qz

Zmiana parametrów polityki pieniężnej możliwa jest w drugiej połowie 2012 r. - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członkini Rady Polityki Pieniężnej. Wskazała ona także, że kurs złotego odpowiadający fundamentom polskiej gospodarki to ok. 4,00/EUR.

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania w listopadzie wzrosły o 1,9 proc. rdr - podał GUS.

MAKREKONOMIA - ZAGRANICA

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w grudniu wzrosła do 4,61 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

d4ja8qz

BUDŻET

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 r., do 20 stycznia 2012 r., bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 78.461,4 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

DŁUG

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec listopada 2011 roku wzrosło o 21.004,7 mln zł, czyli o 2,8 proc. i wyniosło 782.110,8 mln zł - podało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

d4ja8qz

Zadłużenie Skarbu Państwa w PLN na koniec listopada 2011 r. wyniosło 67,8 proc. całości zadłużenia wobec 69,5 proc. na koniec października 2011 roku - podał resort finansów w komunikacie.

Zapadalność długu zagranicznego w 2012 roku, według stanu na 30 listopada 2011 roku, wynosiła 3.773 mln euro - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Obligacje rynkowe zapadające w 2012 roku, według stanu na 30 listopada 2011 roku, mają wartość 93,694 mld zł - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów po styczniu br. będzie miało sfinansowane około 30 proc. potrzeb pożyczkowych na 2012 roku, w kolejnych miesiącach chce utrzymać "istotne" tempo finansowania potrzeb pożyczkowych - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

d4ja8qz

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec grudnia 6.005 mln euro wobec 5.991 mln euro na koniec listopada - podał w NBP.

Stan aktywów Funduszu Rezerwy Demograficznej na koniec 2012 roku wyniesie 16,8 mld zł wobec 12,8 mld zł na koniec 2011 roku - podał ZUS w komunikacie.

Kolejny szkic umowy międzyrządowej w sprawie paktu fiskalnego idzie w kierunku polskich postulatów - powiedział w piątek szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że negocjacje jeszcze się nie skończyły.

Zdaniem eurodeputowanej Danuty Huebner najnowszy projekt paktu fiskalnego to krok w dobrym kierunku: wzmacnia rolę instytucji UE, otwiera szczyty euro na państwa spoza strefy i uzależnia prawo do skorzystania z funduszu ratunkowego od ratyfikowania umowy.

d4ja8qz

Kryzys w strefie euro musi zostać rozwiązany w 2012 r. - powiedział komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn w opublikowanym w piątek wywiadzie z niemieckim dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung". Ostrzegł też przed porażką programu pomocy dla Grecji.

W rozmowach przedstawicieli sektora bankowego z rządem w Atenach na temat częściowego oddłużenia Grecji nastąpił postęp i będą one kontynuowane w piątek - podał w czwartek Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF), który prowadzi negocjacje w imieniu banków.

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział w piątek, że Węgry muszą podjąć konkretne kroki w celu zapewnienia całkowitej niezależności banku centralnego - przekazał jego rzecznik Amadeu Altafaj.

WSKAŹNIKI

d4ja8qz

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w styczniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem i niższym niż przed rokiem - wynika z komunikatu GUS. Składniki prognostyczne wskaźnika kształtują się na poziomie niższym niż w grudniu, podczas gdy składniki diagnostyczne pozostają na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem.

Ogólny klimat koniunktury w przemyśle w styczniu oceniany jest mniej negatywnie niż w grudniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat - podał GUS w komunikacie. Wpływają na to mniej pesymistyczne niż w grudniu prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji, przy bardziej negatywnych niż w grudniu ocenach bieżących. Odpowiednie przewidywania są nieco mniej pesymistyczne niż przed miesiącem.

W styczniu w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie - podał GUS w komunikacie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w styczniu oceniany negatywnie, gorzej niż w grudniu i w analogicznym miesiącu pięciu poprzednich lat - podał GUS w komunikacie. Oceny dotyczące bieżącej sprzedaży są pesymistyczne, zbliżone do formułowanych w grudniu, natomiast prognozy wskazują na możliwość dalszego pogarszania w tym zakresie.

W styczniu 2012 r. ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 21 wobec minus 23 w grudniu 2011 r. Koniunktura w budownictwie w bieżącym miesiącu oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, choć gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,47 proc. i wyniósł 8.766,36 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,0 proc. i wyniósł 2.319,12 pkt.

SPÓŁKI

Talanx kupił od KBC Wartę za 770 mln euro - podał Talanx na swojej stronie internetowej. Transakcja wymaga zgody regulatora. Oczekuje się, że zostanie zakończona w drugiej połowie 2012 roku.

Kurs akcji Get Banku wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na GPW o 16,54 proc. do 1,55 zł. Do obrotu giełdowego trafiły akcje istniejące serii od A do G oraz 2.142.465.631 nowych akcji emisji podziałowej serii H o wartości nominalnej 1 zł każda.

Get Bank, który w piątek zadebiutował na giełdzie planuje w lutym 2012 r. złożyć do sądu plan połączenia z Getin Noble Bankiem, a na przełomie I i II kwartału złożyć prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował dziennikarzy Radosław Stefurak, prezes banku.

Wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG w czwartym kwartale 2011 roku wyniósł szacunkowo 4,2 mld m3, a w całym roku 14,4 mld m3 - poinformowało PGNiG w komunikacie.

Tauron może wybrać wykonawcę bloku gazowo-parowego o mocy około 400 MW w Stalowej Woli w I kwartale br, ale raczej nie w styczniu - powiedział PAP Krzysztof Zawadzki, wiceprezes spółki ds. ekonomiczno-finansowych. W przypadku inwestycji w Jaworznie przygotowywana jest ostateczna wersja SIWZ.

Polkomtel, drugi pod względem wielkości operator sieci komórkowej w Polsce, sprzedał 8-letnie obligacje o wartości 700 mln dolarów (542,5 mln euro) z 12,5-proc. rentownością oraz dług o wartości 500 mln dolarów z 12,1-proc. rentownością - podał Bloomberg powołując się na dane Bloomberg Data.

Libet, producent kostki brukowej, spodziewa się, że tegoroczne wyniki będą nie gorsze niż zeszłoroczne. Prezes spółki Thomas Lehmann ocenia, że prognoza na 2011 rok, zakładająca zysk netto na poziomie blisko 32 mln zł, EBIT w wysokości 47,2 mln zł i 297,1 mln zł przychodów, jest niezagrożona.

Aviva Investors Fundusz Inwestycyjny Otwarty ma mniej niż 5 proc. akcji Asbis - podała spółka w komunikacie.

Aviva Investors Fundusz Inwestycyjny Otwarty, zarządzany przez Aviva Investors Poland, zmniejszył zaangażowanie w Oponeo.pl do 4,8 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZA spółki - poinformowało Oponeo.pl w komunikacie.

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej wezwało w piątek do sprzedaży 20 tys. akcji (uprawniających do wykonywania 0,011 proc. głosów na walnym zgromadzeniu) Towarzystwa Finansowego Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych po 4,15 zł za sztukę - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM BDM.

Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność" w KGHM wprowadziła w piątek w swoich strukturach pogotowie strajkowe. Związkowcy sprzeciwiają się formie podatku od kopalin, który proponuje Ministerstwo Finansów w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie ustawy.

BBI Development uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynku w projekcie "Rezydencja Foksal" - podała spółka w komunikacie.

Handlujący węglem katowicki Węglokoks może zadebiutować na warszawskim parkiecie w II połowie 2012 r. lub w I połowie 2013 r. Debiut uzależnia od postępów w konsolidacji grupy oraz od sytuacji rynkowej - poinformował w rozmowie z PAP prezes spółki, Jerzy Podsiadło.

Zysk operacyjny na akcję General Electric wyniósł w IV kw. 2011 r. 39 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy oczekiwali zysku na akcję na poziomie 38 centów na akcję.

Spełnił się warunek zawieszający umowy konsorcjum Energopolu-Południe jako lidera oraz Energopolu-TP Elbud z syndykiem masy upadłości spółki Maxer, w wyniku czego konsorcjum - jako generalny podwykonawca - dokończy realizację kontraktu hydrotechnicznego, dotyczącego budowy stopnia wodnego na Odrze - podała spółka w komunikacie. Wynagrodzenie wynosi 200 mln zł brutto.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Getin Noble Bank związku z publiczną ofertą obligacji na okaziciela w ramach Pierwszego Publicznego Programu Emisji Obligacji - podała KNF w komunikacie.

Spółka TransRMF-Plus wezwała do sprzedaży 1.058.472 akcji ZM Herman, dających 3,96 proc. głosów, oferując po 1,2 zł za sztukę - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK.

Agora zaksięguje w IV kw. 2011 odpisy aktualizacyjne w wysokości 14,3 mln zł, wynikające z weryfikacji długoterminowych prognoz finansowych poszczególnych segmentów biznesowych grupy - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Złoty na zakończenie piątkowej sesji znajduje się na najmocniejszych w tym tygodniu poziomach. Wsparciem dla polskiej waluty jest lepszy sentyment na europejskich rynkach. Zdaniem dilerów umocnienie złotego może być kontynuowane także w przyszłym tygodniu, pod warunkiem, że optymizm w Europie utrzyma się. Na koniec tygodnia rosły także ceny długu napędzane notowaniami złotego i zachowaniem rynków światowych. Ten ruch powinien być kontynuowany w najbliższych dniach, pomimo spodziewanej realizacji zysków.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3537 a kurs złotego do euro na 4,3260 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2902 USD i 99,53 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Ukraina będzie dywersyfikować dostawy gazu, gdyż umowy gazowe, które zawarła w 2009 roku z Rosją, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego - oświadczyła w piątek w Kijowie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), Raisa Bohatyriowa.

Budowa gazociągu South Stream, którym surowiec z Rosji i Azji Środkowej ma być tłoczony do Europy z ominięciem Ukrainy, rozpocznie się już w grudniu 2012 roku - ogłosił w piątek rosyjski koncern Gazprom.

OPINIA

Analitycy oceniają, że przejęcie przez Talanx 100 proc. udziałów w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta nie wpłynie znacząco na działalność PZU, między innymi ze względu na różnice w modelach biznesowych obu spółek. W dłuższym terminie wpływ na działalność PZU mogłaby mieć agresywna strategia Talanxu w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych, której wprowadzenie analitycy uważają za mało prawdopodobne. Decyzja o akwizycji Warty może być ich zdaniem związana z planowanym IPO niemieckiej spółki.

Zdaniem analityków niższy od spodziewanego import gazu PGNiG w IV kwartale jest dobrą wiadomością i może przełożyć się na zmniejszenie straty netto spółki w IV kwartale o 50 mln zł.

Ekonomiści Bank of America/Merrill Lynch podtrzymują swoją prognozę stabilizacji stóp procentowych w Polsce w krótkim okresie - wynika z raportu banku.

Złoty należy do najbardziej niedowartościowanych z punktu widzenia fundamentów walut rynków wschodzących - oceniają ekonomiści Deutsche Bank.

Polska gospodarka w 2012 roku wzrośnie o 2,3 proc., pomimo oczekiwanej recesji w strefie euro. Inflacja powróci do celu na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2012 roku - uważa ekonomista ING Simon Quijano-Evans. W wywiadzie dla PAP powiedział, że stabilność polskiej waluty pozostaje kluczem do ewentualnej zmiany w nastawieniu RPP, jednak słaby złoty pozytywnie wpłynie na wartość i dynamikę eksportu oraz przyczyni się do zmniejszenia deficytu na rachunku obrotów bieżących.

Nowe Prawo gazowe, którego projekt przedstawił resort gospodarki w grudniu zeszłego roku, raczej nie ma szans wejść w życie od lipca, jak założyło ministerstwo - ocenia Tomasz Minkiewicz, radca prawny, partner CMS Cameron McKenna. Bardziej realnym terminem jest początek 2013 roku. Prawo to powstaje niezależnie od programu uwolnienia hurtowego rynku gazu, przygotowywanego przez URE.

Zbyt wysokie opodatkowanie wydobycia gazu łupkowego może spowodować spadek zainteresowania zagranicznych koncernów poszukiwaniami gazu w Polsce - ocenia Tomasz Minkiewicz, radca prawny, partner CMS Cameron McKenna. Tym bardziej, że gaz na terenie kraju zalega niżej i jest trudniej dostępny niż w Stanach Zjednoczonych.

KADRY

Walne Zgromadzenie Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" odwołało ze stanowiska prezesa spółki Roberta Soszyńskiego - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa Magdalena Kobos.

ROLNICTWO

W 2. tygodniu stycznia podrożała wołowina, pszenica i żyto - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PALIWA

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 16 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

TOWARY

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie lekko rosną po danych z amerykańskiego rynku pracy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.378 USD za tonę, po wzroście o 0,2 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8255,25 USD/t.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną w reakcji na optymizm, co do kondycji amerykańskiej gospodarki. Nie słabnie też napięcie związane z programem nuklearnym Iranu. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 35 centów do 100,74 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 111,99-112,01 USD za baryłkę. (PAP)

pif/ jtt/

d4ja8qz

Podziel się opinią

Share
d4ja8qz
d4ja8qz