Trwa ładowanie...
d15nctw
d15nctw

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 23 marca, 17.00

...
Share
d15nctw

23.03. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych w lutym spadła o 3.017,9 mln zł w porównaniu ze styczniem - podał NBP.

d15nctw

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych w lutym spadła o 910,4 mln zł w porównaniu ze styczniem i wyniosła 136.116,1 mln zł - podał NBP.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, pogorszył się w marcu 2012 r. o 0,5 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował na poziomie -30,3 proc - podał GUS w piątek w komunikacie. Poziom tego wskaźnika jest niższy o 1,3 pkt proc. od wyniku z marca poprzedniego roku.

Wejście do strefy euro może prowadzić do skutków niekorzystnych, a Polska nie powinna do niej wchodzić przez "ładnych parę lat" - ocenił w piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

RPP zajmie się sprawozdaniem finansowym NBP prawdopodobnie na posiedzeniu 3-4 kwietnia, a NBP o wysokości wyniku finansowego za 2011 r. poinformuje oficjalnie dopiero po tym, jak sprawozdanie zostanie zaakceptowane przez RPP - poinformował w piątek prezes NBP Marek Belka.

d15nctw

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Prezydent Dartmouth College, Jim Yong Kim, będzie kandydatem prezydenta Baracka Obamy na szefa Banku Światowego - informuje w piątek agencja Associated Press, powołując się na przedstawicieli administracji USA.

Sprzedaż nowych domów w USA spadła w lutym do 313 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu.

KOF, instytut badań gospodarczych. podwyższa prognozę wzrostu PKB Szwajcarii w 2012 r. Produkt Krajowy Brutto wzrośnie w tym roku o 0,8 proc. - wynika z najnowych ocen KOF, opublikowanych w piątek.

d15nctw

BUDŻET

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 r., do 23 marca 2012 r., bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 84.299,55 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Komitet Stały Rady Ministrów, który omawiał w piątek projekt zmian ustawy emerytalnej służb mundurowych, zarekomendował jego przyjęcie Radzie Ministrów - poinformowała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Rząd ma się zająć projektem w marcu bądź w kwietniu.

Szkielet reformy emerytalnej powinien pozostać, gdyż w przeciwnym razie może się to położyć cieniem na postrzeganiu Polski - powiedział dziennikarzom szef NBP Marek Belka.

d15nctw

DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek, 26 marca bony 52-tygodniowe za 1,0-3,0 mld zł - podał resort finansów w piątek w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w marcu 2012 r. 96 pkt wobec 93 pkt w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie urząd statystyczny Insee.

d15nctw

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,14 proc. i wyniósł 10.011,47 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,1 proc. i wyniósł 2.349,54 pkt.

SPÓŁKI

d15nctw

Zapisy w wezwaniu do sprzedaży akcji DM TMS Brokers zostały przedłużone do 13 kwietnia - podał Dom Maklerski Banku Handlowego, pośredniczący w wezwaniu.

CD Projekt Red otrzyma do końca marca 1 mln euro dywidendy od swojej spółki w 100 proc. zależnej GOG Limited - poinformowała CD Projekt Red w komunikacie.

KGHM przedstawi prognozy na 2012 rok po tym jak zapozna się z nimi rada nadzorcza 27 marca, a prognozy będą konserwatywne - powiedział dziennikarzom prezes spółki Herbert Wirth.

Grupa Lotos w 2012 r. planuje przeprowadzenie trzech odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. W pierwszej połowie roku Lotos chce wybrać partnera lub partnerów do współpracy przy poszukiwaniu węglowodorów - poinformował dziennikarzy Zbigniew Paszkowicz, zastępca dyr. generalnego Lotosu.

Zarząd spółki Sonel zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu 0,40 zł dywidendy na akcję z zysku za 2011 rok - poinformował podczas konferencji Krzysztof Wieczorkowski, prezes spółki. Dodał, że liczy, iż w kolejnych latach uda się utrzymać tendencję wzrostową w wypłacie dywidendy.

Sonel uważa, że możliwe jest utrzymanie w tym roku ok. 30-proc. dynamiki wzrostu organicznego, jednak wszystko będzie zależało od sytuacji makroekonomicznej - poinformował podczas konferencji prezes spółki, Krzysztof Wieczorkowski. Dodał, że I kwartał 2012 r. Sonel zaliczy do udanych.

Jarosław Popiołek dnia 27 stycznia 2012 r. z przyczyn osobistych złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Mostostalu Warszawa - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Umowa Awbudu z Francuska Park Sp. z o.o., na mocy której Awbud miał wykonać budynek w ramach zespołu mieszkaniowego "Francuska Park", nie wejdzie w życie z powodu niespełnienia się warunku zawieszającego - podała spółka w piątkowym komunikacie. Za wykonanie zadania Awbud miał otrzymać ryczałtowe wynagrodzenie w kwocie 23,65 mln zł netto.

Getin Noble Bank wyemitował kolejną transzę obligacji o wartości 160 mln zł. Getin szacuje, że po I kwartale jego współczynnik wypłacalności przekroczy 11 proc., a pod koniec 2012 roku wzrośnie do 12 proc., między innymi dzięki emisji kolejnych obligacji i planowanej na III kwartał emisji akcji. Połączenie Getin Noble Banku z Get Bankiem nastąpi z początkiem czerwca - poinformował PAP Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku.

Odlewnie Polskie planują wyprodukować ponad 15-16 tys. ton odlewów w 2012 roku, o ile w otoczeniu gospodarczym nie nastąpią gwałtowne zmiany. Udział produktów wysokoprzetworzonych w przychodach powinien osiągnąć 40 proc. na koniec roku. Wielkość inwestycji utrzymana zostanie na poziomie podobnym do 2011 roku i wyniesie ok. 6-7 mln zł - powiedział PAP wiceprezes firmy Leszek Walczyk.

NWZ Hawe podjęło uchwałę o upoważnieniu zarządu do skupu do 20 proc. akcji własnych za kwotę do 140 mln zł - poinformowała spółka.

Sygnity wyemitowało roczne obligacje serii A1 o wartości 60 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd notowanej na NewConnect spółki Aqua proponuje wypłatę z zeszłorocznego zysku 0,18 zł brutto dywidendy na akcję - poinformowała firma w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1417 a kurs złotego do euro na 4,1649 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3242 USD i 109,10 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ROLNICTWO

W połowie marca taniało odt. mleko, olej rzepakowy, bydło, wieprzowina, kurczęta oraz mąka piekarnicza, a drożała mąka detaliczna, jaja, żyto, jęczmień i pszenica - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PRYWATYZACJA

Ministerstwo Skarbu Państwa chce do końca II kwartału br. zakończyć negocjacje i parafować umowę sprzedaży Kopalni Węgla Brunatnego Konin i Adamów - poinformował PAP wiceminister skarbu Tomasz Lenkiewicz. Dodał, że do 16 kwietnia powinny zakończyć się negocjacje warunków sprzedaży akcji kopalni z Zespołem Elektrowni PAK.

OPINIA

Ekonomiści z banku Citi Handlowy oceniają, że do redukcji stóp procentowych NBP może dojść dopiero pod koniec tego roku, gdy sygnały spowolnienia i osłabienia presji inflacyjnej okażą się bardziej przekonujące. Ich zdaniem przestrzeń do spadku stóp procentowych w horyzoncie najbliższych dwunastu miesięcy to 50-75 pb.

W scenariuszu szoku na rynku ropy naftowej, w wyniku którego cena surowca wzrosłaby o 20 proc., wskaźnik CPI mógłby być pod koniec roku wyższy o około 0,8 punktu, a dynamika PKB mogłaby się obniżyć o ok. 0,1-0,2 pkt. proc. - wynika z analizy Citi Handlowego. Autorzy raportu przewidują, że przy wzroście cen ropy RPP zaostrzyłaby swoją retorykę, ale prawdopodobnie powstrzymałaby się od podwyżek stóp procentowych. Deficyt C/A, zdaniem Citi, zwiększyłby się o ok. 0,5-0,6 proc. PKB.

Analitycy banku Citi Handlowy oczekują, że do końca 2012 roku kurs euro-złoty utrzyma się w przedziale 4,0-4,3. Ich zdaniem w trakcie całego roku istnieje asymetryczne ryzyko słabszego złotego, związane m.in. z sytuacją zewnętrzną, w tym problemami fiskalnymi strefy euro oraz potencjalnym "rozwodnieniem" reform w Polsce zapowiedzianych w expose.

Analitycy rynków spodziewają się, że w przyszłym tygodniu sytuacja na rynku walutowym oraz długu będzie stabilna. Zdaniem analityków, brakuje impulsów zewnętrznych, które mogłyby skierować złotego na drogę aprecjacji, bądź deprecjacji.

SONDAŻE

Podwyższeniu wieku emerytalnego dla kobiet do 67 lat sprzeciwia się 91 proc. Polaków, w tym 75 proc. zdecydowanie, zaś podwyższeniu go dla mężczyzn przeciwnych jest 84 proc. badanych, w tym 64 proc. zdecydowanie - wynika z badania CBOS. Zmiany w systemie emerytalnym popiera w stosunku do kobiet 8 proc. Polaków, z czego 3 proc. zdecydowanie, zaś dla mężczyzn 15 proc., z czego 4 proc. zdecydowanie.

POLITYKA

Joachim Gauck został w piątek zaprzysiężony na prezydenta Niemiec. Złożył on ślubowanie przed dwiema izbami niemieckiego parlamentu, Bundestagiem i Bundesratem.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji odbijają się z najniższego poziomu od tygodnia z powodu możliwych problemów z podażą - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 40 centów, do 105,75 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 123,46,-123,48 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo inwestorzy oceniają, że ostatnie spadki notowań metalu mogły być przesadzone - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.363,25 USD za tonę, po wzroście o 0,9 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8378,50 USD/t.

PALIWA

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 18 gr - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Średnie ceny benzyny w najbliższych tygodniach najprawdopodobniej pozostaną poniżej 6 PLN/l - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex. Autorzy raportu zwracają uwagę na rekordowo wysokie ceny benzyny, która po raz pierwszy od połowy października ub. r. jest droższa od oleju napędowego.

Konsumpcja paliw transportowych wzrośnie w 2012 roku do 25,6 mln m3 z 25,0 mln m3 w 2011 roku, zaś w 2013 roku konsumpcja wzrośnie do 26,2 mln m3 - prognozuje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

W drugim kwartale 2012 r. cena benzyny na stacjach detalicznych przekroczy 6 złotych za litr - wynika z cotygodniowej analizy portalu e-petrol.(PAP)

amp/ mkd/

d15nctw

Podziel się opinią

Share
d15nctw
d15nctw