Trwa ładowanie...
d3ereth
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 25 listopada, 17.00

...

Share
d3ereth

25.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 11,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, a mdm wzrosła o 4,1 proc. - podał GUS.

d3ereth

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc. wobec 11,8 proc. we wrześniu - podał GUS.

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w III kwartale 9,3 proc. wobec 9,5 proc. w II kwartale - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w październiku w ujęciu rdr o 9,8 proc., po wzroście o 17,9 proc. we wrześniu - podał GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w październiku o 12,5 proc. rdr, po wzroście we wrześniu o 13,9 proc., a mdm spadła o 3,1 proc. - podał GUS.

d3ereth

Obroty w handlu detalicznym w październiku 2011 roku spadły o 0,3 proc. rdr po spadku we wrześniu o 0,4 proc. - podał GUS.

Z danych GUS na koniec października 2011 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 225,8 tys. osób poszukujących zatrudnienia, o 20,3 tys. osób mniej niż we wrześniu br. i o 57,3 tys. osób mniej niż w październiku 2010 roku.

Z danych na koniec października 2011 roku wynika, że pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 54,9 tys. ofert pracy - podał GUS w piątkowym komunikacie.

Przewozy ładunków w październiku 2011 roku wzrosły mdm o 2,8 proc. do 42,06 mln ton, a rdr wzrosły o 3,4 proc.- podał GUS.

d3ereth

Produkcja węgla kamiennego w październiku rdr spadła o 6,4 proc. rdr i wyniosła 6.162 tys. ton - podał GUS.

Przewozy pasażerów w październiku 2011 roku spadły rdr o 10,1 proc. do 69,2 mln osób, a mdm wzrosły o 2,6 proc.- podał GUS.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Sprzedaż detaliczna we Włoszech we wrześniu 2011 r. nieoczekiwanie spadła rdr o 1,6 proc., po spadku poprzednio o 0,3 proc. - poinformował w piątek w komunikacie Włoski Instytut Statystyczny w Rzymie.

d3ereth

BUDŻET

Po expose premiera bilans ryzyk dla ratingu Polski jest bardziej po stronie neutralnej lub lekko pozytywnej niż negatywnej. Jeśli działania zapowiedziane w przemówieniu premiera zostaną wdrożone, to na pewno zmniejszy to negatywną presję na rating - ocenia w wywiadzie dla PAP Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska. Dodał, że w tej chwili Polska powinna się skupić na ugruntowaniu obecnego ratingu na poziomie bardzo solidnego "A minus".

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 r., do 25 listopada 2011 r., bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 67.535,1 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

DŁUG

d3ereth

Rząd Węgier uznał w piątek, że obniżenie wiarygodności kredytowej tego kraju przez agencję ratingową Moody's jest nieuzasadnione i nazwał je "finansowym atakiem".

Agencja Moody's poinformowała w czwartek, że obniżyła rating długu publicznego Węgier do poziomu inwestycji spekulacyjnych z dalszą negatywną perspektywą.

Polski sektor bankowy jest w dobrej kondycji, a to że w najbliższych latach nie powtórzy tak dobrych wyników finansowych jak w tym roku, nie powinno spowodować znaczących problemów dla sektora - ocenia w wywiadzie dla PAP prezes Fitch Polska Piotr Kowalski.

Od przyszłego roku dług publiczny będzie liczony inaczej niż obecnie. Pod uwagę będą brane średnioroczne kursy walut, a nie z 31 grudnia - podał "Parkiet" powołując się na wiceministra finansów Dominika Radziwiłła.

d3ereth

Podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. od 1 marca 2012 przyniesie zwiększenie wpływów FUS o 6,5 mld zł - wynika z uzasadnienia do projektu ustawy.

Niemiecki Bundestag uchwalił w piątek budżet Niemiec na 2012 r. Pomimo kryzysu zadłużenia w strefie euro niemieckie państwo zaciągnie w przyszłym roku 26,1 mld euro długu, o blisko cztery miliardy więcej niż w 2011 r

Włochy sprzedały półroczne obligacje skarbowe o wartości 8 mld euro. Średnia rentowność sprzedanych bonów wyniosła 6,504 proc. wobec 3,535 na aukcji 26 października.

WSKAŹNIKI

We Francji pogorszenie nastrojów konsumentów - w listopadzie 2011 r. indeks zaufania spadł do 79 pkt z 82 pkt w październiku - podał w piątek w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Nastroje ekonomiczne ludności pogorszyły się w listopadzie - podał Pentor w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,06 proc. i wyniósł 8.160,01 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,7 proc. i wyniósł 2.380,22 pkt.

SPÓŁKI

Według wstępnych ustaleń Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w obrocie akcjami KGHM oraz kontraktami terminowymi na akcje tej spółki w okresie poprzedzającym expose premiera nie stwierdzono nieprawidłowości - poinformowała Komisja w piątkowym komunikacie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększyło program emisji obligacji krajowych o 2 mld zł, do 7 mld zł - podał PGNiG w komunikacie.

Na krótkiej liście potencjalnych lokalizacji dla elektrowni jądrowej w Polsce znalazły się Żarnowiec, Gąski i Choczewo - poinformował na konferencji prezes PGE, Tomasz Zadroga. Decyzja o wyborze ostatecznej lokalizacji zapadanie w 2013 r. po przeprowadzeniu badań.

Polska Grupa Energetyczna rozważa zarówno swój 100-proc. udział w projekcie elektrowni jądrowej w Polsce, jak i współpracę z partnerem lub partnerami, gdzie miałaby co najmniej 51 proc. udziałów. Spółka rozmawia z wieloma potencjalnymi partnerami, także z Polski - powiedział na konferencji prezes PGE, Tomasz Zadroga.

Petrolinvest na polskich koncesjach poszukiwawczych należących do spółki zależnej Silurian Hallwood zamierza wykonać w 2012 r. trzy odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego - poinformował PAP Tomasz Tarnowski z Petrolinvestu.

Grupa Bomi zamierza do końca I kwartału 2012 r. zamienić większość swoich delikatesów na supermarkety. Stawia na franczyzę, sklepy własne będzie otwierać tylko w najlepszych lokalizacjach - powiedział w rozmowie z PAP Marek Romanowski, prezes Bomi.

Grupa Bomi, która po trzech kwartałach ma 6 mln zł straty netto i odwołała całoroczne prognozy zakładające 19,2 mln zł zysku netto, liczy, że czwarty kwartał 2011 r. będzie udany i spółce uda się na koniec roku wyjść na plus - powiedział w rozmowie z PAP Marek Romanowski, prezes Bomi.

Rabat Service, spółka dystrybucyjna należąca do grupy Bomi, powinna zadebiutować na rynku NewConnect jeszcze w grudniu tego roku - poinformował PAP Marek Romanowski, prezes Bomi. Wprowadzenie spółki na NC ma m.in. poprawić transparentność grupy.

Akcjonariusze Amiki Wronki zdecydują podczas walnego zgromadzenia, zwołanego na 22 grudnia, o zwiększeniu liczby skupowanych akcji do 20 proc. kapitału zakładowego z 10 proc. wcześniej. Program dotyczyłby tym samym nabycia nie więcej niż 1,55 mln akcji - poinformowała spółka w treści uchwał przygotowanych na NWZA.

NWZA Ceramiki Nowej Gali zdecyduje o zwiększeniu programu skupu akcji własnych do 11,4 mln akcji - poinformowała spółka w projektach uchwał na NWZA zwołane na 21 grudnia.

W styczniu 2012 r. powinno się odbyć NWZA ATM-u, które zdecyduje o podziale spółki na dwie niezależne firmy: telekomunikacyjną (ATM) i wyspecjalizowaną w integracji IT (ATM Systemy Informatyczne). Debiut ATM SI na warszawskiej GPW planowany jest na marzec przyszłego roku. Parytet wartości między spółkami ma zostać ustalony przez rynek - poinformował w wywiadzie dla PAP Tadeusz Czichon, wiceprezes ATM-u.

Work Service spodziewa się, że publikacja aneksu do prospektu emisyjnego może nastąpić w ciągu kilku dni. Aneks będzie zawierał prognozę wyników grupy na 2011 rok - poinformował na piątkowej konferencji prezes spółki Tomasz Hanczarek.

DBB Green Energy, spółka z branży energii odnawialnej, obniżyła prognozy wyników finansowych na 2011 i 2012 rok. Według nowych założeń, spółka przychody, w wysokości 8,4 mln zł, osiągnie dopiero w 2012 roku. 2011 rok zakończy stratą netto na poziomie 1,2 mln zł, a w 2012 roku wygeneruje zysk netto w kwocie 2,6 mln zł - podała spółka w piątkowym komunikacie.

Alstom odwołuje się od decyzji PGE o wyborze oferty konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa na wykonawcę dla bloków w Opolu - poinformował Alstom w komunikacie prasowym.

WALUTY

Złoty będzie na początku tygodnia pod presją na osłabienie - uważają dilerzy. Ich zdaniem skala osłabienia może zależeć od tego, czy kolejne kraje będą miały obniżone przez agencje ratingi. Dilerzy obligacji uważają, że na początku tygodnia może panować na rynku duża nerwowość.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,4001, a kurs złotego do euro na 4,5130 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3229 USD i 102,59 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ROLNICTWO

W tygodniu od 14 do 20 listopada 2011 r. drożały wieprzowina, bydło, zboża, mąki oraz olej rzepakowy - wynika z opublikowanych w piątek danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym okresie taniały kurczęta oraz odtłuszczone mleko.

OPINIA

Cena ropy Brent może spaść o 4,7 proc., a WTI o 7 proc. do II połowy 2012 r. z powodu powolniejszego wzrostu w globalnej gospodarce - oceniają analitycy Oversea-Chinese Banking Corp.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji lekko rosną. Na rynkach nie słabną obawy, że kryzys zadłużenia w Europie zagraża gospodarce w regionie. Inwestorzy niepokoją się również o sytuację w Arabii Saudyjskiej, gdzie może dojść do destabilizacji dostaw ropy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,6 proc., do 96,71 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 107,51-107,53 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o kryzys zadłużenia w Europie - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.213,50 USD za tonę, po spadku notowań o 0,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7227,50 USD/t.(PAP)

pif/ jtt/

d3ereth

Podziel się opinią

Share
d3ereth
d3ereth