Trwa ładowanie...
d17z9g6

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 8 października, 17.00

...

Share
d17z9g6

08.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ministerstwo Finansów prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych według unijnej metodologii ESA'95 w tym roku wyniesie 7,9-8,0 proc. PKB wobec deficytu na poziomie 7,1 proc. w 2009 roku - poinformowało PAP źródło rządowe.

Deficyt budżetowy po wrześniu wyniósł ok. 39,5 mld zł, co daje 75,7 proc. całorocznego wykonania - poinformowała Hanna Majszczyk, wiceminister finansów.

d17z9g6

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

W USA w IX spadek o 95 tys. miejsc pracy, stopa bezrobocia 9,6 proc., wobec oczekiwań analityków: spadek miejsc pracy o 5 tys. i stopa bezrobocia 9,7 proc. - komunikat Departamentu Pracy USA.

Gabinet premiera Japonii Naoto Kana zaakceptował w piątek wart 61 mld dol. pakiet stymulacyjny, który ma ożywić osłabioną gospodarkę kraju - podała agencja AP.

Stopa bezrobocia w Czechach spadła we wrześniu 2010 r. do 8,5 proc. z 8,6 proc. w sierpniu - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych.

d17z9g6

Zapasy amerykańskich hurtowników w sierpniu wzrosły o 0,8 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 1,5 proc. - poinformował we piątek Departament Handlu w komunikacie.

BUDŻET

Przychody z prywatyzacji na poziomie 25 mld zł są realne, pod warunkiem, że PGE przejmie Energę - powiedział dziennikarzom Jan Bury, wiceminister skarbu.

DŁUG

d17z9g6

WSKAŹNIKI

Nastroje w biznesie we Francji we wrześniu 2010 r. poprawiły się - wskaźnik zaufania wśród firm we Francji wzrósł do 102 pkt ze 101 pkt poprzednio - podał w piątek w komunikacie Bank Francji.

Najnowsze dane dotyczące Indeksu rynków wschodzących HSBC (EMI) wskazują, że w ujęciu kwartalnym tempo wzrostu gospodarczego tych rynków w III kw. spadło po raz drugi z rzędu - wynika z najnowszego raportu HSBC.

Najnowsze, wrześniowe badania koniunktury przeprowadzone przez IBnGR wskazują na polepszenie nastrojów wśród przedsiębiorców wobec poprzedniego miesiąca, wskaźnik bieżący wzrósł do 18,3 pkt z 7,8 pkt. w sierpniu.

d17z9g6

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,99 proc. i wyniósł 9.588,88 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 3,1 proc. i wyniósł 2.738,74 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,51 proc. do 23.416,53 pkt.

d17z9g6

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,66 proc. i wyniósł 2609,15 pkt.

Średnia dzienna wartość obrotu w transakcjach krótkiej sprzedaży wyniosła począwszy od lipca do września 8,7 mln zł, co stanowiło 1,3 proc. całkowitej wartości obrotów akcjami dopuszczonymi do krótkiej sprzedaży. Zdaniem przedstawicieli giełdy, docelowo transakcje te mogą stanowić 5-10 proc. wartości obrotu.

SPÓŁKI

Spółka Opteam zadebiutuje na warszawskiej giełdzie 11 październia - poinformowała GPW w komunikacie.

d17z9g6

Liczba kont oszczędnościowych prowadzonych przez PKO BP pod koniec września przekroczyła 1 mln, a wartość zgromadzonych na nich środków wynosi ponad 17,7 mld zł - podał bank w piątkowym komunikacie.

Asseco Poland podpisało z ZUS umowę o wartości 403,15 mln zł na utrzymania usług IT dla procesów biznesowych realizowanych przez ZUS i świadczenie usług serwisowych Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI). Kontrakt będzie obowiązywał do 10 października 2013 r. Asseco podpisało też umowę na modyfikację i rozbudowę oprogramowania KSI, w związku z czym wartość umów podpisanych przez Asseco z ZUS w ciągu ostatniego roku to 652,35 mln zł netto - poinformowała spółka w komunikacie.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęła przetarg na opracowanie studium wykonalności dla budowy linii kolejowej dużych prędkości Wrocław/Poznań - Łódź - Warszawa. Przetarg wygrała hiszpańska spółka Ingenieria IDOM Internacional z ofertą o wartości 48,95 mln zł netto - wynika z Suplemetu do Dziennika Urzędowego UE.

Prywatyzacja Zespołu Elektrowni PAK może zostać sfinalizowana przed końcem 2010 roku - poinformował w piątek dziennikarzy wiceminister skarbu państwa, Jan Bury.

Ostateczna cena akcji PGE w procesie budowy księgi popytu została ustalona na 21,30 zł - poinformowało PAP źródło rynkowe.

Devoteam oraz akcjonariusze Piotr Majcherkiewicz, Oskar Chejde, Jakub Baran, Witold Kaszuba, Marcin Hołubiec, Ares Investements, Willow Investment Sarl i ZPU Wola ogłosili przymusowy wykup akcji Woli Info - podała spółka w ogłoszeniu.

Notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna Euroimplant planuje w listopadzie złożyć prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego i na przełomie 2010 i 2011 roku przejść na rynek główny giełdy, bez emisji nowych akcji - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Analitycy DM BOŚ w raporcie z 4 października wycenili Giełdę Papierów Wartościwych w Warszawie metodą porównawczą na 1,47 mld zł, a wycena metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych dała wartość 1,54 mld zł.

Elektrotim kupił 51,28 proc. udziałów w spółce Mawilux za nie więcej niż 6,16 mln zł - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Analitycy Espirito Santo wycenili akcje przygotowującej się do oferty publicznej GPW w przedziale od 1,6 do 2,0 mld zł - wynika z raportu banku z 4 października, do którego dotarła PAP.

Prezes Asseco Poland Adam Góral nie obejmie akcji s. J z przysługujących mu praw poboru. Cena emisyjna akcji nowej emisji powinna być znana na początku przyszłego tygodnia. Proces przejęcia grupy Formula Systems, na który będą przeznaczone pieniądze z emisji, ma się zakończyć do 22 listopada - powiedział PAP Góral.

Koncern energetyczny Vattenfall Polska rezygnuje z projektów budowy elektrowni w Puławach i Opaleniu, ale wciąż rozważa budowę elektrowni w Siekierkach - poinformował dziennikarzy prezes Vatennfall Polska Jacek Piekacz.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy PZ Cormay zdecydowało w piątek o emisji 6 mln nowych akcji, z których spółka chce pozyskać do 40 mln zł i wydać na przejęcie i dokapitalizowanie amerykańskiej firmy oraz zwiększenie mocy produkcyjnych - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

W kilkunastu transakcjach pakietowych, według stanu na godzinę 16.51, sprzedano łącznie 74.069.000 akcji PGE stanowiących 4 proc. kapitału spółki.

WALUTY

W przyszłym tygodniu polska waluta może się umocnić do 3,95 za euro, rynek długu czeka na aukcję i dane o inflacji we wrześniu - oceniają dilerzy. Dane z amerykańskiego rynku pracy nie miały wpływu na polskie rynki FX i FI.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8660 a kurs złotego do euro na 3,9860 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3874 USD i 114,21 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Aktywa zgromadzone w TFI wzrosły w ostatnim miesiącu o 3,6 proc. i wyniosły na koniec września 109,4 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

OPINIA

Piątkowa sesja giełdowa przebiegała w rytm napływających danych makro z USA i zakończyła się niewielkimi spadkami. WIG 20 naruszył w piątek ważne wsparcie, którym był szczyt z kwietnia, co może sugerować zbliżająca się korektę. W średnim terminie możliwe są jednak dalsze zwyżki.

Euro jest zbyt silne, a chiński juan "bardziej niż niedowartościowany" - ocenił minister finansów Luksemburga i przewodniczący eurogrupy Jean-Claud Juncker.

Podwyżki cen na hurtowym rynku paliw stwarzają ryzyko kilkugroszowych podwyżek na stacjach detalicznych - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

W ciągu najbliższych dni ceny paliw na rynku hurtowym mogą zanotować spadki rzędu kilkunastu złotych na 1000 l - wynika z cotygodniowej analizy portalu e-petrol.pl.

W przyszłym tygodniu polska waluta może się umocnić do 3,95 za euro, rynek długu czeka na aukcję i dane o inflacji we wrześniu - oceniają dilerzy. Dane z amerykańskiego rynku pracy nie miały wpływu na polskie rynki FX i FI.

PROGNOZA

Produkcja przemysłowa we wrześniu, w ujęciu rok do roku, wzrosła o 11,1 proc. wobec wzrostu o 13,5 proc. w sierpniu - szacują ankietowani przez PAP ekonomiści.

Inflacja, liczona rok do roku, we wrześniu wyniosła 2,3 proc. wobec 2,0 proc. w sierpniu - wynika z najnowszej prognozy PAP.

Inflacja CPI we wrześniu wzrosła do 2,3 proc., a RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian do końca roku - wynika z prognozy Bank of America/Merrill Lynch.

Deficyt w obrotach bieżących w sierpniu 2010 r. wyniósł 995,6 mln euro w porównaniu z deficytem 1.539 mln euro w lipcu - prognozują ekonomiści ankietowani przez PAP.

Analitycy sądzą, że na październikowym posiedzeniu RPP podniesie stopy procentowe - wynika z ankiety przeprowadzonej przez PAP. 8 na 16 analityków uważa, że stopy w październiku wzrosną, w tym jeden z analityków spodziewa się, że Rada podniesie stopy procentowe o 50 pb.

Euro może zastąpić złotego w 2015 roku po średnim kursie 3,54 zł/euro - wynika z najnowszej ankiety PAP. Taką datę wskazuje 7 z 10 pytanych analityków.

Kurs złotego na koniec października 2010 może mieścić się w przedziale 3,90-4,05 zł za euro i 2,81-3,01 zł za dolara - wynika z ankiety PAP.

PROGRAMY UE

Od połowy stycznia do 8 października br. Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 19.868,6 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce zmienić zasady wydawania unijnych pieniędzy. Resort proponuje, aby bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców zastąpić pożyczkami i poręczeniami - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

TELEKOMUNIKACJA

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy Prawo telekomunikacyjne, autorstwa PO. Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł karać tych operatorów, którzy nie będą wywiązywali się z porozumień zawieranych z Urzędem.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje po spadku giełdowych indeksów i umocnieniu się dolara - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 56 centów do 81,11 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na listopad 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 83,06-83,08 USD za baryłkę.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 2 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny miedzi w Londynie rosną podczas tej sesji. Na rynek powrócili inwestorzy z Chin po trwającej kilka dni świątecznej przerwie - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.165,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,8 proc

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8114,50 USD/t.

Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła we wrześniu 2010 roku w ujęciu rocznym o ok. 9,5 proc. do 2,13 mld zł, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 25 proc. - poinformował w piątek w komunikacie prasowym IMS Health.

Na rynkach rolnych w ostatnim tygodniu września, zanotowano spadki cen mięsa. Więcej płacono za zboża i mąkę - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (PAP)

zdz/ asa/

d17z9g6

Podziel się opinią

Share
d17z9g6
d17z9g6