Trwa ładowanie...
d3bpbba
d3bpbba

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 21 listopada, 17.00

...
Share
d3bpbba

21.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie będzie zbliżony do notowanego w październiku, zaś w grudniu produkcja sprzedana powinna zwiększyć się o około 5-6 proc. - oczekują eksperci z Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem wzrost PKB w IV kw. 2011 roku wyniesie ok. 4 proc.

d3bpbba

Ceny produkcji przemysłowej w październiku wzrosły o 8,5 proc. rdr, po skorygowanym wzroście o 8,4 proc. rdr we wrześniu, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 6,5 proc. rdr, po wzroście o 7,7 proc. we wrześniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W dniach od 7 do 13 listopada taniały pszenica, żyto, jęczmień, kurczęta brojlery i pełne mleko w proszku - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego. W tym czasie drożały kukurydza, żywiec wieprzowy, indyki i odtłuszczone mleko w proszku, a ceny żywca wołowego były stabilne.

Ogłoszone przez rząd reformy, jeżeli zostaną wprowadzone w życie, mogą wprowadzić dług publiczny na trajektorię schodzącą - ocenia Leila Butt, dyrektor w dziale ratingów państw w agencji Standard and Poor's. Jej zdaniem jest jeszcze za wcześnie, by móc ocenić wpływ ogłoszonych reform na perspektywę Polskiego ratingu.

d3bpbba

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka we wrześniu 2011 r. wyniosła 0,5 mld euro wobec deficytu 5,9 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał w poniedziałek Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w październiku wzrosła do 4,97 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET

d3bpbba

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność, wyniosła 110,8 mld zł, a w części dofinansowania UE 79,8 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Komisja Europejska (KE) oświadczyły w poniedziałek, że otrzymały od Węgier oficjalny wniosek o pomoc finansową, jak to określono, "na wszelki wypadek". W piątek Węgry ogłosiły początek negocjowania nowego porozumienia.

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. może nastąpić wcześniej niż w III kw. 2012 roku.

Strefa euro nie zrobiła dość, by powstrzymać aktualny kryzys - ocenił minister finansów Jacek Rostowski w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Jego zdaniem pozostaje teraz wybór między interwencją EBC a katastrofą.

d3bpbba

Drugi pakiet pomocowy dla Grecji musi zostać przyjęty do końca bieżącego roku - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli.

Nowy premier Grecji Lukas Papademos zapewnił w poniedziałek w Brukseli, że jego rząd jedności narodowej spełni warunki pomocy od eurolandu i MFW i przeprowadzi herkulesową pracę i reformy. Ale nie zagwarantował pisemnych zobowiązań od wszystkich liderów partii.

DŁUG

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września 2011 roku wzrosło o 5.617,7 mln zł, czyli o 0,7 proc. i wyniosło 762.047,6 mln zł - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

d3bpbba

W środę, 23 listopada Bank Gospodarstwa Krajowego zaoferuje obligacje infrastrukturalne IDS1022 za 0,0-1,0 mld zł - podano w poniedziałek w komunikacie.

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec października 5.609 mln euro wobec 5.673 mln euro na koniec września - podał w NBP.

Zapadalność długu zagranicznego w 2012 roku, według stanu na 30 września 2011 roku, wynosi 3.751 mln euro - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zadłużenie Skarbu Państwa w PLN na koniec września 2011 r. wyniosło 69,1 proc. całości zadłużenia wobec 71,0 proc. na koniec sierpnia 2011 roku - podał resort finansów w komunikacie.

d3bpbba

Obligacje rynkowe zapadające w 2012 roku, według stanu na 30 września 2011 roku, mają wartość 103,316 mld zł - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Traktatową rolą Europejskiego Banku Centralnego jest przeciwdziałać inflacji oraz zapewnić stabilność UE i strefy euro - przypomniała w poniedziałek KE. To odpowiedź na rosnące apele o masową interwencję EBC na rynku obligacji, by walczyć z kryzysem.

Przed Francją rosną fiskalne wyzwania z powodu rosnących rentowności francuskich obligacji - oceniają analitycy Moody's Investors Service w tygodniowym raporcie opublikowanym w poniedziałek.

WSKAŹNIKI

Indeks NAI (National Activity Index) z Chicago Fed, który uwzględnia 85 wskaźników ekonomicznych, wzrósł w październiku do minus 0,13 pkt z minus 0,20 pkt we wrześniu, po korekcie.

Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa w listopadzie spadł o 0,7 pkt wobec października - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wskaźnik koniunktury w handlu spadł w IV kwartale do minus 4,9 pkt z minus 0,9 pkt w III kwartale - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych w IV kwartale 2011 roku wyniósł 95,7 pkt., a w porównaniu z III kwartałem 2011 roku zanotowano wzrost wartości WNE o 1,3 pkt. - wynika z badania TNS OBOP. Natomiast w porównaniu z wynikami sprzed roku wartość wskaźnika spadła o 4,9 pkt.

Baltic Dry Index w poniedziałek 21 listopada wyniósł 1.874 pkt. wobec 1.840 pkt w piątek, 11 listopada, co oznacza wzrost o 1,85 proc.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,32 proc. i wyniósł 8.348,27 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.415,13 pkt.

SPÓŁKI

PKN Orlen prowadzi rozmowy z Kolejami Litewskimi na temat obniżenia stawek przewozów na terenie Litwy i cały czas analizuje kwestię budowy rurociągu produktowego z tamtejszej rafinerii do wybrzeża Bałtyku - poinformował PAP Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu. Powtórzył, że w obecnych warunkach prawdopodobieństwo sprzedaży litewskiej rafinerii maleje.

Wydobywalne zasoby gazu łupkowego na koncesjach PGNiG szacowane są na 900 mld metrów sześciennych. Spółka planuje na początku przyszłego roku wykonać odwiert na koncesji Tomaszów Lubelski, w 2014 roku chce rozpocząć produkcję na koncesji Lubocino - powiedział w poniedziałek na konferencji Przemysław Krogulec, szef zespołu ds. poszukiwania gazu z łupków PGNiG.

Wprowadzenie opodatkowania wydobycia węgolwodorów nastąpi wraz z rozpoczęciem przemysłowego wydobycia gazu łupkowego - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza.

Asseco Poland, które zapowiadało wcześniej chęć powiązań kapitałowych z dużą spółką z Europy Zachodniej, miało na myśli największą hiszpańską firmę IT - Indra Sistemas. Asseco nie rozpoczęło jednak konkretnych rozmów o fuzji/akwizycji z tą firmą - poinformowało PAP źródło zbliżone do spółki.

"Trzy chińskie banki są zainteresowane nabyciem udziałów w firmie Banco Comercial Portugues, właścicielu Banku Millennium", ujawnił portugalski tygodnik "Expresso".

W przetargu na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy oferty złożyło 4 oferentów, a wśród nich Mostostal Warszawa, konsorcjum PBG i Rafako oraz konsorcjum Polimeksu Mostostalu - poinformował zamawiający, Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura.

Ceramika Nowa Gala, producent płytek ceramicznych, w 2012 roku skoncentruje się na poprawie marż. Plany na przyszły rok są ostrożne w związku z niepewnym otoczeniem makroekonomicznym. Spółka nie wyklucza przesunięcia w czasie rozpoczęcia budowy nowego zakładu, jeśli nastąpi głębszy kryzys.

Stomil Sanok złożył warunkową, wiążącą ofertę dotyczącą nabycia 100 proc. akcji hiszpańskiej firmy z branży automotive, Kaufil Sealing Technologies - podał Stomil Sanok w komunikacie.

Akcjonariusze Pekaesu wyrazili zgodę na skup do 2.500.000 akcji własnych spółki w celu ich umorzenia. Na buy-back przewoźnik przeznaczy maksymalnie 21 mln zł. Skup będzie realizowany w formie wezwania do sprzedaży akcji - podała spółka w komunikacie.

ING Parasol Fundusz Inwestycyjny Otwarty, w którego imieniu działa ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, zmniejszył zaangażowanie w Fabrykach Mebli Forte do 3,52 proc. akcji i głosów na WZA spółki - poinformowały Fabryki Mebli Forte w komunikacie.

IZNS Iława podpisały w poniedziałek umowę inwestycyjną, zgodnie z którą Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Henryk Kania w zamian za objęcie 28,5 mln nowych akcji IZNS, sprzedadzą spółce 109 tys. własnych akcji.

Europejskie Centrum Odszkodowań liczy na bardzo dobry IV kwartał i spodziewa się, że marże realizowane przez grupę wzrosną w przyszłym roku do poziomów z 2010 roku. EuCO planuje wejście na nowy rynek zagraniczny w Europie Środkowo-Wschodniej oraz prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji z dwoma krajowymi podmiotami - poinformował w rozmowie z PAP Krzysztof Lewandowski, prezes spółki.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Cersanitu w związku z ofertą publiczną akcji serii H - podała Komisja w poniedziałkowym komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2984, a kurs złotego do euro na 4,4366 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3458 USD i 103,44 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Sytuacja na świecie może się pogarszać w najbliższych dniach, co może spowodować wzrost rentowności obligacji w tym okresie - uważają dilerzy. Dilerzy walutowi oceniają, że nie ma powodów do optymizmu w strefie euro, a złoty jest nadal postrzegany jako ryzykowne aktywa.

OPINIA

Napływ polskich pracowników na niemiecki rynek pracy wzrósł od maja do października 2011 r. o ok. 10 proc. czyli o 30-40 tys. osób - ocenił dla PAP Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Jego zdaniem, do końca roku wzrost ten nieznacznie przekroczy 50 tys. osób.

Zapowiedziane działania rządu są pozytywnym zaskoczeniem, które jeszcze nie jest uwzględnione w cenach - oceniają ekonomiści Bank of America/Merrill Lynch. Ich zdaniem polski rynek długu, choć nadal będzie w głównej mierze uzależniony od sytuacji w Europie, może się umacniać względem innych rynków środkowoeuropejskich.

PROGNOZA

W 2011 r. wielkość importu węgla do Polski przekroczy 15 mln ton, wobec pond 14 mln ton przed rokiem. Ok. 12,5 mln ton w imporcie stanowić będzie węgiel energetyczny, pozostałą część - koksowy - prognozują analitycy eksportującej polski węgiel firmy Węglokoks.

POLITYKA

Centroprawicowa Partia Ludowa (PP) wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Hiszpanii. Jej lider i przyszły premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział pełną wyrzeczeń walkę z kryzysem przed - jak uważają ekonomiści - nadciągającą kolejną już recesją.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają, bo spowalnia globalna gospodarka - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 61 centów do 97,06 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 107,25-107,27 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po danych z Japonii i Singapuru. Inwestorzy obawiają się, że popyt na metale spadnie, bo widać osłabienie w światowej gospodarce - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.424,50 USD za tonę, po spadku notowań o 1,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7335,00 USD/t.

(PAP)

pif/ asa/

d3bpbba

Podziel się opinią

Share
d3bpbba
d3bpbba