Trwa ładowanie...
d1m9wjp

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 24 stycznia, 20.00

...

Share
d1m9wjp

24.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Inflacja w pierwszej połowie tego roku będzie zapewne wzrastać i może osiągnąć poziom górnej granicy przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP. W II połowie roku, pod wpływem efektów bazy, wskaźnik inflacji w umiarkowanym tempie zacznie się obniżać - powiedział w rozmowie z PAP Zbigniew Hockuba, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego nadzorujący prace Instytutu Ekonomicznego NBP.

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2011 roku powinien ukształtować się w przedziale pomiędzy 4,0 a 4,5 proc., są szanse, że będzie to bliżej górnej granicy tego przedziału - uważa Zbigniew Hockuba, członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, nadzorujący prace Instytutu Ekonomicznego NBP. W jego opinii głównym czynnikiem wzrostu będzie konsumpcja indywidualna.

d1m9wjp

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania w listopadzie 2010 r. wzrosły wobec litospada 2009 r. o 0,2 proc. - podał w poniedziałek GUS.

Nie jest wykluczone, że stopy procentowe zostaną utrzymane przez jakiś czas na obecnym poziomie, chociaż styczniowa podwyżka może być traktowana jako rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki monetarnej - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP. Jej zdaniem dla decyzji RPP w marcu kluczowa będzie lutowa projekcja inflacji NBP, a Rada powinna także zwrócić uwagę na strategię EBC i zostawić sobie margines do reakcji, gdyby bank centralny strefy euro podniósł w drugiej połowie 2011 roku stopy procentowe.

Styczniowa podwyżka stóp procentowych wpisuje się w linię, jaka została przyjęta w polityce pieniężnej i jest początkiem procesu, który powinien mieć swój ciąg dalszy - uważa Jerzy Hausner, członek Rady Polityki Pieniężnej.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d1m9wjp

Zamówienia w przemyśle strefy euro wzrosły w listopadzie 2010 r. mdm o 2,1 proc., po wzroście w październiku o 1,4 proc. - poinformował w poniedziałek w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Bank centralny na Węgrzech podwyższył w poniedziałek stopy procentowe o 25 pkt bazowych - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Skala zjawiska pracy na czarno w Niemczech była w zeszłym roku najmniejsza od 15 lat - podał w poniedziałek Instytut Stosowanych Badań Gospodarczych (IAW) w Tybindze. Według ekspertów wpływ na tę sytuację miał silny wzrost niemieckiej gospodarki w 2010 r.

KE zapowiedziała w poniedziałek interwencję na rynku wieprzowiny w UE, by powstrzymać dotkliwy dla hodowców spadek cen. Złą sytuację na rynku pogorszyła jeszcze afera dioksynowa w Niemczech, bo konsumenci stracili zaufanie do producentów wieprzowego mięsa.

d1m9wjp

BUDŻET

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

DŁUG

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 27-tygodniowe za 1.000,0 mln zł przy popycie 4.437,64 mln zł i średniej rentowności 4,077 proc. - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

d1m9wjp

WSKAŹNIKI

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2011 roku 60,0 pkt wobec 59,2 pkt na koniec grudnia 2010 r., po korekcie - podano w poniedziałek wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2011 roku 60,2 pkt wobec 60,7 pkt na koniec grudnia 2010 r., po korekcie - podano w poniedziałek wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2011 roku 56,9 pkt wobec 57,1 pkt na koniec grudnia 2010 r. - podano w poniedziałek wstępne wyliczenia.

d1m9wjp

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł styczniu 2011 r. 55,2 pkt wobec 54,2 pkt w grudniu 2010 r. - podały w poniedziałek źródła rynkowe we wstępnych wyliczeniach.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2011 r. 56,3 pkt wobec 55,5 pkt w grudniu 2010 r. - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych w poniedziałek.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,69 proc. i wyniósł 10.345,11 pkt.

d1m9wjp

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,7 proc. i wyniósł 2.695,72 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,05 proc., do 22.984,6 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,40 proc. i wyniósł 2722,41 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,39 proc. i wyniósł 4.033,21 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,08 proc., do 7.067,77 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,81 proc., do 5.943,85 pkt.

SPÓŁKI

Opera TFI zmniejszyła udział w Seko do 4,67 proc. kapitału zakładowego, co stanowi 2,79 proc. głosów na WZA - poinformowało Seko w komunikacie.

MNI może wypłacić dywidendę z zysku za 2010 r. Wkrótce MNI przedstawi politykę dywidendową na najbliższe lata - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Prawa do akcji Broad Gate, która specjalizuje się w handlu produktami naftowymi, zadebiutowały w poniedziałek na rynku NewConnect. Cena na otwarciu notowań tej firmy wyniosła 5,25 zł, o 50 proc. powyżej kursu odniesienia.

Rafamet znalazł się na liście firm, dla których Agencja Rozwoju Przemysłu będzie w 2011 roku szukała inwestora - poinformowała spółka w komunikacie.

Potencjalny projekt Telekomunikacji Polskiej dotyczący wydzielenia części zadań poza grupę dotyczy outsourcingu zarządzania siecią, nie jest związany ze współpracą z Polską Telefonią Cyfrową - wynika z wypowiedzi prezesa telekomu Macieja Wituckiego dla PAP.

Optonet, który zajmuje się budownictwem telekomunikacyjnym oraz wdrażaniem rozwiązań komunikacji radiowej, planuje z prywatnej emisji akcji pozyskać 1 mln zł i w pierwszym półroczu wejść na rynek NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

ZUI Otago, spółka z grupy Asseco Poland, podpisała z Urzędem Miejskim w Łowiczu kontrakt o wartości 3,2 mln zł. Przedmiotem umowy jest dostawa sprzętu oraz wdrożenie oprogramowania niezbędnych do realizacji projektu "E-Urząd w Łowiczu" - podało Asseco w komunikacie prasowym.

Zysk McDonald's w IV kwartale 2010 wyniósł 1,16 USD na akcję - podała firma w komunikacie w poniedziałek.

Royal Philips Electronics NV rozczarował inwestorów swoimi wynikami kwartalnymi i mocno traci w poniedziałek na giełdzie w Amsterdamie - podają maklerzy.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił w poniedziałek kurs złotego do dolara na 2,8561 wobec 2,8779 w piątek, a kurs złotego do euro na 3,8765 wobec 3,8936 w piątek - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3571 USD i 112,46 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Złoty w poniedziałek delikatnie zyskiwał, jednak uczestnicy rynku spodziewają się konsolidacji na zbliżonych poziomach. Ceny długu wzrosły i na tym rynku również spodziewana jest konsolidacja.

TRANSPORT

Liczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych w ciągu 2010 r.wzrosła o 8,14 proc. rdr i wyniosła 20.469,2 tys. osób - podał Urząd Lotnictwa Cywilnego.

FUNDUSZE

Rząd w projekcie ustawy o zmianach w systemie emerytalnym zakłada stopniowe zwiększanie limitu zaangażowania OFE w akcje, tak by w 2020 roku wzrósł on do 62 proc. z 40 proc. na koniec 2010 roku.

OPINIA

Poniedziałkowa sesja na GPW upłynęła pod znakiem niewielkich spadków, przy niskiej aktywności inwestorów. Giełdowi gracze pokazali, że nie mają zapału do sprzedawania akcji i jest możliwe, że jeszcze przed końcem tygodnia na warszawskim parkiecie pojawią się wzrosty.

Analitycy DI BRE w raporcie miesięcznym z 18 stycznia, oceniają że indeksy mWIG40 i sWIG80 będą zachowywały się w 2011 roku lepiej niż WIG20. DI BRE zaleca przeważanie spółek z sektora IT, banków, deweloperów mieszkaniowych, chemii oraz handlu, a niedoważanie surowców i budownictwa.

Analitycy DI BRE pozytywnie oceniają perspektywy rysujące się przed sektorem deweloperskim w 2011 roku, zalecają przeważanie spółek z tego sektora - wynika z raportu DI BRE z 18 stycznia.

Analitycy Ipopema Securities w raporcie z 14 stycznia na temat strategii inwestycyjnej na 2011 r. oceniają, że 2011 r. może być podobny do minionego roku jeśli chodzi o "warunki handlu", ale oczekują że w bieżącym roku wzrost rynku może być nawet silniejszy. WIG 20 może w 2011 r. wzrosnąć do 3.200-3.350 pkt., co oznacza około 20 proc. wzrost z obecnych poziomów.

W średnim terminie polska gospodarka będzie rosła w tempie około 4 proc. - oceniają ekonomiści MFW w raporcie załączonym do decyzji o wydłużeniu do dwóch lat elastycznej linii kredytowej (FCL) i podniesieniu dostępnych środków do ok. 30 mld USD.

Dalszy wzrost cen ropy, nie poparty zwiększonym popytem na surowiec, uniemożliwi firmom paliwowym poprawę marż rafineryjnych. Z kolei dyferencjał Ural/Brent w 2011 roku, według wskazań analityków, może kształtować się w okolicach 1,5-1,7 USD na baryłkę.

Zdaniem analityków sprzedaż Polkomtela będzie kluczowym elementem wpływającym na kurs akcji PKN Orlen. Spodziewają się oni dużego zainteresowania aktywami telekomunikacyjnej spółki i liczą na atrakcyjną cenę za pakiet.

Wzrost gospodarczy w 2011 r. w Polsce wyniesie 3,9 proc. - wynika ze styczniowej prognozy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W październiku EBOR prognozował dynamikę wzrostu w 2011 r. na poziomie 3,5 proc.

Oczekiwania rynku na kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce wspierają złotego, wywierając jednocześnie presję na wzrost rentowności wzdłuż krajowej krzywej. Inwestorzy zwrócą w poniedziałek uwagę na informację rządu w sprawie zmian związanych z OFE. Nie bez znaczenia dla nastrojów na krajowych rynkach będzie sentyment globalny.

Sprzedaż mieszkań w ostatnim kwartale 2010 roku była najwyższa od trzech lat, zaś miniony rok był dla deweloperów okresem powrotu do normalności po kryzysowym roku 2009 - podała firma doradcza REAS.

Ropa naftowa zdrożeje powyżej 100 USD za baryłkę, ale 147 USD nie osiągnie - ocenia Bill O'Neill, główny ekonomista ds inwestycji na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w Merrill Lynch Wealth Management w Londynie.

USA mogą potrzebować trzeciej rundy poluzowania ilościowego (QE3), jeśli stopa bezrobocia pozostanie powyżej 9 proc. przez najbliższe 12 miesięcy, a wzrost gospodarczy nie przyspieszy powyżej 3 proc. - ocenia Bill O'Neill, główny ekonomista ds inwestycji na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w Merrill Lynch Wealth Management w Londynie.

PROGRAMY UE

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli połowy stycznia 2010 r., do 21 stycznia 2011 r. bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 35.017,4 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 65,3 mld zł, a w części dofinansowania UE 47,2 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

PODATKI

Naczelny Sąd Aministracyjny uznał w poniedziałek, że koszty emisji akcji mogą być odliczane od kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem wiceprezesa SEG Mirosława Kachniewskiego, może to zachęcić spółki do wchodzenia na warszawską giełdę.

SONDAŻE

73 proc. pracowników spodziewa się, że w 2011 roku ich pensja zostanie podwyższona - wynika z badania Randstad. Zdaniem autorów badania, w II kwartale tego roku może zwiększyć się liczba osób aktywnie poszukujących pracy.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną, po pięciu sesjach spadków - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 52 centy, czyli 0,6 proc., do 89,63 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na marzec 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 97,98-98,00 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną kolejną sesję z powodu spodziewanych lepszych danych z gospodarki USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.573,25 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9479,50 USD/t. (PAP)

pif/ asa/

d1m9wjp

Podziel się opinią

Share
d1m9wjp
d1m9wjp