Trwa ładowanie...
d3qu7so

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 30 stycznia, 17.00

...

Share
d3qu7so

30.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

W dniach 16-22 stycznia na rynku rolnym rosły ceny pszenicy, żyta i wołowiny, taniał zaś jęczmień, kukurydza, a także wieprzowina i drób - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d3qu7so

Produkt Krajowy Brutto Hiszpanii spadł w IV kw. 2011 r. o 0,3 proc. kdk, po stagnacji w III kw. - poinformował w poniedziałek w komunikacie urząd statystyczny we wstępnym wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto Litwy wzrósł w IV kw. 2011 r. o 4,3 proc. rdr - poinformowało w poniedziałek w komunikacie biuro statystyczne w Winie we wstępnym wyliczeniu.

Wydatki amerykańskich konsumentów w grudniu pozostały bez zmian miesiąc do miesiąca, podczas gdy w listopadzie wzrosły o 0,1 proc. - poinformował Departament Handlu USA.

BUDŻET

d3qu7so

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 123,8 mld zł, a w części dofinansowania UE 88,5 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

DŁUG

Ministerstwo Finansów na środowym przetargu 1 lutego zaoferuje obligacje DS1021 za 1,0-3,0 mld zł - poinformował resort w poniedziałek w komunikacie.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w lutym 2012 r. na trzech przetargach obligacje za 5,0-12,0 mld zł oraz na jednym przetargu 52-tygodniowe bony skarbowe za 1,0-2,0 mld zł - poinformował resort w komunikacie.

d3qu7so

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 30-tyg. za 1.996,84 mln zł przy popycie 3.249,0 mln zł oraz bony 52-tyg. za 1.591,58 mln zł i popycie 4.225,50 mln zł - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

Polskie obligacje są obecnie jednym z "bezpiecznych portów" dla inwestorów, jednak w 2012 r. może nastąpić wzrost sztucznie zaniżonych rentowności niemieckich bundów, co pociągnie za sobą wzrost rentowności na innych rynkach - ocenił w wywiadzie dla PAP Steven Major, dyrektor zespołu analitycznego zajmującego się rynkami długu w HSBC.

Szef Rady Europejskiej zaproponował, by szczyty związane z kryzysem euro oraz mechanizmami ratunkowymi były zarezerwowane dla "17" euro. Kraje spoza byłyby dopraszane na szczyty związane z przyszłością euro i wdrażaniem paktu fiskalnego - dowiedziała się PAP.

Przy rozwiązywaniu kryzysu zadłużenia w strefie euro długoterminowe operacje repo EBC (LTRO) były dobrym posunięciem, a zaangażowanie inwestorów prywatnych w restrukturyzację greckiego długu (PSI) było błędem - ocenił w wywiadzie dla PAP Steven Major, dyrektor zespołu analitycznego zajmującego się rynkami długu w HSBC. Jego zdaniem sytuację może poprawić wejście w życie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM) i wspólne emisje obligacji, co pozwoli na obniżenie kosztów refinansowania długu.

d3qu7so

Włochy sprzedały 5-letnie obligacje skarbowe o wartości 3,574 mld euro. Target wynosił 4 mld euro - poinformował Bank Włoch. Średnia rentowność sprzedanych papierów wyniosła 5,39 proc. wobec 6,47 proc. na aukcji 14 grudnia 2011.

Minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos zdecydowanie odrzucił forsowany przez Niemcy plan powołania organu kontrolującego grecki budżet w zamian za nową pomoc dla Aten w wysokości 130 mld euro - pisze w poniedziałek "Financial Times".

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział przed poniedziałkowym szczytem UE, że ważne jest, by tzw. umowa fiskalna nie doprowadziła do podziału Wspólnoty. Jak mówił, potrzebna jest zjednoczona Unia.

Białoruś zamierza wystąpić do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o kredyt na refinansowanie długu, jaki u niego zaciągnęła - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej w Mińsku szefowa Narodowego Banku Białorusi Nadzieja Jermakowa.

d3qu7so

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił w niedzielę, że ożywi rodzimą gospodarkę, zmniejszając obciążenia krajowych przedsiębiorstw i jednocześnie podnosząc podatek VAT. Obiecał też skuteczną walkę z problemami mieszkaniowymi Francuzów.

WSKAŹNIKI

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed wzrósł w styczniu do plus 15,3 pkt. - poinformował oddział Fed w Dallas.

Wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski w styczniu 2012 r. wyniósł 91,2 pkt wobec 88,5 pkt w grudniu 2011 r. - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych w poniedziałek.

d3qu7so

W styczniu 2012 roku wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w Polsce wyniósł 37,5 pkt wobec 43,9 pkt w grudniu 2011 r. - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych w poniedziałek.

W I kwartale 2012 r. wskaźnik oczekiwań odnośnie wolumenu eksportu w polskim przemyśle wyniósł 6,2 pkt. wobec 0,9 pkt. w IV kwartale 2011 r. - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych w poniedziałek.

Baltic Dry Index w poniedziałek 30 stycznia wyniósł 702 pkt. wobec 841pkt. w poniedziałek 23 stycznia, co oznacza spadek o 16,5 proc.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł w I 2012 r. do 93,4 pkt z 92,8 pkt w poprzednim miesiącu, po korekcie - podała w poniedziałek Komisja Europejska w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,54 proc. i wyniósł 8.793,05 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,47 proc. i wyniósł 2.285,04 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG planuje wydobycie gazu w 2012 na poziomie 4,7 mld m3, a wydobycie ropy na poziomie 660 tys. ton. Z kolei w 2013 roku wielkości te mają wynieść kolejno 4,9 mld m3 oraz 1,24 mln ton - poinformował PGNiG w komunikacie.

- Południowy Koncern Energetyczny, z grupy Tauron, zamknie 1 lutego blok w elektrowni Jaworzno o mocy 225 MW z powodu kapitalnego remontu - poinformował PSE Operator na swojej stronie internetowej.

Słoweński bank Nova KBM prognozuje, że na koniec 2012 r. suma jego aktywów osiągnie 4.683,5 mln euro (-2,3 proc. rdr), zysk brutto z działalności kontynuowanej 7,2 mln euro, a zysk netto 9 mln euro - podała spółka w komunikacie.

Bioton może prowadzić "bardzo aktywną" politykę dywidendową, jeśli wyniki za 2012 spełnią oczekiwania - powiedział podczas konferencji spółki jej wiodący akcjonariusz Ryszard Krauze.

Bioton zawarł z Actavis Group umowę joint venture, dotyczącą współpracy w zakresie rozwoju i komercjalizacji insulin - podała spółka w komunikacie. Actavis zobowiązał się do zapłaty na rzecz Biotonu w sumie 55,5 mln euro.

Bioton spodziewa się, że w 2011 zanotował stratę, jednak w roku 2012 oczekuje skonsolidowanego zysku - poinformował dziennikarzy Sławomir Ziegert, prezes spółki.

Sprzedaż w ramach joint-venture Biotonu z Actavisem ma ruszyć w 2012 r. - poinformował dziennikarzy na konferencji prasowej prezes Biotonu, Sławomir Ziegert. Podpisanie umowy dotyczącej rozszerzenia współpracy o dodatkowe 24 rynki planowane jest do końca lutego, a sprzedaż na tych rynkach ma się rozpocząć na przełomie 2012 i 2013 roku.

Petrolinvest chce w 2012 roku uplasować na rynku obligacje warte 50-70 mln dolarów - powiedział dziennikarzom przewodniczący rady nadzorczej spółki Ryszard Krauze.

Ronson Development ruszy 1 lutego br. ze sprzedażą lokali z trzeciego etapu projektu Naturalis realizowanego w podwarszawskich Łomiankach. W ramach inwestycji powstanie 60 lokali o powierzchni od 32 m kw. do 80 m kw. - podał Ronson w komunikacie.

Grupa NG2 jest zadowolona ze sprzedaży realizowanej w styczniu, szacuje, że przychody mogą wzrosnąć w tym miesiącu o kilkadziesiąt procent. Spółka liczy, że pierwszy kwartał zakończy zyskiem netto, a w całym 2012 roku jej wynik netto może wzrosnąć o 20 proc., a przychody powyżej 20 proc. - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Nowjalis, wiceprezes NG2.

Fundusze Quercus - Quercus Parasolowy SFIO, Quercus Absolute Return FIZ oraz Quercus Absolutnego Zwrotu FIZ - zmniejszyły zaangażowanie w Polish Energy Partners do 4,79 proc. udziału w kapitale zakładowym i liczby głosów na WZA spółki - poinformował Polish Energy Partners w komunikacie.

W czwartej część projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" złożono dwie oferty. Sygnity zaproponowało cenę 79,53 mln zł brutto, a Hewlett-Packard Polska 79,81 mln zł brutto.

Przychody banków z tytułu opłat interchange w Polsce, przy założeniu stopniowego obniżania średniego poziomu tych opłat do obecnego średniego poziomu w Unii Europejskiej (0,7-0,8 proc.), spadłyby z 1,43 mld zł w 2011 roku do 1,02 mld zł w 2016 roku - szacuje NBP w raporcie.

Kompania Węglowa (KW) przewiduje, że 2012 rok będzie pierwszym od wielu lat, kiedy w kopalniach firmy nie będzie spadku wydobycia węgla. Zwiększy się także zatrudnienie - spółka chce w tym roku przyjąć do pracy ok. 5,6 tys. osób.

Sbierbank rozważa wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie - poinformował German Gref, prezes tego największy banku w Rosji, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

5th Avenue Holding, skupiający spółki zajmujące się inwestowaniem w nieruchomości komercyjne, zadebiutuje na rynku NewConnect w środę, 1 lutego - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

WALUTY

W poniedziałek złoty jest nieco słabszy w porównaniu z piątkowym zamknięciem rynku, jednak zdaniem dilerów nie powinna to być większa przecena polskiej waluty, która po korekcie ponownie może się umacniać. Należy jednak mieć na uwadze, że złoty nadal może być wrażliwy na kolejne informacje płynące z Unii Europejskiej, szczególnie te dotyczące sytuacji Grecji. W ślad za złotym osłabił się nieco także rynek długu. Testem rynkowych nastrojów będzie środowa aukcja obligacji DS1021.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2433 a kurs złotego do euro na 4,2589 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3110 USD i 100,53 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Dwa duże koncerny z Chin i Korei Południowej są wstępnie zainteresowane budową - wspólnie z Kompanią Węglową (KW) - bloku energetycznego zasilanego węglem kamiennym - poinformowała w poniedziałek prezes spółki, Joanna Strzelec-Łobodzińska.

OPINIA

Szwajcarski bank Credit Suisse podwyższył prognozę tegorocznego, średniorocznego wzrostu PKB dla Polski do 2,8 proc. z wcześniejszej 2,6 proc., w reakcji na piątkowe dane o wzroście PKB za 2011 r.

Waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej mogą dalej zyskiwać dzięki łagodnemu nastawieniu Fed, a złoty jest wśród nich stosunkowo najbezpieczniejszą, obok tureckiej liry, walutą - oceniają ekonomiści HSBC.

Sytuacja w gospodarce europejskiej pozostaje trudna i przynajmniej łagodna recesja w strefie euro wydaje się być nieunikniona. Pesymizm co do średnioterminowych perspektyw europejskich rynków akcji może być jednak przesadny, a obecnie historycznie niskie wyceny akcji europejskich spółek mogą stanowić okazję inwestycyjną - uważa Uwe Zoellner, szef zespołu ds. europejskich rynków akcji w Franklin Templeton Investments.

TOWARY

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają drugi dzień z powodu obaw, że popyt w Chinach może się osłabić. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.370,75 USD za tonę, po spadku o 1,8 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8408,50 USD/t.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają przed spotkaniem europejskich liderów w sprawie kryzysu zadłużenia. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 82 centy do 98,74 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 110,91-110,93 USD za baryłkę.(PAP)

pif/ ana/

d3qu7so
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qu7so
d3qu7so