Trwa ładowanie...
d3q2dx1
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 28-29 stycznia

...

Share
d3q2dx1

29.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

ZAGRANICA

Rząd w Atenach i przedstawiciele sektora bankowego osiągnęli "znaczne postępy" w rozmowach na temat częściowego oddłużenia Grecji - poinformował w piątek wieczorem rzecznik greckiego ministerstwa finansów.

d3q2dx1

Szef włoskiego rządu ze spokojem przyjął obniżenie przez agencję ratingową Fitch wiarygodności kredytowej swego kraju. "To nic nowego i nic, co mogłoby wpłynąć na politykę Włoch" - powiedział Mario Monti włoskiej agencji Ansa.

Rząd w Brukseli ocenia obniżenie przez agencję Fitch ratingu Belgii jako potwierdzenie konieczności dalszych reform. "To potwierdza przede wszystkim, że kolejne reformy są potrzebne także w Belgii" - powiedział wicepremier Vincent Van Quickenborne.

Wśród postulatów, które brytyjski premier David Cameron wiezie na poniedziałkowy szczyt UE, są działania liberalizujące i deregulujące gospodarkę. Może mieć jednak trudności z przekonaniem partnerów, gdyż po zawetowaniu paktu fiskalnego spadły wpływy Londynu.

W rezultacie nałożonego przez UE embarga na ropę z Iranu cena baryłki może wzrosnąć do 150 dolarów - powiedział irański wiceminister ds. ropy naftowej. Tymczasem irański parlament odłożył głosowanie nad natychmiastowym zakazem sprzedaży surowca do Europy.

d3q2dx1

Premier Włoch Mario Monti po raz kolejny w tych dniach upomniał się o prawo Polski do udziału w dyskusji na temat sytuacji w strefie euro. Szef rządu mówił o tym w piątek w wywiadzie dla telewizji RAI.

Rosja prawdopodobnie wkrótce wprowadzi cła na eksport zbóż - uważają rosyjscy analitycy. Możliwa data obowiązywania to początek kwietnia br. - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa.

Gnom inżynier, rycerz Jedi, żołnierz na współczesnym polu bitwy - bardzo możliwe, że jedną z tych postaci staje się wieczorami kolega z pracy, na co dzień siedzący przy biurku obok. Gry sieciowe zapewniają rozrywkę dziesiątkom milionów ludzi na świecie.

Od 1 stycznia 2012 r. w USA zaprzestano subsydiowania produkcji bioetanolu, to efekt oszczędności, jakich w dobie światowego kryzysu szuka amerykańska administracja - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA).

d3q2dx1

Eskperci w USA chwalą zapowiedź Rezerwy Federalnej (Fed), że stopa procentowa będzie najprawdopodobniej utrzymana na obecnym minimalnym poziomie do końca 2014 r. Ich zdaniem, pomoże to w utrzymaniu stopniowego wzrostu gospodarki.

Bułgaria wznowiła w sobotę ekspert prądu - poinformowało ministerstwo gospodarki, energetyki i turystyki. Do przerwania eksportu doszło tydzień temu w wyniku strajku górników w kopalniach zagłębia Marica-Iztok na południu kraju.

Polska nie chce dobudowywać rurociągu Odessa-Brody do Płocka i dalej do Gdańska - oświadczył premier Ukrainy Mykoła Azarow, odpowiadając na pytania na swej stronie w Facebooku.

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zaproponował w sobotę przeprowadzenie w Rosji referendum w sprawie reformy politycznej i konstytucyjnej, która - jak to ujął - zlikwidowałaby samodzierżawie i ustanowiła ludowładztwo.

d3q2dx1

Rząd Brazylii zaoferował innym krajom współpracę we wdrażaniu jego "strategii wychodzenia z biedy", która w ciągu ostatniego dziesięciolecia pozwoliła dalszym 40 milionom Brazylijczyków na przejście do klasy średniej, a 28 milionów wyrwała z ubóstwa.

W 2011 roku z Federacji Rosyjskiej wytransferowano około biliona nielegalnie zarobionych i "wypranych" rubli (32,9 mld dolarów) - poinformował w niedzielę pierwszy wicepremier Rosji Wiktor Zubkow.

KRAJ

PKP SA ma ogłosić w tym roku ponad 800 przetargów na sprzedaż nieruchomości o łącznej wartości przekraczającej 700 mln zł - wynika z danych ministerstwa transportu. Kolejarze szacują, że wpływy ze sprzedaży nieruchomości wyniosą w tym roku ok. 300 mln zł.

d3q2dx1

Obniżający się kurs dolara będzie powodował, że ceny paliw będą spadać - uważa wicepremier, wiceminister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem obniżka akcyzy nie wchodzi w grę, ponieważ mamy już minimalną - jeśli chodzi o UE - stawkę tego podatku.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 10 zł za tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 11 zł, a benzyny Super Plus 98 o 9 zł i obniża hurtowe ceny oleju napędowego o 9 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Przedsiębiorcy, naukowcy i instytucje wspierające biznes będą współpracować w ramach Śląskiego Klastra Multimedialnego, który powstaje w Rudzie Śląskiej. Wart blisko 1 mln zł projekt ma stymulować firmy do wdrażania innowacji.

Rentowność przemysłu spożywczego w pierwszym półroczu 2011 r. pogorszyła się, spadając do 4,02 proc. z 5,26 rok wcześniej. W całym 2010 r. była ona na poziomie 4,66 proc. - podaje resort rolnictwa.(PAP)

bas/

d3q2dx1

Podziel się opinią

Share
d3q2dx1
d3q2dx1