Trwa ładowanie...
d2jubch
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela 31 marca-1 kwietnia

...

Share
d2jubch

01.04. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

KRAJ

W ciągu najbliższych 20-30 lat nie ma potrzeby budowania w Polsce Centralnego Portu Lotniczego, chyba że inwestycją taką zainteresowałby się prywatny inwestor - uważa minister transportu Sławomir Nowak.

d2jubch

Z 900 hektarów terenów objętych statusem Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) na Opolszczyźnie nieco ponad 660 hektarów ciągle jest wolne i czeka na inwestorów. W fabrykach, które powstaną na 240 zagospodarowanych hektarach, pracę znajdzie ponad 4 tys. osób.

Talex zawarł umowę ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe na dostawę oprogramowania o maksymalnej łącznej wartości brutto 7,9 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Plast-Boksu zdecydowało o utworzeniu kapitału rezerwowego w wysokości 5 mln zł z przeznaczeniem na nabycie akcji własnych oraz upoważniło zarząd do skupu akcji własnych po cenie nie niższej niż 2,15 zł i nie wyższej niż 4 zł za jedną sztukę - poinformowała spółka w komunikacie.

Pieniądze uzyskane przez Polskę ze sprzedaży nadwyżek praw do emisji CO2 można wykorzystać na przyłączenie wiatraków do sieci energetycznej. O wsparcie na ten cel można się ubiegać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

d2jubch

W sobotę wchodzi w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej, likwidująca zwolnienie z 19-proc. podatku Belki niektórych lokat bankowych. Eksperci nie spodziewają się ani gwałtownego odpływu klientów z banków, ani wojny między bankami na oprocentowanie depozytów.

Zarząd spółki InwazjaPC złożył 30 marca do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o ogłoszenie upadłości spółki obejmującej możliwość zawarcia układu - podała InwazjaPC w komunikacie.

Zarząd Alterco podpisał ze spółką Projekt Jankowo Sp. z o. o. umowę inwestycyjną, na mocy której Projekt Jankowo doprowadzi do powstania funduszu inwestycyjnego zamkniętego (FIZ). Do nowo powstałego funduszu Alterco zamierza wnieść aktywa finansowe o łącznej wartości 44.500.000,00 zł - podała spółka w komunikacie.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny o 11 zł i obniża hurtowe ceny oleju napędowego o 6 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

d2jubch

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 14 zł za tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Grupa Lotos podwyższa od soboty 31 marca cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 i 98 o 14 zł na tysiąc litrów oraz obniża cenę oleju napędowego o 9 zł, cena oleju napędowego do celów opałowych nie zmienia się - poinformowało biuro prasowe spółki.

W 2011 r. był rekordowy pod względem wartości eksportu produktów mleczarskich. Polski eksport wyniósł 1,36 mld euro, czyli był o ok. 15 proc. wyższy niż w 2010 r. To skutek wzrostu światowych cen nabiału.

Zdaniem analityków w Warszawie wciąż jeszcze są miejsca na kolejne galerie handlowe, szczególnie w peryferyjnych dzielnicach, mimo że czynsze za lokale są tu najdroższe w Polsce.

d2jubch

ZAGRANICA

W trakcie zakończonych w sobotę dwudniowych obrad w Kopenhadze ministrowie finansów państw Unii Europejskiej nie zdołali osiągnąć porozumienia w sprawie planowanego wprowadzenia podatku od transakcji finansowych - poinformowała duńska minister gospodarki Margrethe Vestager.

Pensje dwóch milionów pracowników sektora publicznego w Niemczech wzrosną o 6,3 procent w ciągu dwóch lat - poinformowali w sobotę w Poczdamie niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich i szef związku zawodowego Verdi Franz Bsirske.

Rosja obniżyła Bułgarii cenę gazu ziemnego w zamian za przyspieszenie rozpoczęcia budowy gazociągu South Stream - poinformował w sobotę bułgarski minister gospodarki, energetyki i turystyki Delian Dobrew.

d2jubch

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zarzuca w sobotnim wydaniu ministrom finansów krajów eurolandu "kreatywną buchalterię" przy tworzeniu funduszu ratunkowego dla państw zagrożonych kryzysem.

Japoński producent samochodów Mazda Motor i jego partnerzy ze spółki joint venture w Chinach zapowiedzieli wezwanie do naprawy ponad 62 tys. samochodów aby usunąć problem z systemem zapobiegającym blokowaniu się hamulców. Stwierdzono, że system ten może fałszywie ostrzegać o awarii. (PAP)

ana/

d2jubch

Podziel się opinią

Share
d2jubch
d2jubch