Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 6‑7 lutego
...
07.02. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych
ZAGRANICA
- Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 zobowiązali się w sobotę do kontynuowania działań na rzecz stabilizacji rynków finansowych i podtrzymania niepewnego wciąż ożywienia gospodarczego.
- Operator projektu zagospodarowania gigantycznego złoża gazu Sztokman, na Morzu Barentsa, poinformował o przesunięciu na lata 2016-17 rozpoczęcia wydobycia gazowego paliwa. Dotychczas zakładano, że eksploatacja pola ruszy w latach 2013-14.
- Rośnie napięcie między rządem Włoch a Fiatem. Do sporu wokół zamknięcia fabryki na Sycylii doszła dyskusja na temat pomocy otrzymanej od państwa. Irytację ministrów wywołały słowa prezesa koncernu, że od 2004 roku firma nie wzięła "ani euro" od państwa.
KRAJ
- Siedem ofert wpłynęło w przetargu na rozbudowę węzła Karczemki na obwodnicy Trójmiasta. Kosztorys inwestorski określa koszty inwestycji na 271,6 mln zł. Wykonawca ma być wybrany w marcu. Budowa ma się rozpocząć w kwietniu, a zakończyć 15 maja 2012 r.
- Wiceminister skarbu Joanna Schmid powiedziała PAP, że resort skarbu prowadzi rozmowy z ministerstwem infrastruktury w sprawie zmian właścicielskich w Banku Pocztowym.
- Lekarze i prawnicy zaczną używać kas fiskalnych w 2011 r. - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski. Eksperci uważają, że pomysł jest hasłem wyborczym, ale przyznają, że kasy dyscyplinują do bardziej rzetelnego rozliczania podatku.
- Senatorowie PO chcą zwolnić z podatku sprzedaż niewielkich ilości wytworzonych przez rolników produktów, np. serów, kompotów czy wędlin. Wiceminister finansów Maciej Grabowski sceptycznie ocenia pomysł wprowadzenia kolejnej ulgi.
- Mianem pozbawionej merytorycznych podstaw - nazwał w niedzielę zapowiedź prezydenckiej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej szef Zespołu Ekspertów ds. Finansów, Gospodarki i Rozwoju Przedsiębiorczości Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld.
- Polska jest jednym z największych eksporterów mebli na świecie. Fotele, krzesła, meble do salonów, jadalni i sypialni polscy producenci wysyłają do krajów UE, a także do USA. W ubiegłym roku eksport mebli miał wartość ok. 5 mld euro.
- Ponad 1 mld 55 mln zł wyniosła wartość rekompensat za mienie zabużańskie, wypłaconych do końca stycznia tego roku od początku prowadzenia wypłat, czyli od grudnia 2006 roku - poinformował resort skarbu. (PAP)
jtt/