Trwa ładowanie...
d4jx3vs

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 23 listopada, 20.00

...
Share
d4jx3vs

23.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Obecnie jesteśmy w takiej sytuacji, jeśli chodzi o politykę stóp procentowych, w której możliwe jest zarówno obniżanie stóp, jak i ich podwyższanie - uważa Marek Belka, prezes NBP. Jego zdaniem dobry projekt budżetu na przyszły rok, jego dobra implementacja, zwiększają prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych.

d4jx3vs

Rozwiązania, które premier zapowiedział w swoim expose - m.in. podwyżka składki rentowej - są neutralne dla inflacji - ocenił Marek Belka, prezes NBP.

Wprowadzanie złotego do korytarza dopuszczalnych wahań obecnie to recepta na zamieszanie na rynku walutowym - uważa prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem taka decyzja sprowokowałaby falę spekulacji.

Nie spodziewałbym się credit crunch w Polsce, choć o kredyt będzie z pewnością trudniej - powiedział Andrzej Raczko, członek zarządu NBP. Zapowiedział, że Narodowy Bank Polski jest gotowy do zwiększania płynności na rynku.

W listopadzie 2011 roku odnotowano znaczne pogorszenie nastrojów konsumenckich społeczeństwa w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał w środę w komunikacie GUS. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej pogorszył się o 3,7 pkt proc. mdm i ukształtował na poziomie -24,5 pkt proc. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej pogorszył się mdm o 4,8 pkt proc. i ukształtował na poziomie -31,6 pkt proc.

d4jx3vs

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

NBP interweniował w środę około godz. 9.40 na rynku walutowym, sprzedawał euro - poinformowali PAP dilerzy walutowi. Informację tą potwierdził później NBP.

Ceny warzyw i owoców są obecnie niższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku - wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach. Jabłka oraz ziemniaki są tańsze niż w 2010 r. o 50 proc.

Osiągnięcie około 80 mld euro funduszy europejskich na politykę spójności dla Polski w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej jest realne - ocenia Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego

d4jx3vs

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Zamówienia w przemyśle strefy euro spadły we wrześniu 2011 r. mdm o aż 6,4 proc., po wzroście w sierpniu o 1,4 proc., po korekcie - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w październiku 2011 roku spadły mdm o 0,7 proc. po spadku o 1,5 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował w środę Departament Pracy USA.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła w USA o 2 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 393 tys. - poinformował w środę Departament Pracy USA.

d4jx3vs

Wydatki amerykańskich konsumentów w październiku wzrosły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy we wrześniu wzrosły o 0,7 proc., po korekcie - poinformował w środę Departament Handlu USA.

BUDŻET

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym 302,4 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

DŁUG

d4jx3vs

BGK sprzedał obligacje infrastrukturalne IDS1022 za 902,0 mln zł przy popycie 1.072,0 mln zł i średniej rentowności 6,287 proc. - podał bank w środę w komunikacie.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel skrytykowała w środę propozycje Komisji Europejskiej dotyczące wprowadzenia wspólnych obligacji dla strefy euro.

Choć Niemcy wciąż nie zgadzają się na euroobligacje, KE przedstawiła w środę trzy warianty takich wspólnych, "stabilizacyjnych obligacji" strefy euro. Ich zwolennicy mówią, że to jedyny ratunek, by szybko wyjść z kryzysu zadłużenia eurolandu.

Rating wiarygodności kredytowej Francji AAA może być zagrożony, jeśli kryzys nasili się - oceniają analitycy agencji ratingowej Fitch Ratings.

d4jx3vs

Bez przekonującej odpowiedzi na kryzys w strefie euro, perspektywy gospodarcze całej UE pogorszą się raptownie - przestrzega KE w opublikowanych w środę priorytetach gospodarczych UE na 2012 r. Kraje zbyt wolno wdrażają działania antykryzysowe - oceniła.

Plan redukcji greckiego długu to "najprawdopodobniej ostatnia szansa" Grecji na pozostanie w strefie euro i odbudowę gospodarki. Aby nie cofnęła się ona o kilka dekad, potrzebny jest "heroiczny wysiłek" - ocenił w środę grecki bank centralny.

W ramach wzmacniania zarządzania strefą euro KE zaproponowała w środę zwiększenie kontroli budżetów narodowych eurolandu. Będzie mogła domagać się drugiego czytania, a nawet proponować poprawki i sankcje dla państw nierespektujących unijnych zobowiązań.

Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski poinformował w środę, że najbardziej +sympatyzuje+ z trzecim wariantem tzw. euroobligacji, gdyż można go wprowadzić relatywnie szybko w życie, dlatego, że nie wymaga zmian traktatowych w Unii Europejskiej. Dodał, że ewentualne wejście w życie któregoś z pozostałych dwóch wariantów jest kwestią znacznie dłuższego czasu.

WSKAŹNIKI

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 46,4 pkt wobec 47,1 pkt na koniec października - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 47,8 pkt wobec 46,4 pkt w październiku - podały źródła rynkowe we wstępnych wyliczeniach.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 r. 47,2 pkt wobec 46,5 pkt w październiku - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 51,4 pkt wobec 50,6 pkt na koniec października - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 47,9 pkt wobec 49,1 pkt na koniec października - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 49,3 pkt wobec 44,6 pkt na koniec października - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 47,6 pkt wobec 48,5 pkt na koniec października - podano wstępne wyliczenia.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w listopadzie 2011 r. 95 pkt wobec 97 pkt w poprzednim miesiącu - poinformował w środę w komunikacie instytut statystyczny Insee.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 18 listopada o 1,2 proc. - podano w środę w komunikacie.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w listopadzie 64,1 pkt., wobec 60,9 pkt. odnotowanych w październiku - podano w środę w końcowym wyliczeniu.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,73 proc. i wyniósł 2146,14 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 1,29 proc., do 5.139,78 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 1,68 proc. i wyniósł 2.822,43 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 1,44 proc. i wyniósł 5.457,77 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,34 proc. i wyniósł 16.979,37 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,7 proc. i wyniósł 2.395,06 pkt.

SPÓŁKI

Jeszcze w tym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może zakończyć postępowanie w sprawie wniosku PGNiG i Tauronu o przejęcie aktywów Vattenfalla - powiedziała dziennikarzom prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 113 mln zł kary za kartel na czterech największych operatorów komórkowych, z czego należący do TP SA operator sieci Orange ma zapłacić 35 mln zł - poinformował UOKiK w środowym komunikacie.

Oferta Polimeksu-Mostostalu, o wartości 95,77 mln zł netto, została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na realizację dwóch inwestycji w Lublinie - podała spółka w środowym komunikacie.

Warszawska Giełda Towarowa stara się o zgodę na uruchomienie kontraktów terminowych na surowce rolne oraz waluty - poinformował w środę PAP prezes WGT prof. Michał Jerzak. Jego zdaniem, takie transakcje pozwolą na zabezpieczenie dochodów rolników.

W pierwszym kwartale 2012 r. podwyższymy kapitał własny w spółce Polskie LNG, która buduje terminal LNG w Świnoujściu, o ok. 400 mln zł, kapitał własny spółki wyniesie wtedy ok. 1,1 mld zł - poinformował PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

LC Corp oczekuje, że w tym roku wynik operacyjny spółki będzie wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W roku 2013 deweloper chce sprzedać co najmniej 1.000 mieszkań - poinformował na konferencji Dariusz Niedośpiał, prezes spółki.

W przypadku zgody akcjonariuszy IZNS Iława na podwyższenie kapitału spółka może zakończyć proces połączenia z Zakładami Przetwórstwa Mięsnego Henryk Kania w pierwszym kwartale 2012 roku.

Rada Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zatwierdziła plan udzielenia spółce zależnej Sadovaya Group, Interdon, pożyczki w wysokości 36 mln dolarów na finansowanie inwestycji odzysku węgla z odpadów powęglowych - podała Sadovaya w komunikacie.

Ukraiński Interfoam Holding, producent pianki poliuretanowej, który rozpoczyna ofertę publiczną o wartości do 86 mln zł brutto, środki z emisji chce przeznaczyć na przejęcie dwóch zakładów produkcyjnych od rosyjskiej grupy Foamline. Liczy, że do przejęcia dojdzie w I kwartale przyszłego roku, choć spółka ma też scenariusz alternatywny, zakładający rozwój organiczny

Ovostar Union, producent jaj i produktów jajecznych z Ukrainy, planuje w 2014 r. posiadać 5,2 mln kur niosek. Produkcja jaj spożywczych ma osiągnąć poziom 1,45 mld sztuk- poinformowali przedstawiciele spółki podczas środowej konferencji prasowej.

Industrial Milk Company finalizuje zakup 100 proc. udziałów w siedmiu ukraińskich firm rolnych za około 7,5 mln USD - podała spółka w środowym komunikacie.

Akcjonariusze ASBISc Enterprises na NWZA zwołanym na 21 grudnia zdecydują o skupie do 1 mln akcji własnych po cenie nie wyższej niż 2,5 zł za jedną akcję - podała spółka w komunikacie

Infosystems planuje skup w celu umorzenia nie więcej niż 250 tys. akcji własnych po cenie nie wyższej niż 12 zł za jedną akcję - podała spółka w projektach uchwał na NWZA zwołanego na 19 grudnia.

KSG Agro, ukraiński producent zbóż i roślin oleistych, podwyższył prognozę zysku netto w 2011 r. do ponad 27,2 mln USD.

Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne ma ponad 50 proc. akcji na walnym zgromadzeniu RSY, spółki specjalizującej się w naprawach silników spalinowych.

Litewska grupa rolnicza Agrowill zgodnie z poprawioną prognozą spodziewa się w 2011 roku sprzedaży netto na poziomie 60 mln LTL, co równe jest 17,4 mln euro.

Harper Hygienics szacuje, że może mu się udać wyjść na dodatni wynik netto w tym roku, natomiast w 2012 roku poziom zysku netto być może powróci do poziomu sprzed kryzysu, czyli około 10 mln zł.

Przedstawiciele TUI Poland szacują, że w 2012 roku rynek turystyczny w Polsce może wzrosnąć o 5-10 proc. TUI zakłada, że jego udziały w rynku w nadchodzącym roku zwiększą się do 18 proc. - poinformował na środowej konferencji prezes TUI Poland, Marek Andryszak.

Bułgarska firma farmaceutyczna Sopharma zadebiutuje na warszawskiej giełdzie w poniedziałek, 28 listopada - wynika z zaproszenia wysłanego przez spółkę.

Digate Interactive, spółka specjalizująca się w tworzeniu internetowych rozwiązań biznesowych, rozpoczęła proces przekształcenia w spółkę akcyjną i w drugiej połowie przyszłego roku planuje debiut na rynku NewConnect.

Zysk na akcję spółki Deere wyniósł w IV kw. fiskalnym 1,62 USD - podała firma w środę w raporcie kwartalnym. Rynkowy konsensus zakładał wyni na poziomie 1,43 USD na akcję.

WALUTY

Rynki walutowy i obligacji tracą pod wpływem globalnych nastrojów - uważają dilerzy. Ich zdaniem możliwe są kolejne działania NBP w najbliższych dniach. Według dilerów SPW w najbliższych dniach globalny sentyment może się nie zmienić, ale ceny dużo spadły w ostatnim czasie, co może wprowadzić rynek w trend boczny.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3191, a kurs złotego do euro na 4,4637 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3387 USD i 103,37 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

Na giełdę w środę znowu powróciły spadki i znów główny indeks WIG 20 był ciągnięty w dół m.in. przez kurs KGHM. Analitycy podkreślają też, że nasz rynek spada wraz z innymi rynkami zachodnimi w związku z obawami inwestorów o sytuację globalną. Kolejne dni mogą przynieść pogłębienie spadków indeksu WIG 20 do 2.115-2.018 pkt.

KADRY

Radosław Bodys od 15. stycznia 2012 r. będzie pełnił funkcję głównego ekonomisty banku PKO BP - poinformował bank w komunikacie.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają. Na rynku spodziewany jest wzrost jej amerykańskich zapasów - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 1,62 USD do 96,39 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 108,51-108,61 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po danych o PMI w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.276,25 USD za tonę, po spadku notowań o 0,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7194,00 USD/t.(PAP)

pif/ ana/

d4jx3vs

Podziel się opinią

Share
d4jx3vs
d4jx3vs