Trwa ładowanie...
d1ek0tq
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 29 sierpnia, 20.00

...
Share
d1ek0tq

29.08. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ministerstwo gospodarki oczekuje, że wzrost gospodarczy w III kwartale wyniesie ok. 2,5 proc. - poinformowali PAP analitycy resortu. Dodali, że MG szacuje wzrost PKB w II kw. na ok. 2,9 proc.

d1ek0tq

Ceny w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosły w czerwcu ogółem rdr o 5,3 proc. - podał w publikacji GUS.

Ceny w imporcie w przemyśle rdr spadły w czerwcu do 9,0 proc. z 9,4 proc. w maju, a w eksporcie do 7,9 proc. z 8,2 proc. - podał w publikacji GUS.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2012 roku o 1,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w kolejnym wyliczeniu.

d1ek0tq

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w lipcu przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 2,4 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w środę spotkała się w Berlinie z premierem Włoch Mario Montim, wyraziła uznanie dla reform, wprowadzanych przez włoski rząd walczący z kryzysem zadłużenia.

BUDŻET

Resort skarbu chce w 2013 r. wyższych dywidend ze spółek giełdowych, średnio powyżej 60 proc. zysku - poinformował w TVN CNBC Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

d1ek0tq

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 403,1 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

DŁUG

W czwartek kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz drugi w ciągu pół roku odwiedzi Chiny w nadziei na dalsze wzmocnienie niemiecko-chińskich relacji handlowych oraz zachęcenie Pekinu do inwestycji w obligacje krajów najboleśniej odczuwających kryzys strefy euro.

Włochy sprzedały na aukcji bony o wartości 9,0 mld euro. Tyle też wynosił target - poinformował Bank Włoch.

d1ek0tq

Grecka koalicja rządowa nie zdołała na razie osiągnąć porozumienia w sprawie pakietu oszczędności budżetowych na lata 2013-14 - poinformował po prowadzonych w środę rozmowach na ten temat przywódca współrządzącej niewielkiej partii Demokratyczna Lewica Fotis Kuwelis.

Europejski Bank Centralny musi czasami wprowadzać "nadzwyczajne środki", aby zapewnić efektywność polityki monetarnej - napisał w środę prezes EBC Mario Draghi w artykule opublikowanym w niemieckim dzienniku Die Zeit. Jednocześnie Draghi dodał, że działania EBC będą przeprowadzane w ramach mandatu banku zakładającego utrzymanie stabilności cen.

WSKAŹNIKI

FootFall Index Polska w tygodniu od 20 sierpnia do 26 sierpnia wzrósł o 0,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł o 6,0 proc.

d1ek0tq

Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych w III kw. spadł o 3,7 pkt kdk do 87,0 pkt, co oznacza negatywną ocenę stanu polskiej gospodarki - wynika z badania TNS Polska.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w sierpniu 2012 r. 90 pkt. wobec 89 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 24 sierpnia 2012 r. o 4,3 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w środę w komunikacie.

GIEŁDA

d1ek0tq

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,79 proc. i wyniósł 2.235,53 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,23 proc. i wyniósł 17.344,84 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,11 proc. i wyniósł 7.010,57 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,51 proc. i wyniósł 3.413,89 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,56 proc. do 5.743,53 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,4 proc. i wyniósł 9.069,81 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,0 proc. i wyniósł 2.053,24 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy PZU w II kwartale 2012 roku wzrósł do 894,6 mln zł z 762,2 mln zł rok wcześniej - podała spółka w komuniakcie. Zysk PZU okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 773,2 mln zł.

PZU planuje wejść na rynek łotewski w IV kwartale 2012 roku, a do Estonii w II kwartale 2013 roku. W pierwszych latach inwestycji PZU Lietuva może wymagać dokapitalizowania w kwocie około 7 mln euro - poinformowała spółka w raporcie.

PZU ocenia, że rezerwa na gwarancje, jakie zawiązał w związku z sytuacją w sektorze budowlanym jest założona konserwatywnie - poinformował Przemysław Dąbrowski, członek zarządu PZU SA.

Zysk netto Bogdanki, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 2012 roku 73,75 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu półrocznego spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto w II kwartale na poziomie 79,6 mln zł.

Bogdanka nie zamierza obniżać cen węgla na 2013 rok - poinformował na konferencji prezes spółki Mirosław Taras.

Zysk netto Polskiej Grupy Energetycznej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w drugim kwartale 2012 roku wyniósł 964,6 mln zł - podała spółka. Zysk okazał się o 7,3 proc. niższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 1,041 mld zł.

Zatrudnienie w grupie PGE zmniejszyło się w pierwszym półroczu tego roku w trzech głównych segmentach działalności o 1459 osób. Wpływ programu poprawy efektywności na wyniki grupy w 2012 roku będzie mniej znaczący niż wcześniej ogłaszano - podała spółka w prezentacji wynikowej.

Ministerstwo Skarbu Państwa oczekuje, że precyzyjny plan konsolidacji Zakładów Azotowych w Tarnowie i Zakładów Azotowych Puławy zostanie przedstawiony we wrześniu. W połączonym podmiocie Skarb Państwa chce mieć znacznie powyżej 32 proc., a być może nawet powyżej 40 proc. Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zgody na fuzję tych spółek spodziewana jest w listopadzie - poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Zysk netto sektora bankowego w okresie od stycznia do lipca 2012 roku wyniósł 9,632 mld zł wobec 9,076 mld zł niż rok wcześniej - podał na swojej stronie internetowej Narodowy Bank Polski.

Grupa Orbis wypracowała w drugim kwartale 2012 roku 45,9 mln zł zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu półrocznego spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 37,9 mln zł.

Grupa Orbis, realizując strategią "asset light", planuje sprzedaż trzech hoteli, z czego dwa mogą zostać sprzedane jeszcze w tym roku. Do końca roku spółka planuje też zbyć aktywa non-core, czyli pozostałą działalność i aktywa spółki Orbis Transport - poinformował w rozmowie z PAP Laurent Picheral, prezes Orbisu. Nakłady inwestycyjne w 2013 roku będą niższe niż planowane na ten rok 140-150 mln zł, spółka nie planuje bowiem finansowania budowy kolejnych hoteli z własnych środków.

Cyfrowy Polsat dokonał wcześniejszej spłaty części kredytu terminowego, zaciągniętego w 2011 r. na zakup Telewizji Polsat. Kwota nadpłaconego kredytu wyniosła 200 mln zł - podała spółka w komunikatach.

Giełda Papierów Wartościowych wznowi 30 sierpnia obrót akcjami Ecotech Polska w związku z opublikowaniem przez spółkę raportu rocznego za 2011 r. - podała GPW w komunikacie.

KSG Agro, ukraiński producent zbóż i roślin oleistych, obniżył prognozę zysku netto w 2012 r. do 14,2 mln USD, z wyłączeniem przyszłych nabyć i przejęć. Prognozy EBITDA i przychodów również zostały obniżone do odpowiednio 25,0 mln USD i 53,8 mln USD - poinformował na środowej konferencji Siergiej Mazin, dyrektor generalny grupy.

Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap zadebiutuje na rynku NewConnect w piątek, 31 sierpnia - podała giełda w komunikacie.

Zysk netto grupy NG2 wyniósł w II kw. 2012 roku 42,8 mln zł i był zbliżony do konsensusu rynkowego na poziomie 44,2 mln zł konsensusu - wynika z wyliczeń PAP.

NG2 zakłada długoterminową rentowność EBIT na poziomie 15-16 proc i rentowność netto na poziomie 11-13 proc. Wraz z przyrostem powierzchni sklepów na koniec 2015 r. przychody firmy powinny wzrosnąć dwukrotnie w stosunku do tych z 2012 r. - poinformował na konferencji wiceprezes spółki Piotr Nowjalis.

NG2 zamierza wydać na inwestycje w nowe sklepy do 2015 roku ok.120 mln zł - poinformował na konferencji prasowej Piotr Nowjalis, wiceprezes spółki. Zapewnił, że spółka zamierza reagularnie wypłacać dywidendę.

NG2 spodziewa się, że wynik netto będzie w 2012 roku podobny do ubiegłorocznego lub nieco wyższy, ale marża może być niższa niż w 2011 roku. Poprawy wyniku netto należy spodziewać się w 2013 roku - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółki.

NG2 chce, aby dywidenda za 2012 rok nie była niższa niż wypłacona za 2011 rok, a założeniem spółki jest wzrost stopy dywidendy w kolejnych latach - poinformował na konferencji prasowej Piotr Nowjalis, wiceprezes spółki.

Walne zgromadzenie Ciechu przegłosowało emisję obligacji krajowych o wartości do 500 mln zł i zagranicznych do kwoty 300 mln euro.

Polimex-Mostostal rozpoczął rozmowy z inwestorami, którzy wyrazili zainteresowanie zaangażowaniem kapitałowym w spółkę - poinformował Polimex-Mostostal w środowym komunikacie.

Pekaes chce w nadchodzących kwartałach pokazywać dodatnią rentowność na wszystkich poziomach wyników oraz nadal zwiększać przychody. Spółka ujęła w wynikach II kw. zdecydowaną większość spodziewanych kosztów restrukturyzacji - poinformował PAP p.o. prezesa spółki, Maciej Bachman.

Pekaes oczekuje, że wpływy ze sprzedaży aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością spółki do końca tego roku wyniosą 10-15 mln zł. Spółka jest w trakcie badania due dilligence firmy Spedcont, w której chce dokupić pozostałe 53 proc. udziałów. Proces może zakończyć się w połowie września - poinformował PAP Maciej Bachman, p.o. prezesa Pekaesu.

ZPC Otmuchów chcą docelowo osiągnąć na poziomie grupy rentowność netto w wysokości 3-5 proc. Przedstawiciele spółki nie wykluczają, że poziom ten uda się uzyskać już w przyszłym roku. Podtrzymali także, że potencjał sprzedażowy grupy w 2013 r. wynosi ok. 350-450 mln zł.

Amica b. zadowolona z I półr., podtrzymuje, że w całym '12 możliwe 100-120 mln zł EBITDA i 1,6 mld zł przychodów.

Amica stawia na rozwój na rynkach zagranicznych, spółka chce zwiększyć sprzedaż na rynku ukraińskim, wejść na rynki francuski i białoruski. W październiku tego roku moce produkcyjne w kuchniach zwiększą się do 1 mln sztuk, a w 2014 roku mają wzrosnąć do 1,4 mln sztuk rocznie.

CD Projekt spodziewa się dobrych wyników w drugiej połowie 2012 roku - poinformował na konferencji prasowej prezes Adam Kiciński.

Główny akcjonariusz Eurocashu, Luis Amaral, zdecydował się na sprzedaż części swoich akcji w celu poprawy ich płynności na giełdzie. Nie oznacza to żadnych zmian w operacyjnej działalności Eurocashu - poinformował PAP rzecznik prasowy Eurocashu Jan Domański.

KSG Agro otrzymało gwarancje od Euler Hermes na 12 mln euro oraz gwarancje od duńskiej agencji Eksport Kredit Fonden (EKF) na 2 mln euro przy realizacji umów z Big Dutchman Pig Equipment GmbH - podała KSG Agro w komunikacie. Oznacza to, że nie zostały wykorzystane gwarancje od francuskiej agencji COFACE.

W przetargu na "Wytworzenie i wdrożenie centralnego systemu przetwarzania dla Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym ze świadczeniem usług gwarancyjnych oraz utrzymania i rozwoju systemu" ostateczną ofertę złożyło jedynie Asseco Poland.

Action chce wypłacać dywidendę dużo wyższą niż dotychczas, począwszy od zysku za 2012 rok - poinformował na konferencji prasowej Piotr Bieliński, prezes Action.

MCI Management większość inwestycji planowanych do końca 2012 roku zamierza zrealizować w Niemczech i Rosji, gdzie negocjuje trzy projekty.

PRESCO spodziewa się w drugim półroczu wyników lepszych od tych z pierwszej połowy roku i podtrzymuje całoroczne prognozy. Spółka chce w drugim półroczu skupić się na okazjach inwestycyjnych, nie wyklucza kolejnych emisji obligacji.

PRESCO analizuje możliwości ekspansji zagranicznej m.in. na rynek rosyjski, turecki oraz ukraiński. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu kilku miesięcy.

Energopol-Południe jako jedyny podmiot złożył MSP ofertę zakupu akcji Górniczych Zakładów Dolomitowych w Siewierzu - poinformował resort na swojej stronie internetowej. Resort podał, że Energopol-Południe został dopuszczony do udziału w aukcji ustnej wyznaczonej na 30 sierpnia 2012 r.

Kurs akcji medycznej spółki Laser-Med wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 13,9 proc. do 1,31 zł.

Zysk netto Raiffeisen Bank Polska w I połowie 2012 roku wyniósł 125,7 mln zł, czyli był o 24,9 proc. niższy niż rok wcześniej.

WALUTY

Zdaniem dilerów po złamaniu oporu 4,14 za euro złoty będzie się w czwartek utrzymywał w przedziale 4,10-4,22 za euro. Dilerzy spodziewają się, że do piątkowego przemówienia Bena Bernanke na rynku długu może panować duża zmienność, tak jak to miało miejsce w środę. W ich opinii dane o PKB wpłyną pozytywnie na krótki koniec krzywej i negatywnie na długi, jeśli okażą się słabsze od oczekiwań.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3081, a kurs złotego do euro na 4,1540 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2545 USD i 98,63 JPY za euro.

NBP

We wtorek, 28 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 26.933,83 mln zł wobec 26.643,45 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

W lipcu oprocentowanie depozytów dla gospodarstw domowych spadło o 0,1 pkt proc. w kategoriach o najkrótszych terminach zapadalności, wzrosło zaś o 0,2 pkt proc. w kategorii powyżej 12 miesięcy. Oprocentowanie depozytów dla firm w kategorii o najkrótszym terminie zapadalności wzrosło o 0,1 pkt proc., zaś powyżej 12 miesięcy spadło o 0,3 pkt proc. - wynika z danych NBP.

Banki podwyższają oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych w złotych dla gospodarstw domowych - wynika z danych NBP.

ENERGETYKA

W projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) znalazł się przepis, który zmusi wytwórców "zielonej" energii do sprzedaży jej po cenie niższej niż rynkowa - alarmuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

PALIWA

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia wzrosła o 2 gr, a cena oleju napędowego o 1 gr - wynika z analiz e-petrol.pl.

ROLNICTWO

Z danych resortu rolnictwa wynika, że w ostatnim tygodniu ceny pszenicy konsumpcyjnej rosły w 3 z 5 regionów.

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych w ostatecznej prognozie podniosło wielkość zbiorów owoców w 2012 r. do 3,25-3,42 mln ton - wynika z raportu TRSK.

OPINIA

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się spadkami głównych indeksów. Zdaniem analityków WIG 20 znajduje się obecnie w trendzie spadkowym w ramach konsolidacji pomiędzy 2.005-2.350 pkt. i spodziewają się oni zejścia indeksu do dolnego ograniczenia tego zakresu.

Dynamika polskiego PKB wyniesie 2,3 proc. w 2012 r. i 2,5 proc. w 2013 r. - prognozują analitycy agencji ratingowej Moody's. Na pięciostopniowej skali siły gospodarczej, Moody's przyznaje Polsce ocenę "wysoką", czyli drugą najwyższą.

Decyzja greckiego rządu o ewentualnym wyjściu Grecji ze strefy euro nie miałaby znaczenia dla Niemiec, jednego z największych eksporterów na świecie, bo wpływ tego zdarzenia na resztę strefy euro byłby powstrzymany - ocenia lobby niemieckich eksporterów BGA.

Premier Włoch Mario Monti wyraził opinię, że wysoki spread, czyli różnica rentowności między nisko oprocentowanymi obligacjami niemieckimi a papierami innych krajów, wyrządza szkodę wszystkim, także - jak dodał - tym państwom, które dzisiaj z tego korzystają. Po raz kolejny Monti oświadczył, że Włochy nie zamierzają prosić o pomoc z zewnątrz, by uzdrowić swoje finanse publiczne.

POLITYKA

Delegaci zgromadzeni na przedwyborczej konwencji amerykańskiej Partii Republikańskiej w Tampie na Florydzie formalnie nominowali we wtorek wieczorem (czasu USA) Mitta Romneya jako swojego kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich.

SONDAŻE

Sierpniowe oceny i prognozy zarówno ogólnej sytuacji w kraju, jak i jej wymiaru politycznego i gospodarczego są wyraźnie gorsze niż w ostatnich dwóch miesiącach - wynika z badań CBOS.

26 proc. Polaków uważa, że ich sytuacja finansowa w ciągu najbliższych 3 miesięcy się poprawi, a 23 proc. że się pogorszy - wynika z opublikowanego w środę badania przeprowadzonego dla ING przez TNS NIPO. 48 proc. badanych uważa, że ich sytuacja finansowa będzie taka sama. W ocenie Polaków obecnie jest lepszy czas na inwestycje w obligacje niż w akcje.

Wiosną 2012 r. w porównaniu do jesieni 2011 r. zaufanie Polaków do złotego wzrosło i jest najwyższe od jesieni 2008 r. - wynika z badania przeprowadzonego przez Austriacki Bank Narodowy. Poprawiły się także oceny stabilności i wiarygodności euro.

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło o 1 pkt. proc. wobec ostatniego badania i wynosi 30 proc. Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 23 proc. ankietowanych, o 1 pkt proc. mniej niż poprzednio - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska dla "Gazety Wyborczej".

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają - huragan Isaac przechodzi nad Luizjaną, a zapasy surowca w USA rosną - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 60 centów do 95,73 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na X 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 112,16-112,18 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o popyt na metale w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.585,00 USD za tonę, po spadku o 0,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7540,50 USD/t.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,78 mln baryłek, czyli 1,0 proc., do 364,52 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).(PAP)

pif/ ana/

d1ek0tq

Podziel się opinią

Share
d1ek0tq
d1ek0tq