Trwa ładowanie...
dxdggp6
dxdggp6

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 2 listopada, 17.00

...
Share
dxdggp6

02.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ministerstwo Finansów szacuje inflację w październiku 2010 roku na poziomie 2,9 proc. rdr, a w ujęciu mdm spodziewa się wzrostu cen o 0,6 proc. - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.

dxdggp6

Wzrost produkcji przemysłowej w 2010 roku wyniesie ok. 11 proc. rdr - wynika z raportu Ministerstwa Gospodarki. Zdaniem analityków MG, w 2010 r. zatrudnienie rdr wzrośnie o ponad 0,9 proc., zaś wynagrodzenia brutto wzrosną nominalnie o 5 proc., zaś realnie o ok. 2,5 proc.

Poluzowanie polityki monetarnej w USA sprawia, że scenariusz gwałtownego umocnienia złotego wobec euro staje się mało prawdopodobny, co daje RPP większe pole manewru przy podejmowaniu decyzji - powiedział we wtorek Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pieniężnej.

W obecnej sytuacji makroekonomicznej należy poważnie się zastanowić nad podniesieniem stóp procentowych - powiedział we wtorek w TVN CNBC członek Rady Polityki Pieniężnej Jan Winiecki. Winiecki dodał, że w sierpniu nie głosował za podwyżką stóp, gdyż jako że jest to miesiąc wakacyjny, nie był to dobry moment, by przeciwdziałać narastaniu oczekiwań inflacyjnych.

Jeżeli wzrost inflacji będzie miał charakter trwały, będzie to jeden z istotnych czynników skłaniających RPP do zaostrzenia polityki pieniężnej. Od początku przyszłego roku inflacja powinna jednak pozostać na stabilnym poziomie, na co wskazuje m.in. październikowa projekcja inflacji i PKB - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

dxdggp6

W IV kwartale banki planują nadal zaostrzać politykę kredytową w segmencie kredytów mieszkaniowych i kredytów konsumpcyjnych oraz nieznacznie zaostrzyć politykę kredytową względem małych i średnich przedsiębiorstw - wynika z badań NBP "Sytuacja na rynku kredytowym".

Liczba turystów korzystających w Polsce z noclegów w sierpniu 2010 r. wzrosła do 529.983 z 495.004 osób w sierpniu 2009 roku - podał GUS.

W 2010 roku liczba nowych mieszkań spadnie o 12,2 proc. do 140,5 tys., natomiast w przyszłym roku oddanych zostanie 141,9 tys. lokali, tj. o 1,6 proc. więcej rdr - wynika z analizy firmy ASM. Ceny mieszkań w przyszłym roku nie będą spadać. Produkcja budowlana wzrośnie w 2010 r. o 1,8 proc. rdr, a w 2011 r. o ok. 10,6 proc. rdr.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

dxdggp6

Bank centralny Australii (RBA) niespodziewanie podwyższył we wtorek podstawowe stopy procentowe o 25 pkt bazowych - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Bank centralny Indii podwyższył we wtorek stopy procentowe o 25 pkt bazowych - podał bank w komunikacie. To już szósta podwyżka stóp procentowych w tym roku.

BUDŻET

Deficyt budżetu państwa po wrześniu 2010 roku wyniósł 39.535,5 mln zł wobec wstępnie szacowanych 39.506,8 mln zł - podało we wtorek Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu.

dxdggp6

WSKAŹNIKI

Wskaźnik PMI dla Polski w październiku 2010 roku odnotował wzrost do 55,6 pkt. wobec 54,7 pkt. we wrześniu w - podał HSBC. Z raportu wynika, że w październiku aktywność w polskim sektorze przemysłowym wzrosła dwunasty miesiąc z rzędu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 2010 roku 56,6 pkt wobec 55,1 pkt na koniec września - podano we wtorek w końcowych wyliczeniach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 2010 roku 54,6 pkt wobec 53,7 pkt na koniec września - podano we wtorek w końcowych wyliczeniach.

dxdggp6

Indeks cen żywności na świecie w październiku wyniósł 197 pkt., co oznacza wzrost o 8 pkt. w stosunku do września - podała na stronie internetowej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO). Od początku roku wskaźnik wzrósł o 23 pkt.

Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF), obliczany przez firmę Expander, wzrósł w październiku do 25,3 pkt, z 11,3 pkt. notowanych we wrześniu.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,06 proc. i wyniósł 9.159,98 pkt.(

dxdggp6

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,3 proc. i wyniósł 3.045,43 pkt.

SPÓŁKI

PKN Orlen koncentruje się obecnie na rozwiązaniu sytuacji w rafinerii w Możejkach i nie myśli o ewentualnym złożeniu oferty na kupno akcji Grupy Lotos - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes PKN Orlen Jacek Krawiec

Na przełomie 2010 i 2011 zdolności przerobowe ropy naftowej w płockiej rafinerii PKN Orlen powiększą się do 16,5-17 mln ton rocznie - poinformował dziennikarzy członek zarządu PKN Orlen Krystian Pater.

DM IDM SA zwiększył udział w głosach na WZA Europejskiego Funduszu Hipotecznego do 5,8 proc., z 0,01 proc. - poinformował EFH w komunikacie.

Neuca po trzech kwartałach 2010 roku podtrzymuje tegoroczne prognozy, choć słaba kondycja rynku aptecznego w IV kwartale sprawia, że realizacja celu 6,6 mld zł przychodów może być trudna - poinformował PAP w wywiadzie Piotr Sucharski, prezes dystrybutora farmaceutyków.

PZU ocenia, że 2010 rok jest podobny do 2009 roku jeśli chodzi o trendy dochodów ubezpieczeniowych, a sytuacja w III kwartale w porównaniu z II kwartałem znacząco się nie zmieniła - poinformował PAP Przemysław Dąbrowski, dyrektor ds. finansów w Grupie PZU.

Sygnity wygrało przetarg na dostawę serwerów i oprogramowania dla Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i przetarg na dostawę, instalację i wdrożenie oprogramowania aplikacyjnego w ramach systemu elektronicznych usług publicznych w Bogatyni. Wartość pierwszego zlecenia to 2,53 mln zł brutto, a drugiego 0,32 mln zł netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Sygnity spodziewa się poprawy marży brutto na sprzedaży w III kw. w porównaniu z 15 proc. marżą w II kw. Wyniki za III kw. będą obciążone kilkoma mln zł rezerw na odprawy dla pracowników. W całym roku Sygnity chce zanotować kilkukrotnie niższą stratę niż 2009 r. przy nieznacznie niższych przychodach. Informatyczna spółka chce w 2011 r. wypracować zysk i możliwe, że z dodatnim wynikiem uda się zakończyć więcej niż jeden kwartał.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na zaprojektowanie i wykonanie krajowego systemu bezpieczeństwa morskiego, etap I zgłosiło czternaście podmiotów, a wśród nich Asseco Systems, Comarch, Wasko i Sygnity - poinformował PAP Andrzej Królikowski, dyr. Urzędu Morskiego w Gdyni. Wartość całego systemu szacowana jest na ponad 100 mln zł.

Asseco Poland wygrało przetarg organizowany przez Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ na rozbudowę dziedzinowego serwera bazodanowego i serwera rezerwowego wraz z wdrożeniem i modyfikacją. Wartość oferty złożonej przez spółkę to 2,44 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Notowana na rynku NewConnect spółka e-Kiosk podpisała list intencyjny w sprawie warunków kupna udziałów spółki eGazety - podała firma e-Kiosk w komunikacie.

W okresie styczeń-październik 2010 roku (dane do 28 października) całodobowy udział kanału TVN w rynku wzrósł do 13,50 proc. z 13,48 proc. rok wcześniej. Stacja utrzymała czwarte miejsce - podały Wirtualnemedia.pl na podstawie danych TNS OBOP.

Od stycznia do października 2010 roku (dane do 24 października) największe cennikowe wpływy z reklam wśród stacji telewizyjnych zanotował TVN i wyniosły one 2,37 mld zł (dane nie uwzględniają rabatów), czyli o 8,8 proc. więcej niż rok wcześniej - podały Wirtualnemedia.pl na podstawie danych TNS OBOP.

Zysk spółki Pfizer, największej na świecie firmy farmaceutycznej, wyniósł w III kwartale 2010 r. 0,54 USD na akcję po wykluczeniu zdarzeń jednorazowych - podała firma w komunikacie we wtorek.

Maximus obniżył prognozy na 2010 rok i obecnie szacuje, że będzie miał 150 tys. zł straty netto, a nie zysk, jak planował wcześniej - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

CAM Media po udanym trzecim kwartale podtrzymuje plan wzrostu sprzedaży w 2010 roku o ponad 20 proc. z blisko 42 mln zł w 2009 roku. Działająca m.in w segmencie out-of-home spółka widzi wyraźne ożywienie w branży - poinformował PAP w wywiadzie Krzysztof Przybyłowski, prezes CAM Media.

Bipromet wykona dla ArcelorMittal Galati modernizację e-filtru instalacji odpylania gazów, za niemal 16 mln zł - poinformował Bipromet w komunikacie.

Fundusz zarządzany przez Millennium TFI zmniejszył udział w kapitale i głosach na WZA Mispolu do 3,6 proc., z 6,8 proc. poprzednio - poinformował Mispol w komunikacie.

JW Construction sprzedało w październiku, nie uwzględniając rezygnacji, 124 mieszkania - poinformowała PAP Małgorzata Szwarc-Sroka, dyrektor pionu ekonomicznego JW Construction.

ZPC Otmuchów podpisał z Fokata Holdings Limited umowę kupna 96,3 proc. udziałów spółki Jedność Sp. z o.o, producenta pellet zbożowych i ziemniaczanych. Wartość umowy to 13,93 mln zł - poinformował Otmuchów w komunikacie.

WALUTY

Do czasu środowej decyzji FED i komunikatu po niej kurs złotego pozostanie stabilny wokół poziomu 3,95 za euro. Wtorkowe dane o PMI i szacunek CPI za październik nie miały wpływu na kwotowania, a sesja na rynku walutowym przebiegła spokojnie.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8297 a kurs złotego do euro na 3,9519 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4018 USD i 113,18 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

W październiku spółki więcej razy informowały o zwiększeniu zaangażowania w ich akcje przez fundusze. W całym miesiącu 20 razy podawały informację o zwiększeniu zaangażowania, a 6 razy informowały o zmniejszeniu zaangażowania.

OPINIA

Gospodarki rozwinięte na świecie zanotują "anemiczny" wzrost - ocenia Nouriel Roubini, profesor ekonomii New York University.

Ropa Brent na giełdzie w Londynie może do końca tego roku zdrożeć powyżej 90 USD za baryłkę w reakcji na program ilościowego luzowania polityki monetarnej w USA - oceniają ekonomiści Merrill Lynch.

Najszybciej rozwijającym się krajem świata są Chiny - wynika z najnowszego rankingu Instytutu Globalizacji. Instytut ogłosił we wtorek III edycję rankingu najszybciej rozwijających się państw, z którego wynika, że Państwo Środka posiada najbardziej dynamiczną gospodarkę na świecie. Ranking obejmuje 50 najważniejszych dla globalnej gospodarki krajów.

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w I kwartale 2011 roku, najprawdopodobniej w lutym - uważają analitycy z Invest Banku.

Wtorek na warszawskiej giełdzie upłynął pod znakiem wzrostów, jednak rynek cały czas pozostaje w fazie konsolidacji. Rozwój wypadków zależy od kierunku w jakim podążą amerykańskie indeksy, analitycy za bardziej prawdopodobne uważają spadki.

PROGNOZA

Wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,5 proc., w przyszłym spowolni do 2,9 proc., a w 2012 r. przyspieszy do 3,7 proc. - wynika z listopadowego raportu banku Nordea. Ekonomiści banku spodziewają się, że w 2011 r. stopy procentowe wzrosną w sumie o 125 pb.

PROGRAMY UE

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 53,4 mld zł, a w części dofinansowania UE 38,8 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

ROLNICTWO

W dniach 18-24.X rosły ceny pszenicy, mięsa wołowego, natomiast taniało żyto, jęczmień, mięso wieprzowe oraz indyki - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji drożeje w reakcji na spekulacje, że amerykańska Rezerwa Federalna podejmie działania stymulujące wzrost gospodarczy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 50 centów, czyli 0,6 proc., do 83,45 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 84,89-84,91 USD za baryłkę.

Ceny miedzi w Londynie podczas tej sesji rosną przed decyzją Fed o poluzowaniu ilościowym polityki monetarnej - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.327,00 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8418,50 USD/t.(PAP)

zdz/ jtt/

dxdggp6

Podziel się opinią

Share
dxdggp6
dxdggp6