Trwa ładowanie...
Martyna Kośka
02-01-2019 15:20

Przepisy nie pozostawiają złudzeń. W tym roku za 6 stycznia nie odbierzemy wolnego

Święto Trzech Króli wypada w 2019 r. w niedzielę. Z punktu widzenia pracujących to najgorszy możliwy wariant, gdyż nie mogą liczyć na wolne z tego tytułu.

Przepisy nie pozostawiają złudzeń. W tym roku za 6 stycznia nie odbierzemy wolnegoŹródło: East News, fot: Karolina Misztal / REPORTER
dqm33bi
dqm33bi

Od kilku lat 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli (pełna nazwa w kalendarzu liturgicznym: Objawienie Pańskie), to dzień ustawowo wolny od pracy. Wprowadzeniu go na listę dni wolnych towarzyszyły liczne kontrowersje. Ekonomiści przekonywali, że naszego kraju nie stać na rezygnację z kolejnego dnia wypracowywania PKB, a wielu ludzi poddawało w wątpliwość, czy jest sens ustanawiania dnia wolnego niecały tydzień po i tak wolnym 1 stycznia. Okazało się jednak, że Polacy bardzo polubili różne wydarzenia, które się przy okazji 6 stycznia odbywają i teraz sobie nie wyobrażają, by ten dzień nie ma charakteru świątecznego.

W 2018 r. święto wypadło w sobotę, więc pracodawcy wyznaczyli swoim pracownikom jakiś inny dzień, w którym mogli go odebrać. W tym roku scenariusz ten się jednak nie powtórzy.

"Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin", przewiduje Kodeks pracy. Jak łatwo zauważyć, zasada ta nie obowiązuje w niedziele.

W rezultacie "odbieranie wolnego" występuje tylko w sytuacji, gdy ustawowe święto wypada w sobotę.

Wielka rewolucja emerytalna w 2019 roku. Kto na tym zarobi

Jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to choć sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika, to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym - w większości firm maksymalnie trwa on cztery miesiące.

dqm33bi

Co innego, gdy wypada w niedzielę, bo – niestety dla pracowników - nie ma żadnego przepisu, który nakazuje obniżać wymiar czasu pracy o osiem godzin, czyli o tzw. dniówkę.

Najbliższy ustawowo wolny dzień od pracy, który wypadnie w inny dzień niż niedziela, to Poniedziałek Wielkanocny (22 kwietnia). W sumie w Polsce mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2019 r. żaden z nich nie wypada w lutym, marcu, lipcu, we wrześniu ani październiku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dqm33bi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqm33bi