Trwa ładowanie...

Przepływ gazu w Syczynie niewystarczający, by rozpocząć produkcję

Przepływ węglowodorów z otworu w Sycznie, gdzie Orlen Upstream przeprowadził w czerwcu tego roku szczelinowanie hydrauliczne, był niewystarczający, by zaklasyfikować go jako produkcyjny - poinformowało PAP biuro prasowe PKN Orlen.

Przepływ gazu w Syczynie niewystarczający, by rozpocząć produkcjęŹródło: AFP, fot: Janek Skarzyński
d24uxqo
d24uxqo

Szczelinowaniu poddano 900 m poziomego odcinka otworu Syczyn-OU2K. Następnie rozpoczęły się przygotowania do testu produkcyjnego, który po przeprowadzeniu pełnej procedury został zakończony po czterech tygodniach.

- Obecność gazu zarejestrowano już w chwili odbioru płynu zwrotnego, jednakże stwierdzony podczas testów produkcyjnych przepływ węglowodorów z otworu został określony jako niewystarczający, by zaklasyfikować go jako produkcyjny - poinformowano PAP.

Najbliższe miesiące poświęcone zostaną na analizę i interpretację zgromadzonych danych.

- Uzyskana wiedza posłuży także do planowania dalszych prac w ramach koncesji Wierzbica - poinformował Orlen.

d24uxqo

Przedstawiciele spółki wskazują, że dostępne obecnie technologie, w większości adoptowane czy modyfikowane na podstawie rozwiązań amerykańskich nie gwarantują uzyskania w krótkim czasie pożądanych parametrów wydobywczych, ponieważ polskie łupki znajdują się na większych głębokościach niż w USA, różnią się właściwościami i inaczej reagują na te same procesy technologiczne.

Obecnie Orlen Upstream przygotowuje się do kolejnego zabiegu szczelinowania hydraulicznego, planowanego na jesień tego roku. Tym razem prace będą miały miejsce w miejscowości Berejów, w gminie Niedźwiada. Trwają procedury przetargowe związane z wyłonieniem podwykonawców do przeprowadzenia zabiegu.

d24uxqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24uxqo