Trwa ładowanie...

Przestawienie auta na podwórku po piciu alkoholu. Wyrok sądu jest jasny

Czy można przeparkować samochód na własny podwórku będąc pod wpływem alkoholu? Okazuje się, że wyroki sądów w tym zakresie były dość jednooczne. Kluczowa jest tu definicja ruchu lądowego. Oto jak do tego zagadnienia podeszły sądy.

Czy można przeparkować auto pod wpływem alkoholu na własnym  podwórku? Czy można przeparkować auto pod wpływem alkoholu na własnym podwórku? Źródło: Adobe Stock, fot: Daniel Jedzura kontakt@mdfotografia.pl
d2p6kq8
d2p6kq8

Regulacje prawne są bardzo precyzyjne w kwestii jazdy pod wpływem alkoholu — jest to czynność zabroniona w ruchu lądowym. Wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku dostarcza nam definicji ruchu lądowego, co pozwala nam zrozumieć, czy ten zakaz ma zastosowanie również na terenie prywatnym, takim jak podwórko — pisze autokult.pl.

Sprawa z Rybnika. Co zdecydował sąd?

Sprawa, która doprowadziła do wydania tego wyroku, dotyczyła osoby, która po spożyciu alkoholu wsiadła do samochodu i przemieściła go do bramy wyjazdowej, po czym pojazd opuścił teren podwórka z innym kierowcą za kierownicą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odkrycie na dnie Morza Śródziemnego. Skarby sprzed 3 tys. lat

W trakcie procesu sądowego poruszono kwestię, czy takie działanie powinno być karane jako jazda pod wpływem alkoholu (1,70 mg/l w wydychanym powietrzu). Ostatecznie, kierowca został uniewinniony, a kluczowym elementem tej decyzji było zrozumienie definicji ruchu lądowego.

d2p6kq8

Interpretacje Sądu Najwyższego

Jednakże sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 maja 2009 roku ruch lądowy obejmuje nie tylko ruch na drogach publicznych czy w strefach zamieszkania, ale także ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Miejsca, które nie są ogólnodostępne i gdzie ruch jest ograniczony do wąskiego grona osób, nie mogą być uznane za miejsca, gdzie odbywa się ruch lądowy.

W wyroku Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1976 roku czytamy, że podwórko prywatnego domu mieszkalnego nie jest miejscem, gdzie odbywa się ruch lądowy.

Kluczowa jest dostępność terenu

Kluczowym elementem w tej kwestii jest dostępność danego terenu dla osób trzecich. Przyjrzyjmy się stanowisku Sądu Najwyższego z 2 marca 2012 roku: Wszystkie obszary wskazane w ustawie (Prawo o ruchu drogowym — przyp. red.) jako miejsca, w których może odbywać się ruch lądowy, mają pewne wspólne cechy — muszą być ogólnodostępne i wykorzystywane przez nieograniczoną liczbę osób. To prowadzi do wniosku, że grunt rolny, podobnie jak prywatne podwórko, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów.

Wyłączenie ruchu lądowego na terenie prywatnym

Na podstawie powyższych informacji, można stwierdzić, że teren prywatny lub obiekt niedostępny dla osób postronnych wyklucza pojęcie ruchu lądowego.

d2p6kq8

Jednakże warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Sąd podkreślił, że przepisy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym mogą być stosowane poza drogami publicznymi — ale tylko w miejscach, gdzie odbywa się ruch i tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2p6kq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6kq8