Przetarg na wybór technologii dla elektrowni jądrowej pod koniec VI - prezes PGE
30.05. Warszawa (PAP) - Bez udziału Skarbu Państwa budowa elektrowni jądrowej jest niemożliwa - ocenia prezes PGE, Krzysztof Kilian. Spółka pod koniec czerwca chce ogłosić przetarg...
30.05. Warszawa (PAP) - Bez udziału Skarbu Państwa budowa elektrowni jądrowej jest niemożliwa - ocenia prezes PGE, Krzysztof Kilian. Spółka pod koniec czerwca chce ogłosić przetarg na wybór technologii dla siłowni.
"Spółka akcyjna, giełdowa nie może brać na siebie całego ciężaru zdarzeń związanych z bezpieczeństwem energetycznym kraju. Bez udziału Skarbu Państwa budowa elektrowni jądrowej jest dziś niemożliwa. To nie tylko kwestia struktury spółki i możliwości inwestycyjnych, to otoczenie prawne, budowanie klimatu proinwestycyjnego, budowa polityki związanej z kształtowaniem podatków, ale i ponoszenie ciężaru nakładów inwestycyjnych z tym związanych. To kwestia zbudowania i zabezpieczenia finansowania" - powiedział dziennikarzom prezes Kilian.
"Sama PGE nie jest w stanie tego zrobić. Jeśli nie będzie odpowiedniego zabezpieczenia, współdziałania państwa, to będzie problem z realizacją tej inwestycji" - dodał.
Prezes powtórzył, że zgodnie z zaktualizowanym harmonogramem pierwszy blok elektrowni jądrowej miałby być uruchomiony w 2023 roku.
"W końcówce czerwca rozpoczniemy przetarg na wybór technologii" - powiedział Kilian.
"Trzeba jednak pamiętać, że ogłoszenie przetargu na technologię wiąże się ściśle z modelem finansowania. Jeden dostawca technologii daje finansowanie, w nim współuczestniczy, inny nie przyjmie aranżowanego finansowania. To model finansowania będzie współdecydował o wyborze technologii" - dodał.
Polska Grupa Energetyczna została wskazana przez rząd na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6.000 MW, w których PGE będzie posiadać co najmniej 51 proc.(PAP)
pel/ jtt/