Trwa ładowanie...

Przewozy Regionalne zanotowały w 2011 roku 52,7 mln zł straty netto

52,7 mln zł straty netto zanotowały w ubiegłym roku Przewozy Regionalne - poinformowała w środę dziennikarzy dyrektor finansowy spółki Elżbieta Grudzień. Wcześniejsze prognozy wskazywały, że strata sięgnie 55 mln zł.

Przewozy Regionalne zanotowały w 2011 roku 52,7 mln zł straty nettoŹródło: AFP
d15hyp9
d15hyp9

Jak poinformowała Elżbieta Grudzień, w stratę wliczono rezerwę przeznaczoną na spłatę odsetek od zadłużenia wobec zarządzającej torami spółki PKP PLK, wynoszącą ok. 53 mln zł. - W zeszłym roku pierwszy raz odnotowaliśmy zysk z działalności operacyjnej - powiedziała Grudzień. Dodała, że wyniósł on 10,2 mln zł.

Według przedstawionych przez nią prognoz, w tym roku strata netto ma się zmniejszyć do 41 mln zł., a zysk z działalności operacyjnej ma wzrosnąć do 20 mln zł. W prognozowaną stratę netto spółki za 2012 r. wkalkulowano ok. 59 mln zł odsetek od zadłużenia wobec PKP PLK. Wyniki te nie uwzględniają konsekwencji decyzji zarządu Przewozów Regionalnych o zamknięciu zakładu spółki na Śląsku, która zapadła we wtorek. Elżbieta Grudzień przyznała, że w tej sytuacji wyniki przewoźnika na ten rok mogą się różnić od prognozowanych.

Jak wynikało ze wstępnych danych za zeszły rok, przedstawionych przez zarząd spółki na początku marca br., strata netto spółki miała sięgnąć 55 mln zł, a odsetki od długu wobec PKP PLK miały wynosić ok. 73 mln zł. Zadłużenie PR wobec PKP PLK wynosi ok. 400 mln zł.

Wyniki spółki systematycznie się poprawiają: w 2009 r. strata sięgnęła 296,3 mln zł, w 2010 r. było to natomiast 169,6 mln zł. Przewozy Regionalne to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Spółka należy do samorządów 16 województw i zatrudnia ok. 13,5 tys. pracowników. W wyniku restrukturyzacji, od grudnia 2008 r. zatrudnienie spadło o ok. 3 tys. osób.

d15hyp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15hyp9