Przybyło rodzin w biedzie

W ciągu ostatniego roku przybyło (o 4 punkty procentowe) rodzin żyjących skromnie lub bardzo biednie

W ciągu ostatniego roku przybyło (o 4 punkty procentowe) rodzin żyjących skromnie lub bardzo biednie, ubyło zaś o 4 punkty tych, które cieszą się dobrobytem - odnotował CBOS.

Ten ośrodek badawczy spytał respondentów, jak określiliby sposób gospodarowania pieniędzmi w ich domu. 4 proc. oświadczyło: "Żyjemy bardzo biednie - nie starcza nawet na podstawowe potrzeby" (w marcu mówiło tak 6 proc.). 26 proc. stwierdziło: "żyjemy skromnie - musimy na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować" (w marcu - 28 proc.). 52 proc. oświadczyło: "żyjemy średnio - starcza nam na co dzień, ale musimy oszczędzać na poważniejsze zakupy" (tyle samo w marcu). 17 proc. uznało zaś: "żyjemy dobrze - starcza nam na wiele bez specjalnego oszczędzania" (w marcu - 13 proc.). 1 proc. badanych zadeklarował zaś: "żyjemy bardzo dobrze, można pozwolić sobie na pewien luksus" (bez zmian w porównaniu z marcem).

Według CBOS, od kwietnia 2008 r. o 6 punktów procentowych zmalał odsetek osób spokojnych o sytuację finansową swej rodziny, a nieco przybyło (o 3 punkty) tych, które wprawdzie nie odczuwają zagrożenia biedą, ale przewidują, że sytuacja materialna ich rodzin może się pogorszyć.

W kwietniu 41 proc. badanych oceniło, że im i ich rodzinom żyje się dobrze (w tym 5 proc. twierdzi, że bardzo dobrze). 45 proc. określa sytuację rodziny jako przeciętną, a co siódmy respondent (14 proc.) utrzymuje, że jemu i jego rodzinie żyje się źle (w tym 3 proc. uważa, że bardzo źle). Wynika z tego, że odsetek osób zadowolonych z poziomu życia swych rodzin jest trzykrotnie wyższy niż odsetek niezadowolonych (41 proc. wobec 14 proc.).

Według CBOS, poziom życia najgorzej oceniany był w pierwszej połowie lat 90. - wówczas znacznie więcej było osób niezadowolonych niż zadowolonych (choć, podobnie jak we wszystkich kolejnych latach, największa grupa badanych oceniała, że żyje im się przeciętnie). W 1996 r. odsetki złych i dobrych ocen się zrównały, a w latach 1997 i 1998 przeważały opinie pozytywne. Następny rok przyniósł pogorszenie, natomiast w latach 2000-2003 więcej było osób niezadowolonych niż zadowolonych.

Od 2004 r. CBOS odnotowuje systematyczną poprawę i rosnącą przewagę ocen pozytywnych nad negatywnymi. W ostatnim półroczu opinie na ten temat pozostają według CBOS w zasadzie stabilne, co oznacza, że pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju nie spowodowało obniżenia poziomu życia rodzin.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych Polaków: w dniach 4-10 marca 2009 r. na 979 mieszkańcach Polski, a 2-8 kwietnia 2009 r. - na 1094 osobach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)