Przybywa ofert pracy dla informatyków i handlowców. Wolniej za to rosną płace (WIDEO)
Na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy. Szczególnie poszukiwani są pracownicy w branży IT, przedstawiciele handlowi z doświadczeniem oraz osoby tworzące nowe produkty w finansach, IT i FMCG, czyli dobra szybko zbywalne. Wynagrodzenia natomiast nie rosną tak szybko jak przed kryzysem
Na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy. Szczególnie poszukiwani są pracownicy w branży IT, przedstawiciele handlowi z doświadczeniem oraz osoby tworzące nowe produkty w finansach, IT i sektorze FMCG, czyli wytwarzającym dobra szybko zbywalne. Wynagrodzenia natomiast nie rosną tak szybko jak przed kryzysem. Eksperci tłumaczą też, że wzrost liczby propozycji pracy wiąże się również z tym, że wiele firm ze Wschodu (np. Ukrainy) przenosi swoją działalność do Polski.
– Na pewno rynek dynamicznie się zmienia i widzimy dużo ofert, znacznie więcej niż w tamtym roku. Nie jest to już rynek pracodawcy, ale jeszcze nie pracownika – ocenia Piotr Mazurkiewicz, partner w HRK (firmie zajmujące się m.in. rekrutacjami) w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.
Poszukiwani są nie tylko informatycy, lecz także sprzedawcy rozwiązań technologicznych oraz specjaliści e-commerce. Piotr Mazurkiewicz dodaje, że na dobre oferty mogą też liczyć inżynierowie i technolodzy. Poszukiwani są też przedstawiciele handlowi, zwłaszcza ci, którzy mają doświadczenie w negocjacji dużych kontraktów oraz są wyspecjalizowani w danej branży.
– Warunki pracy mogą też dyktować product managerowie, osoby, które tworzą nowe produkty. Zarówno w branży finansowej, w branży FMCG, jak i w branży IT – dodaje Mazurkiewicz. – Jeżeli popatrzymy na rynek budownictwa, to zauważymy, że szczególnie wartościowi są specjaliści zajmujący się poszukiwaniem terenów pod nowe powierzchnie komercyjne.
Mazurkiewicz wyjaśnia też, że pensje nie rosną tak szybko, jak przed kryzysem, choć przy każdej zmianie na rynku pracy, specjaliści mogą liczyć na niewielkie podwyżki. Szczególnie wysokie oferty płacowe czekają na handlowców, a także pracowników branży IT.
Według najświeższych informacji, przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3878,31 zł, co oznacza, że w porównaniu z ub. rokiem wzrosło o 4,8 proc., a w ujęciu miesięcznym spadło o 2,5 proc. W przedsiębiorstwach w maju było zatrudnionych 5,5 mln osób, czyli w porównaniu do ub. roku zatrudnienie wzrosło o 0,7 proc., a w ujęciu miesięcznym pozostało bez zmian.
JK/AK/WP.PL