PSE liczy na współpracę z mieszkańcami ws. budowy linii Kozienice-Miłosna
W sprawie planowanej inwestycji Kozienice-Miłosna liczymy na współpracę z samorządami, jak i bezpośrednio z mieszkańcami - zadeklarował prezes PSE Inwestycje Andrzej Kaczmarek. Dodał, że pod uwagę zostaną wzięte ich "zasadne postulaty".
30.03.2017 11:35
Plany modernizacji istniejącej linii najwyższych napięć Kozienice-Miłosna i zamiar wpisania jej na listę linii objętych specustawą przesyłową, wzbudziły protesty mieszkańców gminy Magnuszew, obawiających się o los swych nieruchomości położonych na trasie przebudowy.
Polskie Siecie Elektroenergetyczne (PSE) zaznaczyły w komunikacie przekazanym w czwartek PAP, że modernizacja istniejącej linii Kozienice-Miłosna, wyprowadzającej energię z elektrowni Kozienice do stacji podwarszawskiej Miłosnej jest konieczna, bowiem wybudowana zgodnie z normami obowiązującymi w latach 60. ub. wieku infrastruktura nie spełnia współczesnych wymagań związanych z zapewnieniem niezawodności przesyłu energii. PSE zapewniły, że modernizacja tej linii będzie przebiegać z wykorzystaniem istniejących korytarzy i nie będzie się wiązać z koniecznością stawiania dodatkowych słupów.
"Linia 400 kV Kozienice-Miłosna ma strategiczne znaczenie dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ze względu na konieczność zapewnienia zasilania północno-wschodniej i centralnej Polski oraz wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice" - podkreślono w komunikacie.
Jak poinformowano, na zorganizowanym w środę przez wojewodę mazowieckiego oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne spotkaniu, przedstawiciele samorządów 10 mazowieckich gmin położonych w korytarzu istniejącej linii mogli zapoznać się z wynikami wstępnych analiz i dalszymi zamierzeniami Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Dodano, że przedstawiciele zainteresowanych gmin mogli podzielić się swoimi opiniami i zadać pytania na temat planowanej inwestycji.
Przekazano, że podczas spotkania PSE zaprezentowały wyniki wstępnych analiz technicznych dotyczących tej kluczowej linii oraz planowanych kolejnych etapów działań.
"Jednym z ustawowych obowiązków PSE jest utrzymanie pełnej sprawności istniejącej sieci przesyłowej najwyższych napięć. Musimy mieć pewność, że połączenia, jakimi dysponujemy, są zdolne do zapewnienia bezpiecznej i ekonomicznej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), a co za tym idzie - niezawodności dostaw energii do każdego odbiorcy. Wymaga to stałego podwyższania jakości istniejących linii 220 i 400 kV oraz ich rozwoju dla zapewnienia bieżących i przyszłych potrzeb KSE" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Kaczmarek.
"Mam nadzieję, że podczas spotkania wyjaśniliśmy zainteresowanym gminom wagę planowanej inwestycji Kozienice-Miłosna. Liczymy na współpracę z samorządami, jak i bezpośrednio z mieszkańcami. Weźmiemy pod uwagę ich zasadne postulaty, jako najlepiej znających lokalne uwarunkowania w sąsiedztwie istniejącej od ponad 40 lat linii" - podkreślił Kaczmarek. Jak dodał, "deklarujemy chęć kontynuacji partnerskich rozmów".
Zapowiedziano, że niebawem odbędą się spotkania robocze w gminach z ich włodarzami przy udziale planistów gminnych i projektantów ze strony inwestora. "Planujemy również spotkania informacyjne dla mieszkańców, a następnie indywidualne spotkania z właścicielami nieruchomości" - dodał Kaczmarek.
PSE podkreśliły, że co do zasady, inwestycja 400 kV Kozienice-Miłosna przebiegać będzie z wykorzystaniem istniejącego korytarza. Tak, jak w przypadku każdej inwestycji, zostaną pozyskane wszystkie wymagane prawem decyzje właściwych organów administracji publicznej, w tym decyzja środowiskowa. Inwestycja zostanie zrealizowana w oparciu o wyjątkowo restrykcyjne - na tle większości państw europejskich - regulacje prawne dotyczące technicznych, społecznych i administracyjnych aspektów budowy linii najwyższych napięć.
PSE pełni rolę operatora sieci przesyłowej w Polsce, odpowiada m.in. za bezpieczeństwo Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Planowana do realizacji inwestycja w korytarzu istniejącej linii Kozienice-Miłosna należy do grupy strategicznych inwestycji służących zabezpieczeniu dostaw energii w środkowej i północno-wschodniej Polsce oraz wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2021 rok.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. Spółka jest własnością Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Zakres jej odpowiedzialności określony jest w ustawie Prawo energetyczne.