Trwa ładowanie...
d3gqvvd

Pszenica drożeje, mięso również - resort rolnictwa

16.2.Warszawa (PAP) - Ceny pszenicy konsumpcyjnej, w pierwszym
tygodniu lutego, wciąż rosną, trend wzrostowy utrzymuje się od
początku roku. Początek lutego przyniósł także...

d3gqvvd
d3gqvvd

16.2.Warszawa (PAP) - Ceny pszenicy konsumpcyjnej, w pierwszym tygodniu lutego, wciąż rosną, trend wzrostowy utrzymuje się od początku roku. Początek lutego przyniósł także wzrost cen mięsa w skupie - wynika z cotygodniowej analizy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ZBOŻE

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 02-08.02.09ár. za pszenicę konsumpcyjną i kukurydzę uzyskiwano odpowiednio 540ázł/t i 459ázł/t, tj. o 5-6 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu.

W tym czasie (po 11 proc. spadku w poprzednim tygodniu) o 18,6 proc. podrożał jęczmień paszowy, za który podmioty rynkowe przeciętnie w kraju płaciły 444 zł/t.

d3gqvvd

W analizowanym tygodniu cena skupu żyta konsumpcyjnego ukształtowała się na poziomie 371 zł/t, tj. o blisko 5 proc. niższym niż tydzień wcześniej.

W odniesieniu do cen notowanych na przełomie roku żyto było o 4 proc. droższe, a pozostałe analizowane gatunki zbóż o 13-17 proc. droższe. Ceny zbóż były jednak o 40-44 proc. niższe niż w porównywalnym okresie ub.r., a w przypadku żyta nawet o 50 proc. niższe.

MIĘSO

Według danych MRiRW w dniach 02-08.02.09 r. za trzodę chlewną przeciętnie w kraju płacono 4,31 zł/kg, tj. o 0,6 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o blisko 3 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena ta była oá32 proc. wyższa od notowanej rok wcześniej.

d3gqvvd

Na początku lutego br. średnia cena skupu bydła wzrosła do 4,68 zł/kg, tj. oá1,7 proc. w odniesieniu do poprzedniego notowania. Była ona o 7 proc. wyższa niż przed miesiącem i o ok. 13 proc. wyższa niż wáanalogicznym okresie ub.r.

Od dwóch tygodni rosną ceny drobiu. W dniach 02-08.02.09 r. kurczęta brojlery skupowano po 3,14 zł/kg, a indyki po 4,40 zł/kg, tj. odpowiednio o 2 proc. i o prawie 3 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu. Wáporównaniu do notowanych miesiąc wcześniej, ceny kurcząt były o 1,2 proc. niższe, a indyków o 9 proc. wyższe. Jednocześnie za kurczęta płacono o ok. 3 proc. więcej, a za indyki o ok. 7 proc. więcej niż przed rokiem.

MLEKO

O ponad 4 proc. w ciągu tygodnia wzrosły ceny odtłuszczonego mleka wáproszku. W pierwszym tygodniu bm. za OMP zakłady uzyskiwały przeciętnie 6,28ázł/kg, tj. o ok. 5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu do notowań sprzed roku OMP potaniało o ponad 28 proc. (PAP)

bg/ osz/

d3gqvvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gqvvd