Ptasia grypa w Polsce. Żywe ptaki znów można wysłać pocztą

Ograniczenia związane były z zagrożeniem rozpowszechniani się bardzo zjadliwiej odmiany ptasiej grypy.

Ptasia grypa w Polsce. Żywe ptaki znów można wysłać pocztą
Poczta Polska
Przemysław Ciszak

Poczta Polska przywróciła usługę przyjmowania i doręczania przesyłek zawierających żywe ptaki. Ograniczenia wprowadzono w związku z zagrożeniem rozpowszechnienia bardzo zjadliwiej odmiany ptasiej grypy.

Jak poinformowała Poczta Polska, od czwartku 6 kwietnia znów możliwie jest przesyłanie za pośrednictwem Pocztex żywych ptaków, w tym również piskląt ptactwa domowego.

Usługa ta zawieszona zostało pod koniec stycznia. Poczta podjęła taką decyzję po zasięgnięciu opinii Głównego Lekarza Weterynarii.

Był to skutek pojawienia się ognisk ptasiej grypy. Zakaz wysyłania ptaków pocztą miał ograniczyć zagrożenie rozpowszechniania się wirusa powodującego chorobę ptactwa.

Jak poinformowała Poczta ograniczenia dotyczyły usługi powszechnej paczka pocztowa w obrocie krajowym oraz niepowszechnej usługi pocztowej Pocztex w obrocie krajowym.

W czwartek weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które uchyla restrykcje związane z zagrożeniem związanym z ptasią grypą, w tym również dotyczące trzymania drobiu w odosobnieniu.

- Nadal utrzymany został przepis mówiący o konieczności utrzymywania drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami. Oznacza to, że zagrożenie związane z grypą ptaków nie ustąpiło całkowicie i hodowcy drobiu są zobowiązani do podjęcia wszelkich kroków, by nie dopuścić do kontaktu z dzikimi ptakami – zaznacza w komentarzu dla Portalu Spożywczego Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)