Trwa ładowanie...
d2q4kon
Dom Maklerski BOŚ
03-09-2012 15:37

Publikacje indeksów PMI zaszkodziły polskiej walucie

W poniedziałek popołudniu polska waluta słabnie, pomimo, iż po godzinie 11:00 na rynku pojawili się inwestorzy kupujący złotego. Korekta ta przyniosła jedynie ok. 1,5 groszowe odrobienie wcześniejszych spadków, a po godz. 12:30 uczestnicy rynku ponownie przystąpili do wyprzedaży polskiej waluty.

d2q4kon
d2q4kon

Złotemu zaszkodziła również dzisiejsza publikacja indeksu PMI, który ponownie potwierdził, że gospodarka Polska zaczyna zwalniać zwiększając prawdopodobieństwo szybkiego luzowania monetarnego.

Odczyt na poziomie 48,3 pkt. był piątym z kolei poniżej kluczowej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost gospodarczy od recesji sygnalizując, iż menadżerowie logistyki zakładają dalsze spowolnienie w gospodarce. Dodatkowo stosunkowo słabo wypadły składowe indeksy dotyczące produkcji i zamówień wskazując, że niekorzystna sytuacja zewnętrzna zaczyna wywierać istotną presję również na polskich przedsiębiorców.

Złotemu dodatkowo ciąży węgierski forint, który traktowany jest przez rynek jako najbardziej ryzykowna składowa koszyka walut Europy Środkowo – Wschodniej. Na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, oczekuje się dalszego obniżania poziomu stóp procentowych, a dzisiejsza publikacja przemysłowego indeksu PMI dla tego kraju (49,5 pkt.) dodatkowo zwiększyła oczekiwania na ruch ze strony MNB.

Na rynku złotego znaczącym krajowym wydarzeniem będzie zaplanowane na środę zakończenie posiedzenia RPP. Ostatnie publikacje makroekonomiczne, ze słabym odczytem PKB za II kw. na czele, dostarczają mocne argumenty dla gołębiego skrzydła w Radzie, jednak naszym zdaniem wrzesień przyniesie jedynie złagodzenie retoryki i zapowiedź obniżenia kosztu kredytu w kolejnych miesiącach.

d2q4kon

Z rynkowego punktu widzenia pogłębiające się spadki w wycenie złotego spowodowane są głównie przez czynniki lokalne w postaci oczekiwanego luzowania monetarnego. Stabilizacja notowań eurodolara nie wywiera znaczącego wpływu na wycenę polskiej waluty, gdzie inwestorzy wyprzedają złotego realizując zyski z ponad 3-miesiecznych wzrostów. Dynamika spadków wskazuje, iż w perspektywie kolejnych godzin możemy być świadkami ponownego testu pełnego zakresu 4,20 EUR/PLN.

Konrad Ryczko
analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

d2q4kon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q4kon