Trwa ładowanie...
sałata
03-02-2017 19:09

Puste półki w marketach na Wyspach. Wprowadzili reglamentację

Tesco i jeden z jego głównych konkurentów na Wyspach wprowadzają reglamentację sałaty lodowej i brokułów. Winne ulewy i śniegi w Hiszpanii, skąd Brytyjczycy biorą te warzywa - podaje w piątek portal BBC News.

Puste półki w marketach na Wyspach. Wprowadzili reglamentacjęŹródło: Eastnews, fot: AFP/EAST NEWS
d4c0ye4
d4c0ye4

Tesco, największa brytyjska sieć supermarketów, od tego tygodnia nie pozwala kupować jednej osobie więcej niż trzy główki sałaty - wskazał cytowany przez AFP rzecznik grupy.

Z kolei przedstawiciel czwartej co do wielkości sieci supermarketów w Zjednoczonym Królestwie, Morrisons, zezwala jednej osobie na zakup jedynie dwóch główek sałaty i trzech brokułów. Jak tłumaczy rzecznik, chodzi o "zapewnienie odpowiedniego zaopatrzenia dla stałych klientów" sklepów.

W wielu sklepach pojawiły się tabliczki informujące o braku produktów. "Przepraszamy: towar chwilowo niedostępny" - mogli przeczytać w piątek rano klienci niektórych sklepów Tesco. W sieciach społecznościowych internauci publikują zdjęcia pustych półek i komunikatów, w których prosi się klientów o ograniczanie zakupu pewnych produktów.

Niektóre sieci marketów nie racjonują towarów, ale proszą klientów o "rozsądne zakupy".

d4c0ye4

Pod koniec grudnia część Hiszpanii nawiedziły ulewne deszcze, a w styczniu fala chłodu. Dotyczy to przede wszystkim tych regionów na południu kraju, w których uprawia się szczególnie dużo warzyw. Miały tam miejsce wyjątkowe opady śniegu.

W związku z tymi anomaliami pogodowymi w Hiszpanii do Zjednoczonego Królestwa docierają niewystarczające wobec zapotrzebowania dostawy nie tylko sałaty lodowej czy brokułów, ale też cukinii, bakłażana i selera. Braki te, które według AFP mogą potrwać nawet do wiosny, doprowadziły jednocześnie do wzrostu cen produktów. Ceny sałaty wzrosły w niektórych sklepach prawie trzykrotnie. Wiele supermarketów zmuszonych było do importu warzyw z bardziej odległych państw, m.in. z Stanów Zjednoczonych.

Według hiszpańskiego ministerstwa rolnictwa stan produkcji warzyw i owoców powinien wrócić do normy w najbliższych tygodniach.

d4c0ye4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c0ye4