Trwa ładowanie...

Putin organizuje najdroższe igrzyska w historii

Zbliżające się zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi będą najdroższe w historii. Koszt imprezy wyniesie 50 miliardów dolarów, ponad cztery razy więcej niż pierwotnie zakładano - informuje portal CNN Money.

Share
Putin organizuje najdroższe igrzyska w historiiŹródło: AFP, fot: Alexey Nikolsky
d1pvulq

Kiedy w 2007 r. przyznano Soczi organizację igrzysk olimpijskich, Rosja zapewniła, że koszty imprezy wyniosą 12 mld dolarów. Jednak jak informuje amerykański portal, ostateczny rachunek wyniesie ok. 50 mld dolarów. W rezultacie rosyjska olimpiada będzie najdroższa w historii i przegoni igrzyska w Pekinie, których koszt szacuje się na 40 mld dolarów.

Kwoty wydane na przygotowanie Soczi do igrzysk robią wrażenie, nawet po uwzględnieniu, że znaczna część powstałej infrastruktury będzie wykorzystana podczas Mundialu w 2018 r.

Dziwi zwłaszcza kwota, o którą niedoszacowano budżetu. Jak czytamy na CNN Money, średnio wydatki na organizację tego typu imprez przekraczają pierwotne plany o 179 proc. Niektórzy eksperci sugerują, że Rosjanie mogli celowo dopuścić się manipulacji i zaniżyć koszt zorganizowania igrzysk. Wszystko po, by uzyskać potrzebne poparcie i przekonać Międzynarodowy Komitet Olimpijski, że Rosję stać na taki wydatek. Dodatkowo koszty mogły też wzrosnąć z powodu zagrożenia atakami terrorystycznymi oraz na skutek korupcji.

d1pvulq

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się 7-23 lutego 2014 roku. Zawody będą rozgrywane w Soczi i w Krasnej Polanie. Będą to pierwsze zimowe igrzyska w Rosji. W 1980 roku organizatorem letnich igrzysk była stolica Związku Radzieckiego (obecnie Rosji) - Moskwa.

Soczi zostało wybrane gospodarzem igrzysk dzięki zwycięstwu w głosowaniu na organizację igrzysk podczas 119. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Gwatemali 4 lipca 2007 roku.
Soczi wygrało w drugiej turze głosowania. W pierwszej wyeliminowany został austriacki Salzburg, a w finale Soczi pokonało koreańskie P'yŏngch'ang wynikiem głosów 51:47.

d1pvulq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pvulq
d1pvulq