Trwa ładowanie...
d18uxyi
23-11-2016 14:13

PwC: Luka podatkowa VAT w Polsce szacowana jest na 45 mld zł w 2016 r.

Warszawa, 23.11.2016 (ISBnews) - Luka podatkowa VAT w Polsce szacowana jest na 45 mld zł w 2016 r., tj. 2,5% PKB, wynika z raportu firmy doradczej PwC "Wyłudzenia VAT - luka podatkowa w 2015 r. i prognoza na 2016 r." Według wyliczeń ekspertów PwC, rok wcześniej luka podatkowa VAT wyniosła zaś 49 mld zł, tj. 2,8% PKB.

d18uxyi

Jak zaznaczają eksperci najniższą wartość luka VAT w Polsce odnotowała w 2007 r., tj. 0,6% PKB. Ich zdaniem, gdyby udało się ten sukces powtórzyć i zredukować wyłudzenia do poziomu z 2007 r., mogłoby to przynieść budżetowi państwa prawie 34 mld zł dodatkowych wpływów rocznie.

Spadek luki podatkowej VAT według szacunków PwC z 49 mld do 45 mld zł jest wynikiem wdrożonych działań legislacyjnych mających na celu ograniczanie wyłudzania VAT w Polsce, takich jak tzw. pakiet paliwowy, czy regulacji dotyczących jednolitego pliku kontrolnego (JPK), jak również zwiększenie liczby "ukierunkowanych" kontroli podatkowych. Wiele rozwiązań jest także w trakcie procesu legislacyjnego - np. "duża" nowelizacja VAT, która ma wprowadzić m.in. regulacje, zgodnie z którymi będzie możliwe automatyczne wykreślenie podatników VAT.

"Wśród pilnych towarzyszących działań powinna znaleźć się także rewizja celów strategicznych administracji podatkowej oraz celów stawianych jej pracownikom. Ważnym krokiem byłoby też opracowanie planu współpracy resortów sprawiedliwości i finansów w obszarze dostosowania regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej do ryzyk, związanych z przestępczością podatkową. Wreszcie, równie istotne jest wprowadzenie pakietu ustawodawczego, penalizującego czyny zabronione związane z przestępczością podatkową, zastępującego częściowo niedostosowane do dzisiejszych realiów prawo karne skarbowe oraz zapewnienie skutecznej kampanii społecznej i medialnej, promującej dobrowolne wychodzenie z szarej strefy" - powiedział dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC Jan Tokarski podczas konferencji prasowej.

Eksperci podkreślali również konieczność usprawnienia analizy danych uzyskiwanych dzięki nowym regulacjom w zakresie JPK i pakietu paliwowego. "Te dane nie są do końca wykorzystywane. Nie istnieje analiza trendów przez administrację skarbową. Mając gigantyczne ilości danych należałoby punktowo wskazywać obszary zagrożone wyłudzeniami podatku VAT. Jeśli nie uda się wykorzystać tych celowych narzędzi, same z siebie oprócz efektu prewencyjnego niewiele dadzą" - powiedział partner w dziale prawno-podatkowym PwC Tomasz Kassel.

Według wyliczeń Komisji Europejskiej, luka w podatku VAT za 2014 r. w Polsce spadła do 38,92 mld zł (tj. ok. 9,3 mld euro) z 39,66 mld zł rok wcześniej. Luka VAT w całej UE opiewała na 159,5 mld euro w 2014 r. W wartościach bezwzględnych największą lukę, wynoszącą 36,9 mld euro, odnotowano we Włoszech, natomiast Luksemburg wykazał się najniższą luką o wartości 147 mln euro.

(ISBnews)

d18uxyi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18uxyi