Trwa ładowanie...

Pytania bez odpowiedzi

Przez zawiłe i niejasne przepisy wiele osób i firm ma kłopoty z ustaleniem jaki podatek powinny zapłacić. Mogą one wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej. Jednak - jak wynika z danych, do których dotarła "Rzeczpospolita" - fiskus coraz częściej odmawia wyjaśnień. Do końca września zrobił to ponad 2 tysiące razy. To o połowę więcej, niż w całym ubiegłym roku.

Pytania bez odpowiedziŹródło: Jupiterimages
d2v0fn9
d2v0fn9

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że nie odpowiada, bo pytanie zostało niewłaściwie zadane, lub zadała je osoba do tego nieuprawniona. Doradca podatkowy z Deloitte Adrian Branny mówi "Rzeczpospolitej", że zmieniło się podejście izb skarbowych, a nie przepisy.

- Dziś wydaje się postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawach, w których kiedyś można było dostać interpretację. Podatnik opisuje np. stan faktyczny i formułuje pytanie: >Czy urząd może zakwestionować taki sposób rozliczeń i określić inaczej wysokość zobowiązania?<, na co izba odpowiada, że pytanie dotyczy kompetencji organu, a nie obowiązków podatnika - tłumaczy ekspert.

"Rzeczpospolita" dodaje, że zmiana podejścia izb skarbowych i częstsze odmowy wydania interpretacji mają negatywne skutki dla podatników. Naraża to ich na zapłatę odsetek i odpowiedzialność karną. Gdy izba potwierdzi stanowisko podatnika, nawet jeśli później okaże się ono błędne, to uniknie on karnych odsetek od niezapłaconych należności. Dodatkowo nie będzie podlegał odpowiedzialności karnoskarbowej.

d2v0fn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v0fn9