PZL‑Świdnik: Naszej oferty offsetowej, na 4 mld euro, nie oceniano w przetargu
Warszawa, 20.05.2015 (ISBnews) - Oferta offsetowa PZL-Świdnik, warta ok. 4 mld euro, nie była elementem oceny punktowej wyboru najlepszej oferty w przetargu na śmigłowce dla polskiej armii, podał PZL-Świdnik, odnosząc się do informacji podanych przez posła Mariusza Grada.
20.05.2015 | aktual.: 20.05.2015 14:08
"Wyjaśniamy, że oferta offsetowa nie była w żadnym wypadku elementem oceny punktowej wyboru najlepszej oferty. Informujemy ponadto, że PZL-Świdnik, jako firma polska nie była w ogóle zobowiązana prawnie do złożenia oferty offsetowej, a mimo to ją złożyła. Wartość offsetowa oferty złożonej do Ministerstwa Gospodarki przez PZL-Świdnik wyniosła około 4 mld euro i z pewnością należała do najwyższych" - czytamy w oświadczeniu spółki.
Fakt złożenia zarówno przez PZL-Świdnik, jak też firmę z Mielca ofert offsetowych spełniających wymagania przetargu potwierdził w wystąpieniu sejmowym wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk. Wiceminister zwrócił także uwagę, że obydwie firmy mające zakłady w Polsce zaoferowały interesujące projekty offsetowe dla WZL1 w Łodzi i Dęblinie oraz WZL2 w Bydgoszczy, a oprócz tego wiele dodatkowych projektów ważnych dla rozwoju województw lubelskiego i podkarpackiego, podkreśla spółka.
Według PZL-Świdnik, nie jest prawdą również to, że spółka przedstawiła jedynie 41 zobowiązań offsetowych. Faktycznie było ich 56, w tym m. in. współpraca z Fabryką Broni Radom, a także, co najważniejsze, pełne przekazanie kodów źródłowych technologii śmigłowca AW149 w celu jego produkcji w Polsce nie tylko na potrzeby polskiej armii, ale także w celu uruchomienia produkcji eksportowej.
Odnosząc się zaś do kwestii terminów dostaw PZL-Świdnik oświadcza, że deklarowane w ofercie dostawy miały rozpocząć się w roku 2017, podsumowano w oświadczeniu.
PZL-Świdnik brał udział w przetargu na 70 śmigłowców (ich liczbę zmniejszono później do 50) dla polskich sił zbrojnych. MON w postępowaniu zakwalifikował do sprawdzeń weryfikacyjnych śmigłowiec oferowany przez konsorcjum Airbusa - "Program EC-725 CARACAL-Polska".
Zakup śmigłowców wielozadaniowych jest jednym z największych postępowań w ramach programu modernizacji polskiej armii. Do przetargu przystąpiły zakłady PZL-Świdnik, należące do włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland, ze śmigłowcem AW149, Sikorsky z PZL Mielec ze śmigłowcem S70i Black Hawk. Natomiast konsorcjum z Airbus Helicopters zaproponowało maszynę H225M.
(ISBnews)