Trwa ładowanie...
d1odsjk

Rafako rozwija nowoczesne technologie, chce pozyskać nowe rynki zagraniczne

Warszawa, 18.11.2014 (ISBnews) - Rafako chce powrócić do wyników sprzed kryzysu, a także stać się spółką samofinansującą się operacyjnie, poinformowała prezes Agnieszka Wasilewska-Semail. Stanie się tak dzięki m. in. wdrażaniu nowych i nowoczesnych technologii, zwiększeniu eksportu oraz nawiązaniu stałych relacji z kilkoma instytucjami finansowymi, zapewniającymi finansowanie wielkich kontraktów.
Share
d1odsjk

"Naszym celem jest zbudowanie stałych relacji z partnerami, ale także z konkurentami. Są bowiem miejsca, gdzie konkurujemy, ale także takie, gdzie możemy się uzupełniać i przygotowywać wspólne oferty" - powiedziała Wasilewska-Semail na konferencji prasowej.

Dodała, że misją spółki jest zostanie liderem nowych technologii związanych z ochroną środowiska, technologii kotłowych oraz technologii wytwarzania. Dodatkowo Rafako chce umocnić pozycję lidera krajowego w zakresie rozwiązań przyjaznych środowisku, ponieważ przeważająca część zamówień dotyczy technologi węglowych.

"Planujemy także zwiększenie udziału kontraktów samofinansujących się w naszym portfelu, ale także dywersyfikację kwot i rodzajów projektów. Oprócz tego w ramach planowanego rozwoju konieczne będzie stabilne finansowanie, więc chcemy w ciągu trzech lat zbudować grupę 2-5 instytucji finansowych oraz kilku ubezpieczycieli, z którymi będzie stale współpracować" - wyliczyła prezes.

d1odsjk

Wasilewska-Semail podkreśliła także, że Rafako planuje uwolnić część gotówki, która obecnie jest zamrożona jako zabezpieczenie należytego wykonania kontraktów. Nastąpi także rewizja rozwiązań organizacyjno-kadrowe, której celem jest optymalizacja kosztów stałych oraz struktury zatrudnienia.

"Chcemy także przejrzeć procesy planowania sprzedaży w celu zwiększenia zwrotu zaangażowanych kosztów stałych. Planujemy też rewizję metod oceny ryzyka kontrahenta oraz wdrożenie zasad strategicznego zarządzanie łańcuchem dostaw" - wyliczyła Wasilewska-Semail.

Prezes Rafako podkreśliła, że wszystkie te działania są spowodowane tendencjami panującymi na rynku energetycznym oraz planów polskich i globalnych koncernów. Dlatego spółka nie zamyka się na nowe rozwiązania, chce także zdobywać nowe rynki zagraniczne, głownie w Europie oraz Azji - dziś eksport stanowi 15% przychodów spółki, a docelowo ten udział ma wzrosnąć do 20-30%.

"Widzimy przestrzeń do rozwoju w energetyce opartej o gaz oraz zgazowanie węgla. Mimo, że technologie oparte o węgiel są obecnie 'de mode', to już zgazowanie węgla pod ziemią nie jest już traktowane jako technologia węglowa. Widzimy więc swoje miejsce w tym segmencie" - zapewniła Wasilewska-Semail.

d1odsjk

Natomiast wiceprezes, dyrektor ds. handlowych Krzysztof Burek wyliczył szczegółowe kierunki rozwoju grupy w najbliższych latach. Według niego, jednym z najistotniejszych zadań będzie rozwój technologii przyjaznych środowisku, czyli oczyszczania spalin oraz utylizacji odpadów.

"Chcemy także rozwijać nowoczesne technologie spawania laserowego oraz stosować nowoczesne materiały kotłowe, szczególnie do kotłów nadkrytycznych. Drugim elementem w tym segmencie będzie wdrożenie technologii efektywnego nakładania nowoczesnych powłok antyerozyjnych i antykorozyjnych, a kolejnym pozyskanie technologii przydatnych przy kontraktach dla energetyki jądrowej" - wskazał Burek.

Podsumowując, prezes Wasilewska-Semail podkreśliła, że ostatecznym celem Rafako jest rezygnacja z zewnętrznych źródeł finansowania na bieżącą działalność spółki. Z takiego rozwiązania spółka będzie korzystać jedynie w przypadku bardzo dużych kontraktów oraz ew. zleceń eksportowych.

"Ostatecznym celem na najbliższe 3 lata jest zwiększenie rentowności EBIT do 7,66% oraz EBITDA do 8,31% w 2018 r. Natomiast od roku 2017 możliwa jest wypłata dywidendy, co oznacza, że będzie to podział zysku za 2016 r." - zapewniła Wasilewska-Semail.

Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki (61%, bezpośrednio i pośrednio) jest PBG w upadłości układowej.

(iSBnews)

d1odsjk

Podziel się opinią

Share
d1odsjk
d1odsjk