Trwa ładowanie...
d2yhtru
03-03-2017 15:40

Rafineria w Gdańsku: projekt EFRA zrealizowany w połowie

Projekt EFRA, czyli budowa kompleksu instalacji w rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku, jest zrealizowany w połowie - podała spółka w piątek. Firma szacuje, że dzięki nowej instalacji rocznie uzyska dodatkowo 900 tys. ton wysokiej jakości paliw silnikowych, a marża rafineryjna zwiększy się o ok. 2 dolary na baryłce.

d2yhtru

Projekt EFRA, którego realizacja ma się zakończyć w 2018 roku, przewiduje budowę kompleksu powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej; dzięki temu gdańska rafineria stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie.

Jak podał Lotos, do końca stycznia 2017 wydano 211 mln euro, czyli ok. 41 proc. budżetu projektu. Głównym wykonawcą większości instalacji Projektu EFRA jest włoska firma KT, Kinetics Technology, będąca częścią grupy Maire Tecnimont, międzynarodowego potentata w sektorach budownictwa przemysłowego.

W piątek podczas konferencji prasowej wiceprezes Zarządu Grupy Lotos S.A. ds. strategii i rozwoju, Mateusz Aleksander Bonca poinformował, że "dla EFRY i Lotosu jest to półmetek inwestycji". "W tej chwili projekt wyprzedza swój harmonogram" - dodał.

"Z jednej strony jest to projekt innowacyjny i czysty ekologicznie, a z drugiej strony pozwala firmie stać się jeszcze bardziej efektywną ekonomicznie" - argumentował Bonca. Mówiąc o wyjątkowości Projektu ocenił, że "w tej technologii, w tej konfiguracji, tak ekologiczna, z takim sposobem odbioru koksu jest to jedna z pionierskich instalacji".

d2yhtru

"Unikalna dla instalacji w Gdańsku jest jej czystość i ekologiczność, co związane jest m.in. z lokalizacją rafinerii, blisko miasta" - tłumaczył.

Podano, że półmetek przekroczyło projektowanie, dostawy i prace budowlano-montażowe związane z realizacją projektu. Najbardziej, bo w 95 proc. zaawansowane są prace w obszarze projektowania, wykonywane przede wszystkim we Włoszech, w biurach KT - Kinetics Technology. Zakupy i dostawy urządzeń dla instalacji przekroczyły poziom 86 proc. Część budowlano-montażową zrealizowano w ok. jednej czwartej. Wykonane zostały już zasadnicze prace konstrukcyjne, w tym elementy głównej instalacji koksowania.

Prezes Zarządu Grupy Maire Tecnimont Pierroberto Folgiero podczas konferencji przyznał, że "przedsięwzięcie jest dla firmy wyjątkowym projektem referencyjnym w branży rafineryjnej w zakresie zastosowanych rozwiązań technologicznych oraz wykorzystania synergii pomiędzy możliwościami strony włoskiej i polskiej". "Ten projekt rzeczywiście wdraża supernowoczesną, proekologiczną wizję Lotosu" - argumentował.

Jako podwykonawcy firmy KT pracują głównie polskie firmy, m.in. Mostostal Zabrze, Przembud Gdańsk, Strabag, Keller Polska, Elektromontaż Gdańsk, ABB, Uniserv-Piecbud i Tebodin. Duża część dostaw urządzeń i materiałów realizowana jest przez m.in. Mostostal Siedlce i Pekabex.

d2yhtru

W piątek w rafinerii rozpoczyna się i potrwa do 15 kwietnia zaplanowany postój remontowy, podczas którego instalacje Projektu EFRA mają być połączone z rafinerią.

"Dzięki temu kiedy w przyszłym roku będziemy uruchamiać instalacje EFRA, nie będziemy musieli zatrzymywać produkcji i powodować dodatkowych strat w uzyskach" - tłumaczy Bonca.

Dyrektor Projektu EFRA, Grzegorz Błędowski poinformował, że do wykonania pozostało przede wszystkim orurowanie instalacji. "Teraz trzeba te wszystkie duże elementy, które zostały już postawione, połączyć, uruchomić" - wyjaśnił.

Przewiduje, że już w czerwcu br. uruchomiona zostanie pierwsza instalacja wytwórni tlenu, następnie w grudniu - instalacja produkcji wodoru.

d2yhtru

W ramach Projektu EFRA ma powstać kompleks powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. Zakłada się, że po realizacji projektu rafineria będzie produkowała rocznie 900 tys. ton dodatkowych paliw i 300 tys. ton koksu.

Najważniejsze obiekty, które złożą się na nowy ciąg technologiczny, to instalacje: Opóźnionego Koksowania (DCU), Produkcji Wodoru (HGU), Hydroodsiarczania Benzyny z Koksowania (CNHT), mycia LPG (LPGTU), logistyki i magazynowania koksu (CS-LF) oraz Destylacji Hydrowaxu (HVDU).

d2yhtru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yhtru