Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
opec
18-12-2014 17:02

Rajd św. Mikołaja czas zacząć? - komentarz po sesji

Za nami bardzo burzliwe dni na rynkach. We wtorek doświadczyliśmy dynamicznej przeceny, która wczoraj zauważalnie ustąpiła. Powodem była stabilizacja notowań rubla i ropy naftowej, czyli aktywów pozostających obecnie w centrum światowej uwagi. Wczoraj wieczorem do pozytywnej serii wydarzeń dołączył dobrze odebrany komunikat FOMC. Inwestorzy rozpoczęli więc rajd św. Mikołaja.

Share
Rajd św. Mikołaja czas zacząć? - komentarz po sesjiŹródło: WP.PL
dw1x8ep

Wczorajsza sesja na Wall Street była najlepszą w tym roku, co utwierdziło inwestorów w przekonaniu, że rajd św. Mikołaja czas zaczynać. Warto bowiem pamiętać, że według tradycyjnej definicji ma on miejsce właśnie podczas ostatnich sesji grudnia, kiedy płynność obrotu powoli gaśnie. Wygląda na to, że ten kto akcje chciał sprzedać, już zrobił to wcześniej na fali niepokojów o kondycję Rosji i tamtejszych przedsiębiorstw.

Teraz można się skupić na kilku pozytywach. Jednym z nich był wczorajszy komunikat FOMC. Wiele komentarzy wskazuje na fakt usunięcia znanej frazy „dłuższego czasu” jaki ma dzielić pierwszą podwyżkę stóp od październikowego zakończenia programu ilościowego luzowania. To nie do końca prawda. Otóż w komunikacie rzeczywiście zastąpiono go zwrotem, że Fed może być „cierpliwy” z podwyżkami stóp, ale w drugim zdaniu dodano, że znaczenie tego nowego zwrotu jest zgodne z używanym wcześniej określeniem „dłuższy okres”. To może nieco skomplikowane, ale tok rozumowania jest dość prosty. Otóż rynek godził się, że fraza „dłuższy czas” w ogóle zniknie z komunikatu. Fed z kolei jedynie rozpoczął proces jej usuwania, czyli postanowił być łagodnym i uniknąć zbyt agresywnego działania, które w połowie minionego roku doprowadziło do poważnych rynkowych zmian. Fed odebrany został więc gołębio, co akcjom sprzyjało. Co ciekawe, umacniał się również dolar, co wzmacniało nową korelację wzrostów cen akcji wraz z silniejszym dolarem.
Wydaje się, że można to wiązać z napływami kapitału do USA, co dolara umacnia.

Fed uspokoił też inwestorów co do negatywnego wpływu Rosji na gospodarkę USA. Ma on być praktycznie pomijalny z uwagi na słabe więzi gospodarcze. Ponadto spadki cen ropy dla amerykańskiego konsumenta mają być bardzo korzystne, co oznacza, że w ogólnym rozrachunku USA na całym zamieszaniu mogą zyskać. To dość odważna teza, szczególnie że dzisiaj opublikowany wskaźnik PMI dla amerykańskiego sektora usług zapikował wyraźnie na południe, co wcześniej uczynił jego odpowiednik dla przemysłu. Te dane każą się poważnie zastanowić, czy gospodarka USA jest rzeczywiście tak odporna na zewnętrzne wstrząsy jak sądzi Rezerwa Federalna. Inwestorzy jednak ocenili, że akcje po ostatniej przecenie stały się atrakcyjne, więc warto je przed końcem roku kupić.

dw1x8ep

Zwyżki zagościły również na GPW, choć wyraźnie różniły się one skalą wobec dynamicznych wzrostów w otoczeniu. Nie dopisywały również obroty, co wyglądało dość znajomo na powrót do lokalnej słabości i zwyżek na ręcznym hamulcu w postaci braku świeżego kapitału. Podczas gdy otoczenie wydaje się zyskiwać w rytmach przypomnianego sobie rajdu św. Mikołaja, WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu ») szukać może okazji do kolejnej stabilizacji na wyższych poziomach od niedawnych minimów.

Łukasz Bugaj
DM BOŚ

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

dw1x8ep
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw1x8ep
dw1x8ep