Trwa ładowanie...
ofe
13-09-2013 11:51

Ranking funduszy emerytalnych - sierpień 2013

Za nami jeden z lepszych miesięcy w tym roku dla uczestników funduszy emerytalnych. Dzięki dobrej koniunkturze na krajowym rynku akcji, OFE zarobiły średnio +1,25%.

Ranking funduszy emerytalnych - sierpień 2013Źródło: Thinkstockphotos
d156rdr
d156rdr

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem publikacji danych świadczących o postępującym ożywieniu gospodarczym na świecie. W Polsce lepsze od oczekiwań były zarówno dane o sprzedaży detalicznej, jak i produkcji przemysłowej w lipcu. O korzystnych tendencjach w gospodarce świadczyły również sierpniowe dane o PKB, jak i PMI. Indeks warszawskiej giełdy WIG zyskał w sierpniu +4,1%. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, najlepiej radziły sobie spółki mniejsze i średnie, których indeksy zyskały odpowiednio +7,3% (sWIG80) oraz +5,6% (mWIG40). Indeks spółek o największej kapitalizacji, czyli WIG20 również wzrósł, w sumie o +2,5%.

Ze słabą koniunkturą mieliśmy do czynienia na rynku długu. Lepsze dane makroekonomiczne z Europy i powrót niepewności związany z dalszymi losami QE przyczyniły się do silnej wyprzedaży na rynkach bazowych, a także na rynku krajowym. Rosły rentowności we wszystkich segmentach krzywej dochodowości, w tym w największym stopniu na jej długim końcu. Indeks obligacji z 10-letnim terminem do wykupu IROS-10 stracił -2,10%, a z 2-letnim -0,33%. Indeks obligacji skarbowych IROS stracił w skali miesiąca -1,06%. To już 4-ty miesiąc z rzędu spadków na polskim rynku długu.

Główny wpływ na wyniki funduszy emerytalnych miała jednak koniunktura na rynku akcji. Tym bardziej, iż od miesięcy obserwujemy wzrost udziału akcji w portfelach OFE do blisko 40% w lipcu. W sierpniu fundusze emerytalne zarobiły od +1,03% (Generali OFE) do +1,56% (Pekao OFE). To wyniki znacznie wyższe od benchmarku, w którym duży udział ma indeks IROS (70%, pozostałe 30% - ma WIG). Jego wynik w sierpniu to +0,5%.

W sumie od początku roku OFE zarobiły średnio +3,4%. Różnica między najsłabszym i najlepszym sięga kilku punktów procentowych. Najmniejszy zysk wypracowali zarządzający AEGON OFE - zaledwie +1,9%. Z wynikiem przekraczającym +4,0% zakończyły ten okres 3 fundusze: Nordea OFE, PKO Bankowy OFE oraz ING OFE.

d156rdr

Komentarz do rankingu

W sierpniowym rankingu funduszy emerytalnych, opartym na wskaźniku information ratio, mierzącym relację zysku do ryzyka, na uwagę zasługuje poprawa w krótkim horyzoncie funduszu PKO BP Bankowy OFE. Jego nota w sierpniu wzrosła do najwyższego poziomu 5a, podczas gdy długoterminowa od miesięcy utrzymuje się na przeciętnym poziomie 3a. W tym roku, niemal w każdym miesiącu, fundusz bije średnią, a w ostatnich 2 miesiącach wypracował 2. wynik w grupie. W efekcie 12-miesięczna stopa zwrotu +12,7% jest jedną z najwyższych wśród OFE. W skali 36 miesięcy wciąż pozostaje w połowie stawki, stąd ocena 3a.
Ten rok nie jest natomiast udany dla klientów AEGON OFE. Niemal każdy miesiąc fundusz kończył w końcówce zestawienia, a wynik za ostatnie 12 miesięcy plasuje go na 12-tym miejscu w grupie liczącej 13 funduszy. W lipcu 12-miesięczna nota funduszu spadła do najniższego poziomu 1a, a w sierpniu podążyła za nią ocena 36-miesięczna. Mamy obecnie 2 fundusze z najniższą notą w obu horyzontach: AEGON OFE oraz Generali OFE. Najwyższe oceny w horyzoncie 3-letnim utrzymały natomiast Nordea OFE oraz Allianz Polska OFE.

Zespół Analiz Online

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/32082/2013-09-03_fe_rankingi.pdf )

d156rdr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d156rdr